| anonim_4396 a întrebat:

Exista persoane mai ecologiste pe planeta asta decat gunoierii?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Da; faptul ca m-a trezit,in acest miez de noapte, gandul ca as fi putut gresi vasul cu care mi-am udat, in ziua torida ce a trecut, trandafirii si morcovii,si m-am dus,la lumina argintie a unei jumatati de luna,.sa verific,ma face sa ma simt cel mai ecologic om de pe partea nordica a planetei, la ora asta,cel putin. Daca vrei detalii, ti le voi da maine, caci mi-am pus internet in acest colt pierdut de lume, poluandu-i eterul, poate.Noapte buna!

| anonim_4396 explică (pentru April):

Ah, nimfa a noptii! Te-am asteptat cu inima cat un purice saritor, de-ala de la circ, sa-nvii-si-sa-vi sa ma biciuiesti peste tample cu pletele tale stralucind de luna... si asta de vreo luna, de am innebunit asteptand muza mea sa imi dea povete metaforice. Si innebunind eu in asteptare, tocmai am primit ultimatumul ultimatumurilor TPU, acela de a ma ecologiza tanti Cristina definitiv, reciclandu-ma ca pe un ciorap folosit, gaurit, carpit si cam nespalat... sa stii ca acum chiar sufar ca voi fi suspendat definitiv: tu te-ai intors calare pe un fir de iarba, ca Thinkerbell calara pe licurici, sa bazai metafore cu morcovi trandafirii, iar eu ma voi dizolva in neantul codrului, cautand, vorba lui sentimental consil, chestii comestibile printre gunoaiele politichiei dambovitzene.
O sa iti dau funda si o lacrima, draga mea ecologista ultra-nordica, infra-somnambula prrintre randuri, si extra-terestra printre stele... nu ma intreba de ce, ti-o dau asa, ca sa fac risipa, na!

| April a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru funda; dar, in ceasul in care ziua se va pleca bland catre noapte, imi voi invoca toti zeii mei protectori, si chiar voi face vraji -si numai tu ai ghicit ca sunt vrajitoare -, sa nu pleci; voi sta desculta in iarba frageda a unui neobisnuit Mai si ma voi ruga Lunii Pline...

| anonim_4396 explică (pentru April):

Da' ce-ai patit? Ti-a luat banca garsoniera ca n-ai putut sa platesti ratele din cauza crizei din invatamantul romanesc, si te-ai mutat, ca Heidi, in casa bunicii? laughing

| April a răspuns (pentru anonim_4396):

In casa bunicii, da, din marea mea iubire pentru libertate, singuratate si frumusete.Imagineaza-ti ca in toate diminetile imi beau cafeluta pe o masuta-buturuga de sub un visin asteptand sa rasara soarele care niciodata nu m-a facut sa astept si ma priveste stralucitor si vesel printre frunze si flori,si in fiecare seara imi beau paharul de vin intr-un baansoar printre lalele si meri infloriti privind cum, obosit de toate rautatile omenesti privite peste zi, acelasi soare se duce sa se culce; si, aici soarele nu dispare dupa blocuri betonate, ci dupa dealuri... Poate pierde trupul obosind, dar castiga sufletul.

| anonim_4396 explică (pentru April):

Ah, ce idilica este ziua ta, si ce tihnita ti-e viata... uneori ma gandesc de ce acceptam frumosetea radacinilor ancestrale pamantesti doar ca pe-un pansament al ranilor nevindecate sufletesti... esti ranita? Vrei sa te cicatrizezi sub umbra Pamantului si a memoriei seculare?
Dupa ce te faci bine la corazon te intorci cu forte proaspete in jungla urbana, sau ramai in sanul cald al mamei-earth sa meditezi la miracolul futilitatii vietii?

| April a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca n-ai fost atent? Eu ti-am vorbit doar despre dimineti si seri...

| anonim_4396 explică (pentru April):

April, ce-ai patit? Sa nu-mi zici ca de cind te-ai dus la bunica, ai inceput sa pufai si te-ai hotarit sa o iei direct cu iarba laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai, ia lasa-mi prietena in pace, nu vezi ca ii palpaie o lampa (lumanare, candela, ceva). Ce, esti invidios, ca din februarie, cand a prins-o zapada aia mare sus in padurice, de-abia azi i-a venit curentul la desktop inapoi?! Si ca primul lucru dupa ce i-a venit curentul, a fost sa se logheze pe TPU, sa rezolve doua teme (care i-au si disparut raspunsurile alea, nu le mai cauta degeaba!); si sa imi raspunda mie, ca ma adora de cand i-am facut o data o paralela cu femeile triste de la tara si Ulyse (sau era Zorba?) laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ei ași. Pe April eu am descoperit-o inaintea ta. Si nu pilpiie nici o luminare. Arde o padure pe care sau certat unii ca vor s-o taie. Unii incepusera sa fure copacii de pe un versant si ceilalti de pe celalalt versant. Si dupa ce au chelit muntele, s-au intilnit in virf si nu s-au inteles care dintre ei are voie sa fure ce a mai ramas din padure, asa ca i-au dat foc laughing

| April a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne,ce zarva! Si nici nu banuiam atatea dezastre! Abia acum inteleg si eu de ce, cand se intampla vreo catastrofa, toti se agita:"Cautati femeia!"

| anonim_4396 explică (pentru April):

Si o cauta ca blegii, ca femeia e la mine, luam un hot dog romantic laughing

| anonim_4396 explică (pentru April):

Bai bigbro! Zana April a vrut sa zica: "Cautati femeia" in sensul de strip-search!

| April a răspuns (pentru anonim_4396):

Plina de noblete discutia voastra; toata admiratia!

