| Meme10Memu a întrebat:

Pana la urma materia intunecata exista sau nu? De ce apar dezacorduri in lumea stiintifica?

https://www.descopera.ro/......ent-studiu

2 răspunsuri:
| tudorvolcano a răspuns:

Materia întunecată este o ipoteză a astrofizicienilor pentru a explica efectul gravitației prea mare în galaxii față de cel prevăzut de calcule, în raport cu masa materiei care interacționează cu fotonii (materia vizibilă).
Pentru rezolvarea acestei probleme, a apărut conceptul de materie întunecată, care e cam de 4-5 ori mai prezentă în univers decât materia obișnuită, care interacționează cu undele electro-magnetice.

Nu există probe directe a existenței materiei întunecate, de aceea este încă un subiect dezbătut și încă cercetat.
Cu timpul, ustensilele noastre mai moderne ne-au permis să observăm mai multă materie obișnuită, iar estimările de cantitate materie întunecată au scăzut. Se poate ca descoperirea adițională a mai multă materie obișnuită să reducă estimările materiei întunecate la aproape 0, sau chiar să se ajungă la concluzia că nu există.

| Meme10Memu explică (pentru tudorvolcano):

Subiecte dezbatute in care exista dezacorduri intre oamenii de stiinta.

Multi spun ca in religie sunt dezacorduri. Da, sunt dezacorduri insa in religia si credinta adevarata nu exista dezacorduri.