| RAY a întrebat:

Exista dovezii genetice ca poprul roman este chiar latin?
chiar toti dacii barbati au murit si dacele femeiile sau cuplat cu toti romanii si asa a rezultat poporul roman?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu asa se explica latinitatea poporului roman laughing
Poporul roman s-a format prin ''asocierea daco-getilor cu latinii adusi in Dacia pentru colonizare. Suntem o ''corcitura'' intre deci, latini si popoarele migratoare care au trecut pe acest teritoriu. Latini puri sunt doar descendentii locuitorilor Romei Antice.

Logica mea imi spune ca nu prea putem avea dovezi genetice ca suntem de orgine latina...

| RAY explică (pentru Oana92):

Dacii ce origine aveau?

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Erau din neamul tracilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

După cum ai spus și tu, suntem o ''corcitură''. Dacă suntem de origine latină, suntem...dar nu într-o proporție mare.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Chiar toti barbati au murit vorbesc de dacii, mi se pare incredibil de ireal asa ceva, sti cei ciudat ca noi singuri din est care suntem latini asta e foarte ciudat, de ce de atunci nu neam schimbat limba?

32 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Wow, m-ai scos de la ignore?

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Miai ranit inima si te-am bagat acolo, dar acuma s-a vindecat si team scos

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Aaaa,cam repede ti se vindeca.O sa ti-o mai ranesc de acum incolo.laughing

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Inima mea e de aur ea iarta cat poate, numai te juca cu inima meea ca mor de dorul tau

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Pai mie oricum n-ai ce sa-mi ierti ca nu te-am jignit cu nimic, te-ai suparat ca ti-am contrazis parerile

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Sincer? mi-ai spus sa numai ma bag cu tine in vorba mai enervat pe moment

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Pai comentariul ala al tau chiar nu-si avea rostul.Dar macar a fost pe moment, ca altii mi-au dat ignore pentru niste glume nevinovate si cred ca o sa ma urasca in vecii vecilor.laughing)

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Eu nu te urasc te si pot iubi daca ai peste 18 desigur

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Vezi cum iar comentezi fara rost? Ti-am lasat acolo documentar sa vezi, informatii daca mai vrei legate de daci o sa mai caut si-ti mai las.
Bye!

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Alea sunt basme fara dovezii, am citit si ca cica limba daca daca e limba materna a limbii latine si a engleze ceea ce e sf, engleza a aparut mai tarziu iar latina o aparut in sardenia Italia

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Crezi ce vrei.Sunt mai mult dovezi pentru varainta asta si e mai plauzibila decat sa crezi ca au murit toti barbatii daci si ca intr-o 100 si ceva de ani si-au uitat limba, traditiile, religiile, tot si le-au asimilat pe alea romane.Plus ca pe columna lui traian unde sunt redate unele scenele dintre decebal si traian nu exista translator.Sunt multe dovezi daca stai sa cauti bine, dar istoria a fost scrisa de invingatori.Asta e.

| RAY explică (pentru J0B0MAT):

Am spus ca nu cred in varianta toti barbati mor si femeile se cupleaza cu romani si gata uita propia lor limba si adopta una latina e sf categoric, romanii au ocupat atatea tarii dar nu le-au schimbat limba, cultura etc

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Mai Ray, dar nu a zis nimeni ca au murit toti. Limba a suferit modificari, sufera si in ziua de azi, e un proces logic si firesc. Romanii au schimbat limba si cultura tuturor tarilot cucerite si colonizate. Spaniola, italiana, franceza, portugheza- astea toate sunt limbi latine, formate prin contopirea cuvintelor latine cu cele deja existente in acele popoare

| J0B0MAT a răspuns (pentru RAY):

Bine.

| RAY explică (pentru Oana92):

Posibil si limba germana se modifica in aceste momente, sper ca o mai inteleg pana ajung acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu au murit toți dar au rămas puțini. Au fost studiate câteva mii de inscripții, dintre care numai 2% conțineau nume de geto-daci. Limba dacă ar fi dispărut cu excepția unor cuvinte pe care le avem în vocabularul român.

DAR, sunt multe variante că nu știi pe care să o crezi.

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Sa speram ca nu se modifica in araba laughing

| RAY explică (pentru Oana92):

Daca plec vi cu mine?

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Mergi tu linistit, ca te gasesc eu laughing rolling on the floor

| RAY explică (pentru Oana92):

Asa mult ma iubesti ca deja ma simti oriunde mas afla?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu de unde ai scos întrebarea asta mirifică (a doua). În primul rând, nu suntem 50% daci și 50% romani. Suntem un amestec (de daci, romani, slavi, turci, greci și alți migratori).
Puțină istorie - după ce romanii au cucerit Dacia, a avut loc un proces numit Romanizare. Un secol mai târziu, dacii devin cetățeni români iar în anul 275 d.Hr are loc retragerea aureliană. În secolul Xl, slavii pătrund în provinciile dunărene și începe amestecul cu populația romanizată. Evident că avem origini latine.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Am scos-o din ce am citit din istoria romaniilor, nu am inventat eu, dacii ce erau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Traci (arborele fiind alcătuit din multe triburi, esențialele fiind cele ale Dacilor, Latinilor, Bessilor, Romanilor, Geților etc.)

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Originea traciilor este?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu se știe exact originea tracilor. În schimb, este cunoscut faptul că la etnogeneza lor au participat și indoeuropenii.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De indoeuropeni m-am lamurit si eu, funda o are oana, multumesc de raspunsurii