| anonim_4396 a întrebat:

Exceptând nevoile primare, care credeți că este cea mai importantă nevoie a omului și de ce?

31 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sa iubească și sa fie iubit. Fără dragoste, omul se ofilește și moare. Exista și excepții, dar acolo mai mereu se pot vedea probleme ce au dus la respingerea dragostei. Nu suntem făcuți sa trăim singuri.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Da...însă singura iubire perfectă, împlinitoare pentru om, este iubirea Lui Dumnezeu...conștientizarea ei.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai pus punctul pe i!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nevoile fiziologicelaughing

| Mosotti a răspuns:

Mancarea si apa sunt cele mai importante, farea astea nu poti orice ar fi.

| Frank51 a răspuns:

Nu are alte nevoi.

| SG1995 a răspuns:

Exceptând cele primare: mâncare, somn, reproducere, cele mai importante sunt alea de ordin social.

| mentholinks a răspuns:

Sa fie liber, iubit de o femeie.

| Emma30555 a răspuns:

Nevoia de a fi iubit de a iubi de a fi liber de a fii cu alți oameni

| CostinAlamariu a răspuns:

Nevoia să iubească.

Fiindcă și Creatorul nostru iubește.

| Lukasssz a răspuns:

Sa fi liber.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nevoi "primare"... hmm
1. aer (fara, mori in vreo 5 mins)
2. apa (fara, mori in 3 zile, max)
3. mancare (fara, mori in max 10 zile)

| Apokales a răspuns:

Nevoia de libertate.

| wildthing a răspuns:

Nevoia de sex. Dupa nevoile pe care trebuie sa le satisfaci in mod direct ca sa supravietuiesti, pe asta o vad cea mai importanta, pentru ca lipsa sexului te macina, te tortureaza si treptat te distruge, din punct de vedere social, psihic si fizic.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru wildthing):

Lmao nu-i adevarat. Sexul nu e o nevoie si categoric nu te distruge in niciun fel. Mai ales nu te distruge social. Ce legatura are? De unde sa stie macar societatea daca tu iti folosesti organele genitale sau nu?

E doar o senzatie care vine si trece pe moment. In niciun caz nu esti distrus de la atat de putin lucru.

Vorbesti de parca ai avea 12 ani. Daca ai peste 12 ani ar trebui sa te maturizezi si sa inveti sa te controlezi asa cum o fac milioane de oameni

| Invictusman a răspuns:

Pui întrebări foarte interesante, ești deșteaptă foc, păcat ca ai niște principii din evul mediu happy

| Meme10Meme a răspuns:

Patria. Apartenenta la o națiune.

| SG1995 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ce facem cu grupurile care nu au "patrie" sau "națiune"? laughing

| Meme10Meme a răspuns (pentru SG1995):

Etnia atunci

| SG1995 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu etnia. Ceea ce ai scris tu e o nevoie reală de apartenență, dar patria și națiunea sunt un construct social. Nevoia nu e de aparență națională, ci de aparență la grup, la orice fel de grup: că e național, etnic, tribal, familial sau religios e irelevant, doar grup să fie.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Fiecare persoană e unică.Și asta se vede din răspunsurile primite. Unii simt nevoia de a avea cât mai mulți bani,unii au nevoie de iubire,de dragoste, au nevoie să fie în tot timpul înconjurați de oameni, alții au nevoie de liniște, de singurătate, se feresc de interacțiunea cu oamenii.Sunt persoane care caută și consideră necesar senzația dată de sporturile extreme, unii le practică din dorința de a căpăta curaj, altora le place starea aceea de frică, de spaimă în combinație cu euforia dată de adrenalină. Unii au și simt nevoia de a fi în centrul atenției, cu orice preț. Sunt persoane care ajung să facă abuz din necesitățile primare.Sunt unele chestii care chiar nu ne sunt de nici un folos, de care ne-am putea lipsii, căci ne provoacă rău și ne duc mai repede spre moarte. Însă orice nevoie, orice necesitate este inutilă și în zadar dacă omul nu simte și nu pune pe primul plan nevoia de a avea o legătură continuă cu divinitatea.

| DonEduardo a răspuns:

Dragostea si prietenia. Atat sa primeasca, cat si sa dea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea.

| tonyc7 a răspuns:

Nu exista cea mai importanta nevoie, mai multe nevoi sunt importante pentru om.

| Dintrebare a răspuns:

Un psiholog a ierhizat nevoile umane acum vreo 100 de ani, iar piramida lui zice ca nevoia de securitate e pe locul 2 dupa nevoile primare

| AndreeaWTS a răspuns:

Probabil nevoia de divinitate.
Nevoia de a știi că nu ești doar o simplă întâmplare fără rost a universului și nevoia de a știi că după ce se termină totul, nu dispari pentru totdeauna "în neființă" cum le place unora să spună.

Răspuns utilizator avertizat
| Miuletz a răspuns:

Fiecare a scris de fapt despre ce valueaza cel mai mult si de ce are cel mai mult nevoie acum. Cei care au zis iubire au nevoie de afectiune si valueaza asta. Am vazut si un comentariu despre sex, ala sufera de o obsesie. Cei care au zis libertate duc sau au dus lipsa la un moment dat, si asa mai departe.

| pombar a răspuns:

Nevoia de curiozitate si cercetare, ceea ce tu nu duci lipsa