| Steregoi a întrebat:

Exista libertate absoluta?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu. Pentru ca nu se poate face ceva in lumea asta fara principii, fara reguli. Chiar si un criminal in serie este descoperit pentru ca isi are el regulile lui dupa care actioneaza, ceea ce face ca sa aiba un anumit stil de actiona. Iar regulile taie din libertate.
Daca chiar ar exista insa, ar fi ceea ce se numeste anarhie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, există. Libertatea absolută este acea libertate în care poți afla adevărul și poți să îți dai seama ce este bine și ce este rău. Libertatea absolută este posibilă doar dacă cunoști adevărul absolut, Dumnezeu, Biblia.
Citește Ioan 8:32: „Veți cunoaște adevărul+și adevărul vă va elibera."

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Pai omul nu poate face orice si sa fie viu si fericit in mod absolut. Omul nu poate singur sa invinga moartea. Omul nu poate sa calatoreasca viu mult in spatiul cosmic. Etc.

| garda243 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu putem fi siguri in acesti termeni,,bine si rau ´´
De une putem fi siguri in ceea ce e bine?
Spre exemplu omorul,sa omori un om e rau dar cand politia oamoara un criminal e bine? De ce? Da el e crimina
l dar totusi e om
Alt exemplu,pentru musulmani e ceva rau cand femeie umbla practic nude pe plaja dar pentru noi e ceva normal
Cine are dreptate?
Binele si raul sunt diferite interpretari a aceleasi lucruri doar ca din viziunea altor culturi,norme sociale
Si nu putem spune ca dumnezeu si biblia sunt adevaarul absolut,in primul rand deoarece in biblie sunt atatea contraziceri,si in general o fiinta,mai rea,egocentrica ca dumnezeu greu de gasit
libertatea absoluta nu exista,aici depinde doar cat de liber te socoti tu
Noi suntem dependenti de bani,alti oameni, in general de toata sistema
Fiecare din noi face niste rituale, are unele norme morale, asta deja nu e libertate
Adevarata libertate este atunci cand nu esti dependent de nimic, nu esti legat de nimic si intotdeauna poti sa lasi absolut tot ce ai facut si sa incepi sa faci altceva total diferit
Nu cred ca cineva din noi ar fi gata sa isi asume aceste riscuri

| Steregoi explică (pentru garda243):

Libertate absoluta = Haos.

Nu exista nici o contradicție in Biblie legat de Dumnezeu.

In toate culturile binele înseamnă dreptate, cinste, iubire, pace. Ai dat un exemplu subiectiv. Adam si Eva erau goi in Eden.

| garda243 a răspuns (pentru Steregoi):

Da,de acord, libertatea absoluta egal cu haos dar putem socoti haosul ca o plata pentru libertate
Totusi cum putem spune exact ca binele e bine si raul rau
Definestemi te rog termenii dreptate si cinste

| Steregoi explică (pentru garda243):

Daca era libertate absoluta sau haos noi nu mai existam. Ceva organizat nu se poate forma din haos. Asta e ceea ce asa zisa "stiinta" nu vrea sa inteleaga. Viata e prea fragila ca sa fi aparut din haos sau din pura intamplare.

Dreptate inseamna a recunoaste si a respecta dreptul celuilalt om care are acelasi drept ca si tine. Cinste inseamna a nu lua dreptul altuia.

Binele este opusul raului. Raul este haosul. Binele e ordinea.

Aceste virtuti nu sunt inventate de om si fara ele societatea nu ar putea exista si ar fi haos.

| cristi202 a răspuns (pentru garda243):

Tu te uiti la ce spui?
"El e criminal, dar totusi om". O fi om, dar ce om e acela care omoara alti oameni? Si ce rau e in a fi omorit un om ce are otentialul de a omori si pe altii mai apoi? Nu vezi binele din spate, ca sunt salvati dela moarte altii care ar fi fost omoriti de el?
"Pentru musulmani e ceva rau cand femeie umbla practic nude" Regula difera in ce priveste imbracamintea in cele doua culturi, si, da difera foarte mult, insa ambele culturi sunt de acord cu privire la un lucru: binele e ca femeia sa isi acopere partile intime. Ca europenii o cermai putin, ca musulmanii mai mult, e altceva, dar ideea e a ca femeia, ca si barbatii, nu trebuie sa umble in public dezbracati complet. Ai putea spune asta si cu privire la numarul de sotii, la musulmani daca ai pana-n patru, poti fi considerat sfint, la europeni, daca apare inca una in plus in relatie, poate fi motiv de crima din cauza geloziei. In ciuda diferentei, ideea de baza e ca nu poti avea absolut orice femeie pe care ai vrea-o de sotie, ca trebuie sa te limitezi la una sau cateva.
In Biblie nu sunt contraziceri. Sunt completari. Cind vrei sa exprimi intreaga realitate, care e extrem de complexa, si sa o faci cu ajutorul oamenilor, care sunt limitati, e imposibil sa nu apara asa-zisele contradictii. Iti dau un exemplu: suntem amindoi intr-o incapere. Spate in spate, fara posibilitatea de a ne misca si a vedea in spate. Tu ai in fata usa. Eu geamul. Pe un perete lateral e un tablou. Amindoi suntem de acord ca suntem intr-o incapere luminoasa, amindoi suntem de acord cu privire la tablou, il vedem amindoi cu coada ochiului. Iar de aici incep diferentele. Tu poti avea impresia ca vezi un Picasso. Eu poate cred ca vad un Salvadore Dali. Dar suntem de acord ca e un tablou. Insa, cu privire la usa sau geam, ne putem contrazice la nesfirsit, eu zicind ca nu exista usa, tu rizind de mine ca zic ca exista geam. Din punctul meu de vedere, usa nu exista, tu zici ca exista, iata contradictia. Sau: tu zici ca geamul nu exista, eu zic ca el exista. Dar, daca am pune impreuna ceea ce stim amindoi, am avea o parere mai completa cu privire la realitate. E ca si in cazul luminii, oamenii de stiinta sunt de acord ca e si particula, si unda. O chestie contradictorie. Dar adevarata. Si lumea, realitatea, e plina de asemenea contradictii. Si de aceea, Biblia vrind sa exprime relitatea asa cum e ea, nu are de-a face decat sa prezinte si contradictiile lumii in care traim.
Si de unde ai scos-o ca Dumnezeu e o fiinta rea si egocetrica? Chiar as vrea sa stiu de unde ai un asemenea punct de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| YellowAngel a răspuns:

Nu cred.
Fiecare din noi are o versiune a ceea ce inseamna sa fii liber.