28 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da, cei care taie in draci padurile care a cotropit bietii munti si vor sa-i aduca in starea naturala asa cum i-a facut tătuca universul acum 4 miliarde de ani.

| April a răspuns (pentru Hombre):

Imi pare tare rau, dar ai avut perfecta dreptate cu poluarea eterului; discutiile de mai jos sunt dovada certa ca in mediul acesta al meu, plin de liniste si bunavointa a intrat insinuarea rautacioasa.Ma vei ierta, fiindca tu stii ca sunt o naiva increzatoare, singuratica si vulnerabila.Si nicio lampa nu-mi fileaza, doar inima-mi plange.Si,de fapt, nu mi-am pus internetul decat pentru cel aflat departe; regret ca m-am lasat ispitita sa intru pe TPU, dar uneori simt nevoia sa comunic.Din fericire iubesc viata chiar atunci cand ea ma raneste...

| anonim_4396 explică (pentru April):

Nu fi suparata, buna zana. Viata nu raneste, e ca vantul... te scutura, te indoaie, te umple de praf, etc. Bine, uneori iti mai ia si casa pe sus, daca se inteteste, dar nici o tornada nu tine mult... a doua zi e toata o briza laughing
Iarta deci praetorienii TPU, fac si ei ce stiu mai bine: circus pe pane.

| Downfall a răspuns:

Dar cine zice că gunoierii sunt ecologişti? Ăia au ajuns gunoieri pentru că n-au fost capabili să inveţe şi să acumuleze cunoştiinţe pentru a putea avea o meserie decentă. Dar e chiar ok aşa, cineva tot trebuie să măture străzile.
Şi da, există şi oameni cu adevărat ecologişti, care se preocupă şi de lumea asta in care trăim şi ajută cu ceva, chiar şi recicland sau păstrand curăţenia, şi mai sunt unii care ajung şi mai departe de atat.

| anonim_4396 explică (pentru Downfall):

Poate unii dintre ei au "avut o chemare", ceva. Stii ca e o chestie psiho-patologica la unii, sa scormone prin gunoaie, si sa se inconjoare de toate prostiile prin casa?
Ceea ce nu ii face mai putin ecologi. Saracia e mai ecologica decat bogatia, vere!

| Downfall a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii de care zici tu şi gunoierii sunt cam departe de a fi aceeaşi. Nu vezi că majoritatea gunoierilor sunt ţigani? Pun pariu că atunci cand nu mătură străzi, stau cu burta la soate şi aruncă coji de seminţe pe jos. Iar treaba cu "Sarăcia e mai ecologică decat bogăţia"...nu e o regulă generală. Mai ales că cei cu bani işi pot permite să ajute mai mult cu diverse acţiuni ecologice

| Hmmmm a răspuns:

Da, persoanele care folosesc prezervativul ca mijloc de contraceptie.

| anonim_4396 explică (pentru Hmmmm):

laughing Buna asta, o varianta la care nu m-am gandit! Ma ierti totusi, trebuia sa ii dau funda lu' April, ea e zana TPU, sa o incurajam sa mai intre din cand in cand si pe site-ul asta de fete.

| SentimentalConsil a răspuns:

Am vazut ursi la Brasov care, de foame, mancau si excremente dar aici fiind vorba de persoane, da, exista

| marcela290 a răspuns:

Nu cred happy Pt ca gunoieri sunt patiti pentru asa ceva happy

| anonim_4396 explică (pentru marcela290):

Faptul ca esti platit sa nu poluezi nu te face mai putin ecologist. Stiai ca Brazilia e platita cu "emissions trading bonds" in valoare de 500 de milioane coco anual, sa nu defriseze Matto Grosso?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aia din triburile africane, sau amazoniene. Maninca natural, traiesc natural, vineaza cu arcul. N-au curent, tv, radio, calculator, farduri, masini, fabrici, uzine, centrale atomice...
L.E. Si traiesc in colibe, iar wc-ul il au la poalele unui copac big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da' nu sunt ecologisti... aia sunt parte din ecosistem laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pricep de ce ma delogheaza sistemul. Bag userul si parola la click ma delogheaza. Cred ca s-a suparat Alexandra.TPU sau Cristina.TPU, ca le-am luat mai tare laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ete ca pot posta, da' apar ca nelogat?