| Angelindeed a întrebat:

Exista droguri care opresc sentimentele, emoțiile de orice fel?

18 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu prea exista, drogurile fac invers, amplifica emotiile, de aia ai si euforie, ca daca opresc sentimentele si emotiile, nu s-ar mai lua, ca nimeni nu ia droguri ca sa fie mai rau ca inainte de a le lua.

Dar medicamente cam exista, de exemplu rispolept e un medicament pentru schizo care la multi le ia emotiile.

| johnnny123 a răspuns:

Aha, deci vaccinurile care salvează vieți ți se par un lucru rău, în schimb ai vrea să încerci niște droguri care "opresc sentimentele și emoțiile".

Sună foarte "rațional"...

| Angelindeed explică (pentru johnnny123):

Nu îmi pune vorbe in gura că nu îți merg cu mine tacticile astea pe care le aplici pe copii de 15 ani pe aici. Mars cu manipulările astea de doi lei.

| Lioana a răspuns:

Da. Dar efectul secundar e ca te scapă si de viață.

| Brizbriz a răspuns:

Da
Equilibrium (2002)
https://www.imdb.com/title/tt0238380/

ti se pare ca e doar in film, dar in practica sunt droguri si operatii care te transforma intr-o leguma
https://ro.wikipedia.org/wiki/Lobotomie

| Brizbriz a răspuns:

Educatie Vulcaniana - kolinahr
https://en.wikipedia.org/......Star_Trek)

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Exista o filosofie pe care o poti adopta. Se numeste stoicism.

| Angelindeed explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am incercat. Dar necesita multă voință și disciplină și lucruri care mie îmi lipsesc din educație și îmi e extrem de greu sa controlez orice.

| Seba2013 a răspuns:

Da, liberul albitru. Nu suntem determinati ci avem posibilitatea sa gandim altfel. Si sentimentele se vor alinia acelei gandiri.

Iar ca sa ai locus de control extern nu prea este bine. Este bine sa ai locus de control intern, sa fii responsabil de viata ta, sa gandesti nu sa devii dependent de exterior. Ci sa iti conditionezi tu locul in exterior. Nimeni nu vrea langa el prieteni care il badjocuresc.

De lumea asta doar cu anacoresis si o intoarcere la 180 de grade mai putem scapa.
Galateni 6:14 lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!
Ioan 15:19 dar pentru că nu sunteţi din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume,
Matei 10:37 Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine
Galateni 2:20 şi nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăieşte în mine
Matei 13:22 dar grija acestei lumi
1 Ioan 2:15-16 Nu iubiţi lumea, nici cele ce sunt în lume. Dacă cineva iubeşte lumea, iubirea Tatălui nu este întru el; Pentru că tot ce este în lume, adică POFTA(aici apare termenul epithymia care se refera la calul negru nu cel alb).

Daca iubesti lumea, nu vei putea, pentru ca in ea a intrat mult zgomot, s-a facut tenebroasa.

Adevarata realitate si zile senine o gasesti cand te retragi in Biserica.
Acolo lumea se face mai mica, pana nu o mai vezi si te vei apropia de planul trascedental. Iisus va sta cu biciul la poarta ca nimic lumesc sa te deranjeze acolo. Acolo nimic incaltat nu va intra, nu se va gasi pic de zgomot lumesc. Acolo radiaza sacrul care topeste oamenii, flacara care ii imoleaza.

Acolo te unesti cu cerul, cu adevarata patrie. Cu cat te retragi in ea si meditezi, vei incepe sa plutesti si sa te departezi de lume. Acolo vei fii rapit de o lume spirituala, vei ramane minunat. Eu am fost zilele astea la Catedrala si am ramas rapit vreo 3 zile. Parca totul era dragoste, curatie si maretie.

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

"lumea... s-a facut insorita" - S-a făcut lumea însorită? Cum adică?
* vei fi (un singur i)
"dar grija acestei lumi" - propoziţie neterminată. Ce-i cu grija acestei lumi? Orice propoziţie trebuie să aibă un predicat (verb).

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

OK, am corectat. Oricum cei care au ureche au inteles sensul. Analiza morfologica cere ureche, ca atlfel un termen isi poate schimba categoria.
Ar trebui sa te ocupi de aceste "analize", nu de lucruri minore.

M-am gandit ca termenul insorit este antonimul seninului. Oricum din propozitie sau context, s-a inteles ca nu ma refer la fuga de insorit(senin).
Las-o moale ca comentariul meu nu devine opera. Se sterge si dispare repede scrisul, asa ca nu cerneala este importanta. Nu stau cu aceste cuvinte in cap, ci doar raspund la o intrebare.

