| pastru009 a întrebat:

"Exista viata dupa moarte"? Acest titlu de carte are in componenta lui o intrebare pe care doar mortii o stiu.Dar exista oameni printre noi care au murit, dar si-au revenit la viata.Despre ce credeti ca vorbesc acum?! (raspundeti)
Sa va spun drept as vrea mult sa aflu unde sufletul nostru se duce dupa ce murim.Rai sau Iad?(raspundeti)Hmmm...grea alegere.Dar adevarul este ca ca noi desi ne stingem cu fiecare zi ce trece, nu noi nu alegem calea.Doar ganditi-va! D-zeu ne-a dat o constiinta,dar pentru ce?(raspundeti)Noi oricum actionam din instinct si majoritatea fara sa gandim.
Noi ne putem controla?(raspundeti)Suntem crescuti sa fim independenti,fericiti si buni.Dar ne putem controla? Putem rezista tentatie? Putem rezista diavolului? Putem rezista faptelor rele(usoare sau grave)? Putem rezista gandurilor?(raspundeti la aceste intrebari)Nu cunosc vreo persoana care sa fi rezistat tentatiilor ce apartin vietii, ce ne creeaza! Pacate si numai pacate.Secrete si numai secrete.Invidie si numai gelozie.Numai asta vad! Noi suntem crescuti de catre parinti.Dar ei doar ne indruma si ne ajuta cum pot.Dar adevarata crestere suntem noi.Degeaba suntem crescuti de parinti,bunici sau chiar si de un om al strazii, daca noi nu ne le acceptam invatatura si daca nu facem nimic cu ea.De exemplu,majoritatea adolescentilor de pe acest site sau daca nu,din intreaga lume(whole world!), sunt influenati de inculti si incapabili sa traiasca.Cati dintre voi s-a gandit sa fumeze? Cati dintre voi s-a gandit sa se drogheze, doar sa vada cum este? Cati dintre voi stiti copii de sub 10/9/8 ani care bea energizante de adulti? Cati dintre voi ati dorit moartea unui om/animal?(raspundeti la aceste intrebari)
Credeti ca este oameni perfecti?(raspundeti)
Eu nu din doua motive: 1.perfectiunea este fictiune, teoretic fiind posibila;
2.practic este imposibila,este o idee scoasa din subiectul normalului.
Credeti ca D-zeu este perfect, El fiind Creatorul si "Salvarea" noastra?(raspundeti)
Dau funda celui ce argumenteaza textul(are comentarii) si raspunde la intrebari! Si nu va faceti griji abia am inceput! Voi mai pune astfel de intrebari sa va tin in miscare creierul(metaforic vorbind)hee hee
O seara placuta! happy

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Moartea fizica implica oprirea activitatii cerebrale, vasculare si a celorlalte organe. Dupa moartea persoanei,sufletul paraseste "carcasa"
si trece in dimensiunea infinita.
"Rai sau Iad? " - tu alegi cat timp traiesti ce vrei sa faci cu sufletul tau.
Un citat: " Aminteste-ti de ultima ta zi si cu ea in gand sa fi,cat timp vei trai."
Dumnezeu ne-a dat constiinta pentru a deosebi binele de rau.
Cum adica sa ne putem controla? Diavolul sadeste idei,o idee este cea mai puternica arma. Dar o alta idee si mai puternica,care vine din constiinta,te poate face sa ignori acea idee.
Da,oamenii sunt rai,nebuni pentru ca si-au "adormit" constiinta si nu mai pot deosebi binele de rau.
Nu am baut alcool in viata mea,nu am fumat,nu m-am drogat si nici nu am intentia sa o fac. Stiu cum e. E o iluzie,se imprima creierului o idee falsa de fericire. Nu am nevoie de asa ceva. Nu doresc moartea niciunui animal, decat a tantarilor, a mustelor si a paienjenilor din casa laughing. Da, am vazut un baiat mai demult care a dat foc unei rame cu bricheta. Lumea e rea, ii place sa nu gandeasca. Daca ii intrebi de ce au facut un anumit lucru iti rad in nas si pleaca. Nu exista oameni perfecti, dar cu cat cautam asta cu atat mai bine.
Dumnezeu este perfect, de aceea Dumnezeu nu poate face ceva care sa defineasca imperfectiunea.
P.S. "Credeti ca este oameni perfecti?" - fi mai atent big grin.

| pastru009 explică (pentru suffarstar):

Este cel mai bun raspuns.
P.S. : "Sunt"-Je m'excuse.
Primesti funda! Felicitari!

| suffarstar a răspuns (pentru pastru009):

Mersi happy

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"viata dupa moarte", cea mai mare absurditate.
"Putem rezista diavolului?"
Deja mai plictisit.

| harciog a răspuns:

Minte si trup,una si aceeasi neputind exista una fara cealalta si, in momentul cind corpul functioneaza chiar daca foarte foarte incet, mintea functioneaza si ea si umbla, vorba lui Moromete"pai da, se cam plimba".

