| Mara15 a întrebat:

Exista fantome sau spirite?

Răspuns Câştigător
| syme a răspuns:

Se pare că mărturiile oamenilor din timpuri vechi și până astăzi înclină să spună că da, ele există. Nu văd ce fel de investigații am putea face pentru a ne asigura și mai mult. Unii dintre noi, chiar dacă le-am vedea, am susține că ne joacă creierul feste. Alții credem în ele chiar dacă nu le-am experimentat.
Eu aș spune că însăși noi oamenii suntem spirite și nu doar trupuri.

| dDiiana a răspuns (pentru syme):

Frumos raspuns...la ce scoala esti de spirite si mumii?

40 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Numai daca vrem, iar daca nu vrem sigur ne va spune cineva ca exista insa problema este daca si credem.

| AvalohAlyn a răspuns:

Pot fi sufletele neliniste a celor morti dar in niciun caz nu exista fantome urate, spirite care sa sperie copii si sa fugareasca oamenii.laughingIn general se face slujba, rugaciune pentru linistirea sufletului celui adormit.

Apache
| Apache a răspuns:

Eu zic ca da! cine isi poate explica visele cine isi poate explica de ce sunt momente cand stii cine te suna fara sa te uiti, cine isi poate explica viata in sine, cum toate lucururile sunt atat de bine aliniate? pune-ti si tu intrebarea de ce nu ar putea sa existe spirite? fiecare popor are perceptia lui in fata mortii, si toate spun acelasi lucru viata nu se sfarseste, ci ea are un nou inceput odata cu moartea, dar oamenii cu greu pot intelege acest lucru!

| danut a răspuns:

Fantome si (sau) spirite NU exista, dar exista ingeri cazuti (draci) care isi atribuie din cand in cand si rolul de a lua infatisarea unor indivizi decedati pentru a influenta anumite decizi sau comportamente.

mira
| mira a răspuns:

Nu exista. Fantomele sunt specifice ca legenda spatiului occidental-nord-european.Acolo noptile sunt lungi, lumina este putina si intr-un astfel de mediu infloresc povestile cu personaje tenebroase.

| thealchemist a răspuns:

Da, iar fantomele sunt diferite de ceea ce se intelege in general prin spirite.

| Marcian a răspuns:

10% da, 75% nu, 15% nu stiu.

| karellen a răspuns:

Cu sigurantawinking

| hândel a răspuns:

Da. Am avut o Stafie colegă de clasă, şi l-am avut coleg şi pe băiatul lui moş Crăciun. E adevărat. Jur! laughing

| Ianna33 a răspuns:

Fantome-nu, spirite-da.

| NoKidding a răspuns:

Da

| only me a răspuns:

Multi sustin ca exista insa multi sustin ca nu exista. Nimeni nu cred ca poate sti exact acest lucru desi sunt oameni ce sustin ca vad spiritele sau ca sunt 'posedate' de ele. Eu una sunt undeva pe la mijloc desi mai mult spre partea cu 'da'. Sunt foarte multe emisiuni si filme pe aceasta tema, de exemplu uita'te la 'Fenomene stranii' care este o emisiune destul de interesanta, pentru cei care vor sa fie speriatithinking

| danco a răspuns:

Nu, bineinteles!

| FreshDreams a răspuns:

Nu putem stii sigur daca exista sau nu fantome. Poate exista alte manifestari ale raului, pentru ca daca exista bine, exista si rau.

| HaosPatologic a răspuns:

Nu exista dovezi in acest sens, dar nu exista dovezi nici privind existenta lui Dumnezeu, deci fiecare crede ce vrea.

| Live.Laugh.Love a răspuns:

Bloddy mary?

| gabriela007 a răspuns:

Nu cred

| Me_5216 a răspuns:

Scriu asta ca sa te ajut pe tine. Asa cum exista Dumnezeu, este posibil sa existe orice, oricum. eu nu cred in fantome, ci cred in spirite. acum nu stiu daca e adevarat, dar parerea mea asta este.

Răspuns utilizator avertizat
| Meluma a răspuns:

Spirite: cred ca da! Fantome: nu prea cred!
Sa stii ca nu sunt acelasi lucru.

| PunkyA a răspuns:

Exista pareri impartite.
Unele documentare sustin ideea ca acestea exist, altele insa sunstin opusul.Am vazut acum cativa ani un documentar in care zicea ca fantomele sunt inventia omului, pentru ca el nu vrea sa creada ca dupa ce moare, nu o sa mai existe absolut deloc.

| HappyYoyo a răspuns:

Trage la sortz si afla... ai mai multe posibilitati ca aicilaughing

| lorena_lorenita a răspuns:

Exista varcolaci si vampiri?
Clar ca nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ssssst.Nu deranjati. Cei ce vor conduce tara maine, dorm aici pe TPU.Nu vad, nu aud, nu vorbesc, nu-i deranjeaza situatia in care ne-au bagat cei ce zic ca ei ne-au scos din comunism. Cea mai mare fantoma, asazisa democratie iata ca e burghezie comunista.Trezitiva baaaaaaa, nu durmiti. http://www.youtube.com/watch?v=zIujVn9sxoU&feature=related

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista fantomewinking iar spirite da, noi suntemhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. spirit de gluma, spirit de sacrificiu, si fantome ...nu stiuuuuuuuuhhhuuuuu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat a timp cat exista moarte exista orice