| blairelovesmusic a întrebat:

Exemple de oameni care si-au vandut sufletul Diavolului.

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Nicollo Paganini, violonist si chitarist italian;
Faust, poet si artist fictiv;
Robert Johnson, muzician;
Theophilus of Adana, cleric romano-catolic;
Aleister Crowley, poet si ocultist britanic;
Jack Parsons, inventator;
Giuseppi Tartini, compozitor si violonist italian.

| Nemessys a răspuns (pentru Werrich):

De unde stii toate astea?

33 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Prin... istorie sunt anumite "exemple", insa reale... nup happy

| T0T a răspuns:

Serios că asta e la știință și filosofie?

| Catrice a răspuns:

Io.
Ca urmare, am obținut frumusețe si tinerețe veșnică.

| johnnny123 a răspuns:

Vrei exemple de persoane reale care au vandut un "lucru" fictiv unui personaj fictiv?

Eu zic sa ceri si copii dupa chitante. Altfel vanzarea nu se poate verifica.

| NotNamed a răspuns (pentru johnnny123):

N.ai cu cine sa vorbești...astia habar n.au realism. Au fost indoctrinati cu crestinismul si numai pe asta se bazeaza. Daca erau nascuti in India se inchinau si.l cinsteau toti pe Buda si la fel de mult se simteau ofensati daca spuneai ceva contradictor religiei lor.

| Werrich a răspuns:

Fosta mea iubita si-a vandut sufletul Diavolului, vorbesc serios, m-a invatat si pe mine.

| Ionut123987 a răspuns (pentru Werrich):

Nu e greu. Eu știu cum. De puțin timp practic wich craft, dar asta nu înseamnă că sunt satanist sau ca o sa ajung în iad. Și nici nu ma gândesc să-mi vând sufletul lui satan.

| abruskai a răspuns (pentru Werrich):

De ce si cum?

| abruskai a răspuns (pentru Ionut123987):

Cum frate? si poti avea tot ce doresti?

| Ionut123987 a răspuns (pentru abruskai):

Aproximativ. Dar nu e ca la desene animate, sa pocnesti din degete și gata. Trebuie sa muncești puțin. Sau puțin mai mult. Depinde ce vrei

| abruskai a răspuns (pentru Ionut123987):

Pai ce sa muncesti? zi in privat daca e (trimite cerere de prietene ca poti scrie mesaj daca nu ai grad)

| Ionut123987 a răspuns (pentru abruskai):

Înainte sa începi sa faci orice mai bine te documentezi ca poate fi periculos, mai ales dacă își baga dracu coada, de data asta la propriu. Eu am o prietena care are un fel de,, curs '', un server pe discord. Ea ne învață pe noi ce știe și noi la rândul nostru mai adăugăm dacă știm ceva. Eu îți las link-ul, dar înainte sa practici wich craft documentează-te. Sunt unele vrăji ușoare sau unele mai grele. Poți sa obți aproape orice prin meditație, dar durează ceva timp pana evoluezi, dar cu cât evoluezi mai mult cu atât e mai eficient, și ai destul de meditat dacă vrei ceva.
Aceasta e invitația pe server :
https://discord.gg/w6A6EWEz

| StrongHeart a răspuns:

Ei,Da,sigur,numai de muzicieni se spune ca si-au vandut sufletul?
Iti dau eu cateva exemple mult mai aproape de realitate:
Marina Abramović
Jeffrey Epstein
Harvey Weinstein
John si Tony Podesta

| StrongHeart a răspuns:

Nu spun ca eu cred, ci doar ca ei, in mintile lor bolnave asta cred si practica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare din noi, prin păcat. Dar Hristos a venit să ni-l răscumpere cu sângele Lui.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Se refera la contract scris cu sange precum in clipul asta:
https://www.youtube.com/watch?v=bKu9zX9XBws&ab_channel=GIMS

| abruskai a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca faci un contract si sa il semnezi o sa mearga sa ai tot ce iti doresti?

| StrongHeart a răspuns (pentru abruskai):

