| Brockblack a întrebat:

Există viață după moarte?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
39 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Desigur, când tu o să mori, viața pe pământ încă va exista.

| anonimg a răspuns:

Viata este viata, iar moartea este moarte. Omul traieste cat timp este in viata; dupa ce a murit el nu mai traieste. Va trai numai dupa ce va fi inviat.

| Sn4k3 a răspuns:

Asteapta si ai sa vezi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Dupa ce termina treburile aici fiecare pleaca unde vrea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nimeni nu poate sti. Pentru ca nu avem contact cu mortii. Nu avem influenta decat asupra lumii in care traim, nu si intr-o presupusa alta lume, care se naste cand murim. Daca e sa existe, viata ta va fi eterna. Daca nu exista, oricum vei fi mort si nu vei simti niciun factor exterior care sa-ti perturbe neexistenta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dar crezi ca Hnum (creatorul zeilor si al oamenilor in mitologia egipteana) a existat? Consideri ca zeii din diferitele mitologii care au creat oamenii au existat cu adevarat?

| xVictor a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu ai de unde sa stii big grin Eu doar mi-am zis parerea ca poate or fii existat. pana la urma aproape orice legenda are un strop de adevar :/ precum vampirii care inca mai exista :/

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru xVictor):

Da, ok, haide mai bine sa o lasam balta, decat sa ne mai contrazicem. O zi buna!

| xVictor a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ceva ce nu ai inteles, de la un zeu de nimic care a existat doar pe pamant la un urias cu miliarde de km diminesiune e o diferenta frate. nu au practic nicio atributiune in comun, dumnezeu poate face orice iar un zeu abia daca poate zbura... laughing Ai inteles? laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru xVictor):

Nu scrie nicaieri ca are miliarde de km. Se zice doar ca-i 'creatorul', asa cum au fost si ceilalti zei.

| xVictor a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Se mai zice si ca este peste tot universul, practic urias nu? Ceilalti zei nu au fost,, creatorul'' ei doar aveau o putere anume supraomeneasca si pentru asta li se zicea zei. Gen hercules :/ cel mai puternic om si in fine. Dumnezeu nu exista, este doar o porcarie dusa la extrem pentru manipulare in masa. Succes frate, hai sa terminam.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru xVictor):

Succes si tie.

| Legion7X a răspuns:

Acestă întrebare mi-o adresez și eu mai mereu și încă tot nu am găsit un răspuns care să mă satisfacă.
Nimeni nu știe concret despre altă dimensiune mergem pe presupuneri la fel ca și cu Dumnezeu.
Oamenii spun că cred în el dar nu sunt convinși 100% cu sufetul dau mai mult din vorbe.
Dacă întrebi pe unul dacă crede în Dumnezeu zice că da 100% apoi dacă îi este frică de moarte o să zică da.
Ei aici se dovedește neîncredea în Dumnezeu prin frica de moarte, când sufletul tău este îndoit de altă dimensiune că aceasta ar exista.
Și sincer mai bine spui sunt îndoit de altă dimensiune și de Dumnezeu deoarece nu este păcat este sincer iar Dumnezeu vede asta chiar dacă tu nu crezi în el, el va crede în tine.
Niciodată să nu fi prea convins de El că există dacă ai un gram de îndoială în suflet căci este păcat fii corect că fanatici mincioși sunt mulți care cred în el în felul lui și când va veni Dumnezeu pe pământ, ei vor fi primi care vor arunca cu pietre.

| drutzix a răspuns:

Raspuns sincer? Nu stiu.
Ce cred? Sund de parere ca viata dupa moarte nu exista.
Creierul uman e ca hardware-ul unui PC, mintea e software. Software-ul nu poate rula/exista fara hardware.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate vad aici au aparut atei cu IQ sub 5 si naivitate atat de mare incat comunismul i-a manipulat. Viata dupa moarte, depinde de religie, dar cam indiferent de ea te vei "reincarna", or in rai sau iad, or in alt om cine stie dupa ce timp.
Acum pentru cei cu IQ sub 5, cand corpul moare, in creier mai functioneaza o parte micuta, ca nah se foloseste curent electric care nu se duce rapid, si se creeaza un fel de vis, in ceea ce crezi aia primesti.
http://io9.gizmodo.com/......fter-death
(cu pastile, din cateva minute se poate extinde la cateva zile).

| xVictor a răspuns (pentru anonim_4396):

Cumetre, care e ala naiv si cu iq sub 5? a zis dupa moarte, nu a specificat cand iar ce-ai zis tu acolo cu pastile si alte din astea reprezinta o metoda pe termen scurt. Adica revenind, dupa moarte! DUPA 100 DE ANI MAI PRECIS sa poti intelege si tu. Mhmm, raspunde-mi si mie. Se presupune ca pamantul are miliarde de ani vechime... au fost atatea creaturi, unele gigantice iar altele minuscule, sa nu mai zic de oameni si orice altceva. Unde s-au dus ele? in rai si iad? Ce dimensiuni au astea 2? infinit? Nu exista nimic infinit. Nu s-a dovedit pana acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xVictor):

Stai, nici in Biblie nu zice sa fie ceva infinit. Apropo creaturile alea "gigantice", de atata timp s-au descompus. Nici Universul nu e infinit, dar ai rabdare ca va aparea tehnologie pana la urma sa trecem de cel observabil.

| DorelExpertu a răspuns:

Da.
E simplu, tu mori, dar totusi ceilalti traiesc.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Acest raspuns poate avea o explicatie stiintifica, dar aceasta va veni in momentul in care vom cunoaste intreg creierul uman, nu cat stim acum (vreo 5-20%).

| NameInUse a răspuns:

