| RAY a întrebat:

Exista mai multe realități? Sau doar una singura?
Una empirica pe care o cunoaștem prin știința, care o percepem prin cele 5 simturi sau una magica, spirituala pe care o cunoaștem prin rugăciune, meditație? Sau ambele sunt iluzii?

Pareri pro si contra

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Există o singură realitatea, dar există 7.000.000.000.000 de moduri de-a o percepe, fiecare om își formează altă percepție a realități și a lumi din jur.

19 răspunsuri:
| RAY explică:

Camelia cand ai dovezi mai vorbim

| Plato a răspuns:

Mi se pare ca esti cam incapatanat cand vine vorba de acest subiect. Ti-am spus, de multe ori, ca nu iti poate nimeni demonstra stiintific ca exista rai si iad sau Dumnezeu in general. Cum sa iti demonstreze? Cu ceva formula de mate?
Sper sa intelegi ce urmeaza sa zic, poate fi destul de echivoc: Credinta nu e acelasi lucru cu "a crede" in sensul de a nu fi in totalitate sigur (ex. Cred ca ploua, dar nu sunt sigur). Credinta inseamna sa fii 100% sigur ca acel lucru exista, deci credinta=cunoastere.

| RAY explică (pentru Plato):

Omule eu nu am afirmat nimic, esti filozof nu stii ce inseamna o intrebare?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Ceri dovezi stiintifice pentru lucruri nestiintifice, asta e tot. Ca tot spuneai, filosofia e bazata e opinii, nu pe afirmatii si negatii. Nimic nu e o certitudine in filosofie, aceasta nici macar nu e o stiinta.

| RAY explică (pentru Plato):

Eu am cerut ceva?
Exista mai multe realități? sau doar una singura?

una empirica care o cunoaștem prin știința, care o percepem prin cele 5 simturi sau una magica, spirituala care o cunoaștem prin rugăciune, meditație? sau ambele sunt iluzi false?

pareri pro si contra

Răspuns utilizator avertizat
| CorneliaMorar a răspuns:

Doar o singura realitate exista. Cea de aici... unde avem sufletul intr-o masinarie purtatoare care se numeste corp, cand corpul se "distruge", sufletul nu moare, e vesnic...pleaca in etern. In rai sau in iad, depinde de unde ne.am pregatit locul.

| RAY explică (pentru CorneliaMorar):

De unde stii tu atatea lucruri?

| CorneliaMorar a răspuns (pentru RAY):

Am aflat prin studiere.

| EcceHomo a răspuns (pentru CorneliaMorar):

Cum adică depinde de unde ne-am pregătit locul?
Te referi la locul de veci?
Că, în cazul meu, l-am primit prin donație.

| RAY explică (pentru CorneliaMorar):

Eu te am intrebat de unde stii, tu imi poti dovedi mie ca exista viata de dupa moarte? ca exista rai si iad? si ca exista dumnezeul tau? nu am intrebat de ce crezi, una e a crede =credinta alta e a stii =cunoastere, cand cunosti poti dovedi acel lucru, desi unde sunt dovezile clare?

| CorneliaMorar a răspuns (pentru RAY):

Dacă nu ar exista Dumnezeu, nu ar exista nici atei. -G.K. Chesterton

Daca acum ai muri, pentru ca nu il cunosti pe Dumnezeu, nu ai avea pace, ai avea un cosmar cumplit in clipa mortii, ai muri ingrozit; e frumos cuvantul ingrozit, nu gasesc unul si mai potrivit. Daca l.ai cunoaste pe Dumnezeu, ai avea pace in clipa mortii. Doar Dumnezeu poate da pacea, si in mijlocul furtunii, si in ceasul mortii!

| RAY explică (pentru CorneliaMorar):

Mai omule tu ai afirmat ceva acolo ca stii ceva, ce imi vi cu copy paste?

| CorneliaMorar a răspuns (pentru RAY):

Copy paste sunt primele 2 randuri, iar ce urmeaza nu e nici un copy paste, e text original scris si gandit de mine in acel moment, si sigur nu doar de mine gandit! Si stiinta ar putea confirma asta.

| doctorandus a răspuns (pentru CorneliaMorar):

A-l cunoaste pe Dumnezeu sunt vorbe goale.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Este apel la emoti, manipulare emotionala, credinta este o manifestare emotionala, nu are legatura cu gandirea critica

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Dap, as vrea si eu sa vad un crestin care a constatat personal, in mod direct, ca Dumnezeu e Treime si nu Patrime sau Doime.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Nebuni intalnesti de toate felurile, oamenii care gandesc mai rar

| CorneliaMorar a răspuns:

Mai degraba poti inlocui "realitati" cu lumi, se potriveste mai bine la ceea ce vrei tu sa afli.