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Si moroiul a aparut sa ne convinga de viata de dupa moarte.

| Kaℓi a răspuns:

Eu... nu-mi fac deloc griji.

| Musique a răspuns:

Moartea înseamnă sfărșitul vieții. ( http://dexonline.ro/definitie/moarte )
De ce ar mai exista viață, din moment ce ea s-a afârșit?

| Idealista a răspuns (pentru Musique):

Http://www.youtube.com/watch?v=8ZDHyQDb6oc
Moartea este cheia vietii, daca n-ar fi moarte, n-ar fi nici viata.
Toata lumea este nascuta ca sa moara, asta e legea naturii.
Moartea naste o noua viata, astfel omul are trei vieti:
1.Viata din burta mamei; 2.Viata de pe pamint; 3.Viata dupa moartea de pe pamint(viata sufletului in vesnicie, rai/iad).
http://trezestetesaumori.info/......-2009.html

| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista viata de dupa nici perfectiune nici dumnezeu, credem in ele pentru ca ne indepineste dorintele

| yourcrys a răspuns (pentru RAY):

De ce spui ca noi credem in ele doar pentru a ne indeplinesc dorintele? Tu referate strict la tine deoarece eu nu cred doar pentru ca imi indeplineste dorintele.
Si daca tot ai zis ca ne indeplinesc dorintele atunci cine ne indeplineste aceste dorinte?
Afirmatiile tale se bat cap in cap.

PS: Corect: "Credem in ele doar pentru ca ne indeplinesc dorintele" laughing

| RAY a răspuns (pentru yourcrys):

Dorintele pshiologice ale omului se implinesc prin credinta de a crede, ca sa intelegeti mai bine citeste freud

| WhiteLife a răspuns:

Nu putem rezista tentațiilor (ispitelor) pentru ca este în natura noastră sa le acceptam, iar forță care le creează e mult mai puternica decât noi. Nu au existat, nu exista și nici nu vor exista vreo data oameni perfecți, însă există persoane care știu sa trăiască decent, conform unor bune moravuri. Personal cred în viata de după moarte și ca Dumnezeu e perfect, da, El e Salvarea mea.

| Exilee a răspuns:

Personal, cred ca sufletul isi va continua existenta dincolo de moarte.
In general, nu abordez subiecte in ceea ce priveste masoneria, dar neah.

Acacia (Salcamul)

Este cu siguranta cel mai important dintre simbolurile vegetale ale masoneriei, referindu-se la principiul nemuririi gradului de Maestru. Originea acestui simbol este legata de mitul lui Hiram, arhitect al Templului lui Solomon din Ierusalim. Dupa moartea sa, asasinii sai au ascuns cadavrul in pamant, dar pe locul unde a fost ingropat a rasarit un fir de salcam care ia relevat prezenta, simbolizand in acelasi timp si renasterea la o noua viata.
Printre numeroasele etimologii care se atribuie termenului, aceea din grecescul "a-kakon" trimite la absenta rautatii, la inocenta. Dupa Biblie, Arca Unirii era din lemn de salcam aurit; sacru la egipteni si arabi, salcamul este simbolul sperantei si al existentei sufletului dincolo de moartea fizica si conservarea energiei indestructibile a vietii.
Sursa : www.francmasoneria.ro/simboluri-masonice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista viata dupa moarte.De mult timp nu mai cred in rai si iad. Daca stau sa ma gandesc bine niciodata n-am crezut in asa ceva.Desi, trebuie sa recunosc ca ar fi frumos sa existe.

| Idealista a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.youtube.com/watch?v=8ZDHyQDb6oc
Moartea este cheia vietii, daca n-ar fi moarte, n-ar fi nici viata.
Toata lumea este nascuta ca sa moara, asta e legea naturii.
Moartea naste o noua viata, astfel omul are trei vieti:
1.Viata din burta mamei; 2.Viata de pe pamint; 3.Viata dupa moartea de pe pamint(viata sufletului in vesnicie, rai/iad).
http://trezestetesaumori.info/......-2009.html

| comsacodrut a răspuns:

Unii ar spune ca da altii ca nu.Ne pot spune cei care au fost in coma sau ceva de genu

| yourcrys a răspuns:

O intrebare intr-adevar complicata...
In primul rand oamenii de care zici ca au murit, te referi la acele persoane care erau in moarte clinica sau cum vrei tu sa zici, doar ca acelor oameni creierul nu le-a functionat cel putin partea care se ocupa cu gandirea, cu distingerea realitatii de vis, cu distingerea binelui de rau iar mai mult de 75% dintre aceste persoane au probleme legate de gandire datorita relaxarii profunde a creierului in speranta de a se vindeca.O persoana din familie a fost in coma in urma unui accident, s-a trezit dupa cateva zile si normal ca acum l-am intrebat cum a fost si a zis ca a fost eva foarte odihnitor dar nicidecum sa mearga in alta lume, astea sunt pur si simplu vise generate de creier si a zis ca in coma se simtea foarte bine foarte relaxat si dupa ce s-a trezit s-a simtit relaxat.Deci persoanele care afirma ca au murit puri si simplu au visat, creierul lor incercand sa se recupereze.Ispitele exista si vor exista pentru ca oamenii rai sa se deosebeasca de oamenii buni si nu numai daca nu ar fi ispite noi nu am mai pacatui si nu am mai avea ce repara.Noi in viata noastra pur si simplu incercam sa ne fie iertate pacatele. Putem rezista acestor pacate cu ajutorul lui Dumnezeu dar asta inseamna deja ceva foarte mult o alta viata si pana si atunci vor mai exista mici pacate facute cu voie sau fara voie.Nu exista oameni perfecti si nici nu vor exista deoarece aici, pe pamant noi doar tindem sa atingem perfectiunea dar noi oamenii nu avem cum sa o atingem, doar Dumnezeu este perfect.Eu cred in viata de dupa moarte dar nu cred in cei ce afirma ca au vazut-o fiindca este imposibil, de fapt este posibil in basme si povestirilaughing.Si la ultima intrebare: DA Dumnezeu e salvarea mea si cred ca e salvarea tututor

