| Monica_9386 a întrebat:

Exista facultati in bucuresti care sa te primeasca fara diploma de bac? multumesc anticipat:*

Răspuns Câştigător
| ΔH a răspuns:

Sper ca nu.
Nu toti ratatii au nevoie de-o diploma de bac si-o facultate.
Mai trebuie sa aiba si minte, si sa se descurce.
Facultatea este pentru a studia mai multe intr-un domeniu care-l alegi, care-ti place, la care crezi ca te descurci...
Daca nu esti pregatita pentru nimic, stai simplu acasa, si gata.

Mai e nevoie si de maturatori pe strada, si muncitori ce ne schimba tevile de apa, atunci cand se sparge una pusa tot de niste incompetenti ce n-au luat o diploma de bac.
Sau de taximetristi care sa ne duca din locul x in locul y, atunci cand avem nevoie urgent.

Sper ca nu te-am suparat, dar asta este crudul adevar.
De ce vrei facultate?
Ai impresia ca acolo este mai usor decat la liceu?
N-ai luat o amarata de diploma de bac, insa ai impresia ca vei face ceva la facultate?
Coincidenta, sau nu ca azi se afisara rezultatele la sesiunea din toamna?
Dupa intrebarea ta, imi dau seama ca nici in a doua sesiune n-ai fost capabila sa inveti.
Pai in cazul asta, felicitari...

15 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Sa inteleg ca esti una din pitipoancele alea tampite care nu au luat o trecere decat la,, oral,,

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si, daca nu e pentru tine intrebarea, de ce te inflamezi asa?
Stai calma, ca, pana si Presedintele cica e nevoie de ospatari si tinichigii auto, asa ca ai o gramada de perspective si fara sa fi luat bac-ul.

| georgesur a răspuns:

Sigur ca da, iar daca inca nu au gasit portita or s-o gaseasca; totul este sa va ia banii!

| Skylar a răspuns:

Da da acu o dai in **** ca nu ai fost tu

| chelstone a răspuns:

Sa inteleg ca n-ai luat sau te astepti sa pici bac-ul si in sesiunea din toamna?!
Eu nu vad ce sanse ar avea cineva la facultate fara diploma de bac. Sa-ti explic, daca urmezi un liceu de profil uman sau real, este greu sa nu iei bac-ul, daca esti la profil tehnic este mai greu sa-l iei, doar ca nu o sa poti merge la filozofie la facultate pentru ca nu ai medie, majoritatea merg la politehnica, care, este cam ce mai grea facultate, unde, daca nu stii matematica ai sanse 0 sa faci fata.

| bluebios a răspuns:

Din cate stiu eu legea interzice universitatilor sa aiba studenti fara diploma de BAC. Cele care primesc incalca legea si sunt probabil niste universitati dubioase la care nu te sfatuiesc sa te duci. Cel mai bine stai un an acasa si te pui pe invatat, faci meditatii etc. Ce este asa de rau in a sta un an acasa? E mai bine sa te duci la nustu ce universitate care primeste lume fara BAC-ul luat decat sa te pui pe invatat un an si pe urma sa iei BAC-ul cu nota mare si sa intri la o facultate care iti place?

| Eva a răspuns:

Nu exista nici in Bucuresti, nici in alta parte din cate stiu eu. Universitatea (privata!) Apollonia din Iasi a incercat ceva de genul asta, insa au fost pusi la punct de cei de la minister... asa ca au dat un comunicat de presa ca a fost doar o greseala.

| ΔH a răspuns:

Scuza-ma Monicuto, nu sunt, si nici nu voi fi maturator.
Cunostintele de programare ce le am nu-mi dau voie sa am o astfel de meserie.winking

| Pirkko a răspuns:

Na, tu! Asta e tare! Cine raspunde?

| Amaya a răspuns:

Daca exista astfel de facultati, risca sa fie inchise, cum a fost si cazul Universitatii Apollonia din Iasi. Din cate stiu eu, postlicealele nu-ti cer diploma de Bac. Mi se pare o prostie, oricum. Daca nu poti lua un examen amarat de Bac, cum sa rezisti unei facultati? sad Uneia serioase, dar din pacate in Romania sunt mai multe "fabrici de diplome" decat facultati in adevaratul sens al cuvantului.

Răspuns utilizator avertizat
| Monica_9386 explică:

@Skylar nu draga nu e vb de minewinking eu mai am mult timp pana la bac doar am pus intrebarea pentru. o prietenawinking

| sexlove a răspuns:

Pey daca nu iei bacu poti face scoala de asistenta medical 3 ani...stiu sigur asta ca daca nu iei bacu poti sa faci scoala de asistenta care nu iti trebuie diploma de bac sa zis si la TV pup funda?big grin:X

| sm2000 a răspuns:

Monica, daca exista vreo facultate din Bucuresti care sa te primeasca fara diploma de bac. lasa si mie un mesaj.

| vveninosu a răspuns:

Sper ca nu sunt.