Iar asta cu porpozitia iar ma ia somnul. Acolo nu e propozitie ci sintagma. Am dat un cod(cauta predicatul si subiectul) care te poate deschide spre un univers mai mare. Toti au inteles ca acolo ma refer la scapare si fuga de lumea corupta(se presupune ca sunt inteligenti). Tu esti mai smecher, ai analizat doar propozitia(sintagma), nu textul. Copacul te-a orbit si nu ai mai vazut padurea.

Iar faptul ca se schimba ortografia(nu gramatica sa ma bagi iar la propozitii) cu lucruri marunte si nu suntem acolo la zi, este o pierdere foarte mare. Te lasam pe tine sa te preocupi. Vezi, scrie o carte ca te platim. Chiar vorbesc serios, avem nevoie de oameni ca tine. Ne lipsesti.

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

Eu am făcut nişte corecturi care mi s-au părut mie potrivite, crezând că vei fi bucuros că cineva te ajută să-ţi îmbunătăţeşti textul scris. Nu te-am jignit cu nimic. Chiar mă miră de ce tonul ăsta aşa de acid; mai ales venind din partea unui creştin (las-o moale; iar mă ia somnul; scrie o carte...).

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Da ma m-ai ajutat cu corectarile tale. Vezi ca si eu NEG sa iti inteleg mesajul pentru ca ai scris acolo CORECTURI ci nu CORECTARI.

Gata, neg sa te mai inteleg, chiar nu pot. Corecuturi? Ce corecturi?, nu pot, nu pot. Chiar nu pot intelege paragraful din cauza asta!

Crestinul iti spune ca nu ai inteles textul si tu negi sa intelegi. Daca negi sa ma intelegi te respect, pleaca. Doi care nu se inteleg, nu stau unul langa altul. Tu ce fel de crestin sau fel esti?

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

Da, am greşit; trebuia "corectări".

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Mai Sabin eu ti-am urmarit intrebarile. Esti un om reflexiv si asta este bine. Eu nu ma consider mare in lumea crestinismului. Sunt altii care au acoperit multe subiecte complicate si au carti. Eu am defecte insa am si parti pozitive. Nu poti sa dai cu piatra si sa darami tot. Pui si tu o piatra, si te apreciem.

Iti las un document cu Logosul, insa doar ca un raspuns, pentru ca nu vreau sa intru in el. Nici nu imi dau cu parerea pe marginea lui, pentru ca nu vreau sa incep ceva vast, care este tratat in carti iar eu il am sintetizat. Intram in detalii si asa nu mai terminam in 10 ani.

Apesi pe pdf si se descarca.
https://revistes.ub.edu/index.php/EstudiosHelenicos/article/view/5342

https://es.wikibooks.org/wiki/Historia_de_las_Matem%C3%A1ticas/Prehistoria

Arqueología y Filosofía: La Teoría Critica por Juan Manuel Vicent García

Teoria multimilor, succesiuni, serii, patroni, numarul cardinal, relatiuni, concepte, apartenenta. Si asa am ajuns la articolul asta: "Las relaciones entre la lógica pura y la ontología-formal en la filosofía de Husserl". Bine, si mult mai multe carti. Insa am ajuns la concluzia ca toate detaliile acelea sunt sintetizate in crestinism. Tot ce contine ele este imaginea Logosului.

In Coloseni 1:15 spune: Acesta este chipul lui Dumnezeu despre Iisus. Asa cum si noi suntem chipul si asemanarea lui Dumnezeu, atat timp cat pastram acelasi model. Daca pastram aceeasi infatisare sau asemanare, vom evita partea corupta. Cand partea corupta strica asemanarea, El nu ne omoara ci doar ne cere sa ne spalam. Insa bine este sa pastram tot timpul natura divina si sa ne pastram fara pata sau dividiti. Asa tot timpul vom umbla in Duh si vom ucide corpul care ne strica chipul Lui. Sau concupiscenta aceea care nu a existat in paradis. Asa ne numim spirituali si fii.

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

E în spaniolă.

| Ella66 a răspuns:

Da, exista si pastile dar alea se dau mai mult cu recomandare de la psihiatrie pentru persoanele cu depresie sau alte probleme.

Drogurile si pastilele le pot oprii dar pe termen scurt dupa revin la loc si nu are rost sa fie luate des pentru ca produc dependenta

| norocbun a răspuns:

Nu. Sau poate sedative - nu mai ai emotii si sentimente ca dormi. Altfel nu, toate o sa ti le altereze cumva, nu e vorba ca "nu mai simti", e vorba ca "simti diferit".