| MistretulPufos a întrebat:

Credeti ca exista spirite/fantome/entitati/etc.?

Răspuns Câştigător
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu sunt dovezi concrete dar ar putea fi, nimeni nu poate rasounde 100%.
Am vazut eu un clip pe youtube de la Top Opt unde arata legende urbane din Romania, unele ar putea fi adevarate dar sunt legende urbane.

30 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,conform Bibliei omul când moare, nu mai face nimic, e inconștient.

| RAY a răspuns:

Cred ca exista imaginata umana atat, as vrea sa existe sa demonstreze ca exista ceva dupa viata asta dar sunt vise atat

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca exista!
Ele sunt prezente in povesti si in visele noastre, care sunt generate tot de noi si gandurile noastre.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu stiu ce sa spun...
Ma jucam cu copilasul unei vecine la el acasa.La un moment dat si-a pus o paturica alba in cap si veni la mine,, Sunt fantoma'''' Eu m-am prefacut speriata si am fugit la bucatarie.El a venit dupa mine, si-a dat patura jos si a spus,, Eu sunt''
Deci?rolling on the floor

| milan9 a răspuns:

Sufletul, partea spirituala nemuritoare a omului este o certitudine pe care o vom contata deplin la un moment dat...

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| Idkidk a răspuns:

Oarecum, 50 %.

| MistretulPufos explică (pentru Idkidk):

Si eu tot cam asa laughing

| Idkidk a răspuns (pentru MistretulPufos):

Buhuhu, sunt fantomiţa lui Mistreţ. rolling on the floor

| MistretulPufos explică (pentru Idkidk):

Hehe, glumeam sunt o entitate distrugatoare de lumi ce se hraneste cu suflete devil

| Idkidk a răspuns (pentru MistretulPufos):

sleepy Mişto!

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Depinde la ce te referi prin "fantome". Ca ar fi spiritele mortilor, nu cred. Fantome si spirite nu sunt acelasi lucru, insa ele sunt entitati laughing

| MistretulPufos explică (pentru VelaJohnny):

Stiu ca nu sunt aceleasi entitati laughingmerci de raspuns

| ShaOfHatred a răspuns:

Da

| alexandrualind a răspuns:

Nu.

| drutzix a răspuns:

Nu

| 6684464 a răspuns:

FANTÓMĂ, fantome, s. f. Ființă ireală pe care cred (sau pretind) că o văd unii oameni cu imaginația tulburată sau pe care o creează fantezia scriitorilor; nălucă, stafie, strigoi, fantasmă, arătare. ♦ Fig. Ceea ce are o existență incertă, fictivă, ceea ce (nici) nu există în realitate.
Pana si definitia din DEX iti arata ca nu exista. laughing

| JetBlueJet a răspuns:

Da
Pana si diriginta (care e profesoara de religie) mi-a zis.
Si preotul :3

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu.

| Ben00 a răspuns:

In sec XIX a fost apogeul. Acum nu mai au loc de Maruta si Cristiano Ronaldo.

| TheWomanCat a răspuns:

Normal.

| MysteriousCat a răspuns:

Dupa mine 100 la suta.Adica exista atatea dovezi incat e imposibil ca toate sa fie minciuni.

| LonelyHeart112 a răspuns:

Bineinteles. De foarte multe ori chiar mi s-a intamplat sa vad fantome. Care dintre voi ma bantuie? =D