Nu,contractul e doar un act prin care iti dai consimtamantul ca esti de acord cu tot ce ti se spune sa faci si sa nu spui nimanui nimic despre ce implica chestia aia in care te-ai bagat.
Poate fi si folosit ca ritual de intiere cum e depictat in clipul asta
https://www.youtube.com/watch?v=bKu9zX9XBws&ab_channel=GIMS
Aici e un artist care iti prezinta o parte a industriei muzicale, in cazul lui, nu inseamna ca si-a vandut sufletul el, poate a inteles el cum merg unele lucruri si asa s-a gandit sa arate si altora ce inseamna de fapt sa ai faima si bani.
Din nou, nu e o regula, sunt oameni cu bani multi si faima care sunt oameni de nota 10, care nu ar rani o musca.
Nu iti poate lua nimeni nimic cu forta, mai ales sufletul care nu e al tau, e un dar de la Dumnezeu.Insa,in momentul in care tu de buna voie faci ce faci ca sa ajungi sus,insemnand de regula compromisuri atunci se spune ca te-ai vandut.
Expresia poate fi folosita ca o metafora, ca ti-ai vandut sufletul, adica iti incalci principiile morale ca sa obtii diverse beneficii, fie ele monetare sau putere, faima, o functie inalta etc.
Daca vorbim de diverse grupari, culte sau secte, initierea poate sa fie un act prin care tu sacrifici ceva din umanitatea ta, adica sa faci lucruri pe care nu le-ai face in viata ta si aici nu am sa intru in detalii pentru ca nu vreau sa iti umplu mintea cu imagini bolnave sau sadice.De la acte sexuale deviante, la a lua viata cuiva si asa mai departe.In momentul in care ai comis fapta, esti filmat.
Apoi ti se spune "de acum incolo faci ce spunem noi". Normal, tu te opui, poti sa faci pe dracu in patru, iti arata filmarea si zice, ia zi acum, vrei sa afle toata lumea ce ai facut? si te conformezi, esti al lor ca nu vrei sa stie nimeni ce ai facut.
Asa functioneaza si politica si multe industrii.Te corupe.Te cheama la o petrecere si spune ca totul e din partea lor, tu trebuie doar sa te prezinti. Apoi iti zice ca o sa vezi niste lucruri de care nu ai voie sa vorbesti.
Daca esti slab, cedezi la presiune si nici nu stii in ce te bagi.Iti baga ceva in pahar, tu nici nu ai idee.
A doua zi te trezesti, nu stii nici ce ai facut.Dar iti arata, uite ce mare si tare te dadeai, ia uite ce-ai facut aici si bam, te santajeaza.
In secte si din astea, cu cat vrei sa ajungi mai sus cu atat iti cere diavolul mai multe. Diavolul actioneaza prin oameni. Daca la inceput era ceva banal, cu timpul devine din ce in ce mai serios si cu cat urci mai sus in ierarhie, iti cere si mai multe.Degradare umana si varsare de sange, despre asta e vorba, asa se ridica la putere si asa cad toti.
Ideea este asta: Ca tu ca sa fi mai usor de controlat, ei te pun sa faci lucruri cat mai inumane posibil,impotriva firii tale,pana in momentul in care nu mai stii cine esti si atunci ei fac ce vor din tine. Diavolul e foarte seducator,apare ca un inger al luminii,dar tot ce isi doreste e sa distruga creatia divina,incluzand omul.
Acum o sa te intrebi daca e adevarat sau de unde stiu,sa spunem ca din auzite,dar si din experienta.
Iti spun, poti sa ajungi in viata asta la o rascruce de drumuri.Sunt trei directii.Nu te duce nici la stanga, nici la dreapta, ci mergi drept inainte pe calea ta, asa trebuie.Cu Dumnezeu inainte.
Poate daca mergi pe calea asta nu o sa faci multi bani, sau nu o sa ai multa faima, poate nu o sa fii cineva important si cu influenta si putere, dar, noaptea cand te culci, pui capul pe perna si dormi linistit.Stii ce zic?
Sau poate te imbogatesti pe munca ta si atunci jos palaria.
Bani si faima poti sa ai si muncind,pe propriile forte, aici ti-am vorbit de oameni care aleg calea usoara si sfarsesc nasol.

| abruskai a răspuns (pentru StrongHeart):

Te cauta ei pe tine sau tu pe ei? cum te alege? si poti avea orice? putere sa fii mai mare ca ei?

| Ionut123987 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și da și nu. Adică asa ne îndepărtăm de El ascultând ce ne spune demonul, dar nu înseamnă că ne vindem sufletul de tot. Ca sa îți vinzi sufletul trebuie sa semnezi cu propriul tău sânge și sa scrii ceva în limba demonilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vand suflet
Detalii in privat

| badpanda a răspuns:

Avand in vedere ca diavolul s-a inventat odata cu Noul Testament, cuvantul provine din lb greaca, acesta exista doar in capul sec al indoctrinatilor.

| Lucian4 a răspuns:

Persoanele care sustin teotiile conspiratiilor (de oricare ar fi ele)

| Ionut123987 a răspuns (pentru Lucian4):

Dacă vrăjitoria nu exista la ce sunt bune descântece, care îți spun eu ca exista. Când te simți foarte rău fără niciun motiv pune-o pe bunica-ta să-ți stingă niște cărbuni

| Ionut123987 a răspuns:

Nu te sfătuiesc sa o faci. Nu îți aduce nimic bun.

| NoName75 a răspuns:

Bill Gates
Soros
Ăștia mafioții de la guvernare

| NotNamed a răspuns (pentru NoName75):

Ce amuzant esti rolling on the floor rolling on the floor

| NoName75 a răspuns (pentru NotNamed):

De ce?

| NotNamed a răspuns (pentru NoName75):

Pai cum, nu stii de ce esti amuzant? Nu.mi spune ca esti serios ca nu te cred.

| Genevaaa a răspuns (pentru NoName75):

Mai de grabă cel cu Amazonu(care este cel mai bogat om acum), nu Bill Gates