| Idealista a răspuns:

Salut,iata raspunsurile mele:
1.Despre un tunel, rai/iad...Aduc marturii despre Dumnezeu.
http://www.youtube.com/watch?v=wS4L62CG434
2.Da,nu noi alegem unde plecam in rai sau iad ci Dumnezeu.
Sufletul nimereste in iad din cauza pacatelor care-l ingreuneaza si cade-n pierzanie(iad). Insa noi daca il iubim pe Dumnezeu si ni e frica de pacat si luptam contra ispitelor si suntem smeriti, ci nu farisei adica respectam legile Domnului si suntem increzuti ca vom ajunge in rai caci asta e MINDRIA care ne duce in pierzanie, Domnul ne va darui raiul.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/......moarte.htm
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-12.htm
http://www.youtube.com/watch?v=5xHM24BKOas
3.Nu Dumnezeu ne-a dat constiinta, ci omul a cunoscut-o cind au incalcat porunca lui Dumnezeu primii oameni, mincind din pomul cunostintii binelui si raului.
http://www.gotquestions.org/Romana/copacul-cunostintei-binelui-raului.html
4.Orice om este pacatos,dar oameni deseori gresesc fiindca nici nu se impotrivesc pacatului, nici nu lupta ci se dau dupa instinct si placeri insa doar Iubirea fata de Dumnezeu, oameni, viata, Smerenia si Spovedania ne salveaza.
http://www.crestinortodox.ro/......80578.html
5.Noi crestinii-ortodocsi suntem luptatorii razboiului spiritual nevazut, in care intram chiar din ceasul botezului si fagaduintei noastre in fata lui Dumnezeu de a lupta in acest razboi si a muri pentru numele Lui dumnezeesc.
Ne luptam impotriva vrajmasilor netrupesti si nevazuti, care sunt diferite pasiuni si dorinti ale carnii, pacatului si demonului care zi si noapte nu inceteaza lupta impotriva noastra.Conducatorul nostru este Domnul nostru Iisus Hristos.Cimpul de batalie este inima noastra si toata natura launtrica a omului.
Durata razboiului este toata viata noastra.
"Voi mergeti astazi la bataie asupra vrajmasului; sa nu slabeasca inima voastra, nu va temeti nu va ingroziti, nici sa nu dati inapoi, ca Domnul Dumnezeul vostru merge inaintea voastra ca impreuna cu voi sa bata pe vrajmasi si sa va mintuiasca".
(Deut. XX, 3-4).
CREDINTA fara iubire il face pe om FANATIC.
http://www.youtube.com/watch?v=5BG6QxZ94iA
Da,cred si stiu ca Dumnezeu exista, este perfect si el este scaparea noastra...
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Sper ca ai inteles ce am avut in vedere si ca te-am ajutat.
O zi buna!

| vladorcolac a răspuns:

Mai mult ca sigur o sa primesc reply-uri multe din cauza a ceea ce v-oi zice, dar...Nu exista dumnezeu si satana, demonii si ingerii exista si sunt cu totul si cu totul altceva decat crede lumea, fiecare fiinta are un suflet, mai ales pe planeta noastra deoarece planeta noastra este o fiinta vie si nu doar un corp cosmic, dupa moartea unei fiinte, aceasta ajunge in stadiul de fiinta energetica, compusa din energie pura, denumiti de oameni : fantome, insa depinde de fiecare ce v-a alege sa faca in continuare, pota alege sa se reincarneze, sa ramana in stadiul de fantoma pentru a-si termina treburile ramase neterminate sau pentru a ramane alaturi de cei dragi, sau daca au avut o viata fericita si s-au antrenat destul, pot sa ajunga la urmatorul pas al evolutiei, depinde de fiecare fiinta.
Daca vrei sa cunosti mai mult adevar atunci cauta in subconstientul tau, deoarece fiecare fiinta e la fel de inteligenta, inca din nastere suntem "echipati" cu un bagaj de cunostinte enorm, insa trebuie doar sa ni-le amintim, spre exemplu eu unul nu am fost nevoit sa invat niciodata si am fost cel mai bun din clasa mea la invatatura, deoarece aflam raspunsurile prin meditatie, reamintindu-mi raspunsurile care le am deja in subconstient.