| Steregoi a întrebat:

Exista fotoni intunecati? Intunericul e alcatuit din fotoni intunecati? Exista lumina intunecata? Este posibil ca intunericul sa nu fie doar lipsa luminii?

http://www.descopera.ro/......-la-lumina

Răspuns Câştigător
| benny7 a răspuns:

Amintiți-vă doar fizica de acum o sută de ani și declarațiile fizicienilor de atunci că am rezolvat aproape totul!
Fotonul întunecat este o particulă din așa-numită. sectorul ascuns. Sectorul ascuns este termenul folosit pentru particulele ipotetice care nu interacționează direct cu purtătoarea de forță în modelul standard, iar modelele bazate pe teoria corzilor prezic de obicei existența acelui sector!*

7 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Vezi ca "intunericul" nu prea exista Vassile.
Trecand dincolo de gogomaniile lui "Descopery.ro" de la care majoritatea luati Lumina, "intunericul este absenta luminii", DAR a luminii vizibile pe retina ochiului uman si atat.
Daca ochiul uman ar vedea in intreg spectrul de unda al luminii, daca ar vedea radiatiile sau particulele subatomice, atunci intreg Universul ar fi de un alb orbitor.
E un concept dificil de inteles pentru cei care "gandesc" numai cu ajutorul Wiki si cu Piki, dar asa e.

Aproape ca stiu...o sa apara din nou vreun "smecher" intr-ale Stiintei care o sa-mi spuna ca sunt "arogant".
Ii doresc sanatate. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu, nene, nu mă interesează că ești arogant, mai mult mă amuză. Tu, marele savant fost securist, te cerți pe așa ceva cu niște neșcolarizați și apoi pari enervat că nu ți-au înteles răspunsurile. De la cine ai tu așteptări, de la Ray?

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pare ca eu nu ma amuz?
E drept, uneori ma si enervez pentru ca Da, am asteptari si de la Ray, din moment ce se pretinde inteligent, din moment ce si altii admit ca e inteligent.
L-ai citit pe cel cu nume de catel care a "raspuns" dupa mine?
Si asta e considerat un intelept, chiar daca a scris pe Google "fotonul intunecat", apoi a tras cu copy/paste ca o beșniță...si nimeni nu a avut curaj sa-i spuna ca e un imbecil care pune "in cap" rubrica S&F.
Daca tie iti place cum arata rubrica de cand a venit catelul analfabet, atunci asa sa ramana! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Asta e rubrica citatelor de pe Wikipedia sau de pe site-ul ăla care pretinde a fi despre știință al cărui nume îmi scapă.
Bine, el are și un site de știință...http://istoria-universului-2020.blogspot.com
Să îți pui mintea cu Ray e haios. Ba mai mult, să-l faci să înțeleagă ce ii spui, atăta timp cât el e incapabil de cel mai mic proces de gandire, e o muncă sisifică. La fel de greu mi se pare și să descifrezi ce scrie.
Totuși, cred și eu că ai probleme mai importante:))

| benny7 a răspuns:

În prezent, există mai multe indicii că există o nouă fizică dincolo de modelul standard (SM).
Cea mai robustă faptă este existența materiei întunecate (DM), vezi de ex. [1] - [3]. Printre multe modele
din DM, există o clasă de modele care motivează existența unui DM cu o masă. 1 GeV,
pentru o revizuire a se vedea de ex. [4, 5]. În astfel de modele renormalizabile, trebuie să existe un nou vector de lumină (scalar)
boson care servește ca mediator care leagă particulele vizibile și DM [5]. Cel mai popular
realizarea paradigmei DM ușoare este modelul cu un boson vector masiv, numit foton întunecat
(A0
) care interacționează cu particulele modelului standard (SM) prin amestecarea cu cele obișnuite
foton. Posibilitatea de a observa A0
prin intermediul lui vizibil (în particule SM) sau invizibil (în lumină
Fotonul întunecat (A0
) care se cuplează cu fermionii modelului standard prin amestecarea cinetică cu
fotoni și servind ca un mediator al producției de materie întunecată, ar putea fi observate în highenergie
împrăștierea electronilor e
- + Z → e
- + Z + A0 nuclee dezactivate urmate de A0 → invizibil
descompunere. Am efectuat calculele exact la nivel de copac ale secțiunilor de producție A0
și le-a implementat în programul de simulare completă a acestor evenimente în experiment
NA64 la CERN SPS. Folosind rezultatele simulărilor, studiem semnătura energetică lipsă pentru
bremsstrahlung A0 → dezintegrare invizibilă care permite determinarea amestecului γ-A0
rezistență într-o gamă largă, de la sub-MeV la sub-GeV, A0. Ne rafinez si ne extindem
studiile anterioare ale acestei semnături pentru descoperirea lui A0 prin includerea corecțiilor la anterior
calculele utilizate, bazate pe apropierea îmbunătățită a Weizsaker-Williams, care se dovedește a fi---ok***

| Romanul86 a răspuns:

Radiațiile, energia electrică sau radioactivă poate declanșa fotonii să fie luminoși.
Unele animalele văd și noaptea! Deci există fotoni și fotoni unii mai luminoși alți mai neluminoși!

| Jinn a răspuns:

Nu, fotonii reprezinta opusul intunericului si al umbrei. Asa cum nu exista foc rece si gheata calda, tot asa e si povestea cu fotonii si umbra.