| valintinvalic2011 a întrebat:

Exista explicatie stiintifica de ce magarii au cruce pe spate?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Eu nu am văzut cruce nici la măgarii de pe litoral, nici la măgarii degenerati de București, nici la măgarii frumoși folosiți în zona Teleorman. În vremea lui Isus se folosea în Orient o specie de equide numita Onagru, dar s-a tradus măgar. Salut.

| valintinvalic2011 explică:

De obicei orice magar are cruce pe spate si in ziua de azi am vazut

| Dragos636 a răspuns:

Este ceva natural. De exemplu semnul rosu de pe vaduva neagra.

| Hokostbaby a răspuns:

Este selectia artificiala. Am sa incerc sa iti explic: mereu cand se gasesc exemplare cu o caracteristica deosebita(ex. crucea de pe magar) oamneii il protejeaza si ii da mai multa importanta decat celolalti magari si ii lasa sa se imulteasca. Asa acea caracteristica devine tot mai comuna in specia respectiva. Ser ca m-am facut inteles.