Eu nu cred, nici nu cred ca avem suflet, din moment ce exista atat de multe tipuri de transplanturi.
Si banuiesc ca viata de dupa moarte se refera la suflet.

| xVictor a răspuns:

Dumnezeu nu exista dar viata dupa moarte este. Exista fantome, exista strigoi, au existat vampiri, au existat zei. big grin

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru xVictor):

Sper ca esti sarcastic. Daca au existat zei, de ce este imposibil sa existe Dumnezeu? Sau, cumva, "Dumnezeu e mort" din cauza avansului tehnologic, la fel ca ceilalti zei, care odata cu progresul tehnologiei, au murit? Si cum pot exista alte creaturi imaginare, dar Dumnezeu sa nu existe? Argumenteaza-ti opinia, te rog (asta doar in cazul in care nu erai sarcastic si chiar crezi ceea ce ai spus).

| xVictor a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nicio sansa pentru sarcasm! Daca dumnezeu e numai unul de ce sunt 10000 de religii? Daca dumnezeu exista, dc nu se arata? Daca dumnezeu exista, dc nu ne da un semn ca ne omoram intre noi? Daca dumnezeu este peste tot si in oricine, de ce nici macar preotii nu cred in el? Si da, chiar cred ca zeii, fantomele si toate astea au existat candva, dupa cum am zis mai sus, in celalalt comentariu, universul e mare. Daca u chiar crezi in dumnezeu, adu-l si-n fata mea. vreau sa-l vad.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru xVictor):

Nu am zis ca cred. Si nu ma refeream la a-mi aduce dovezi privind existenta/neexistenta lui. Voiam doar sa stiu de ce sustii ca au existat zei, dar Dumnezeu nu poate exista, fiind tot un zeu.

| xVictor a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dumnezeu Dumne-ZEU. asta nu inseamna ca el a fost un zeu :/ religiile noastre de rahat sustin ca el este,, atotputernicul, iisus pe apaa '' Nimeni nu mai e ca el. Daca nimeni nu mai e ca el, si daca el e peste tot universul asta insemnand extra, mega, giga, hyper, SUPPER foarte mare. cum a venit el pe pamant? Daca e chiar atat de mare doar daca pune un deget peste planeta noastra nici nu ar simti-o. Ba mai mult, daca e atat de mare, dc nu-l vedem? laughing vedem planete de la ani lumina distanta si nu-l vedem pe uriasul care orice planeta pana si soarele este doar un graunte de nisip pe langa el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru xVictor):

Tu stii ca El e atat de mare incat a creat universul, de unde stii tu ca nu suntem intr-o simulare? Sau ceva izolat, un fel de cutie fumurie, El ne vede din exterior dar noi nu putem vedea in afara (poate fi Universul neobservabil). Si exista stele mult mai mari decat Soarele, https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_stars.

| xVictor a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma lua cu astronomia ca o poti confunda cu Gastronomia. Eu nu sunt om de stiinta sau credincios adevarat sa cred un vreuna din speculatii. Eu nu sunt ateu dar nici credincios, eu pur si simplu cred in mine decat in factori care nu s-au adeverit niciodata. Daca ar fi s-o luam cu credinta trebuia sa murim de mult din punctul de vedere al preotilor cu viziuni si alte din astea, pe de alta parte, daca e sa ne luam dupa tehnologie si stiinta cu calendarul ala mayash sau cum i-o zice. la fel trebuia sa murim de mult happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru xVictor):

Ma faci sa rad laughing imi aduc aminte cand urlau la TV ca in 2000, 2006, 2012, 2016 venea sfarsitul lumii si eu sunt inca intreg

| xVictor a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu laughing) dar m-am referit la sufletul lor, ca dupa cum bine stii, corpul ramane unde a trait iar,, sufletul'' se duce in iad sau rai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xVictor):

Deci inapoi pe subiect, dupa moarte e ceea ce vrei tu sa fie, sau ce ar trebui sa fie. Oricum corpul iti devine mancare pentru plante sau ce creste peste mormant, doar sufletul ajunge in rai sau iad, totusi poti incerca o sfoara si sa ne zici si noua, tu unde ai ajuns laughing))

| xVictor a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot sa-ti fur placerea de a avea mereu ceva de spus big grin Asa ca ma las pagubas si iti cer ajutorul prin a face un simplu act. KYS big grin dupa aceea vom avea raspunsul concret happy Multumesc pentru conversatie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru xVictor):

Dar crezi ca Hnum (creatorul zeilor si al oamenilor in mitologia egipteana) a existat? Consideri ca zeii din diferitele mitologii care au creat oamenii au existat cu adevarat? Adica fiecare dintre religii (vechi sau noi) spune ca a creat omul si tot ceea ce putem vedea. Daca crezi ca astia au existat fiindca au fost niste extraterestrii, care dupa si-au luat zborul, de ce nu putea fi si Dumnezeu tot un extraterestru? Imi pare rau, dar te cam contrazici spunand ca zeii au existat, dar lui Dumnezeu ii era imposibila existenta din moment ce au cam aceleasi atribute.

| Superior a răspuns (pentru xVictor):

Pentru ca daca se arata,probabil ar incepe apocalipsa,caci si dracu o sa vrea sa vina si o sa prinda curaj,astfel Dumnezeu cu prezenta sa ar provoca dureri in randul oamenilor, iar oamenii prinsi de demoni, fie ca erau buni, ar intra in iad, iar Dumnezeu cu greu i-ar mai putea salva. Asta e o teorie.

| Angeloxd a răspuns:

Sunt două posibilități: 1 renaștem 2 nu exista

Răspuns utilizator avertizat
| chifa2014 a răspuns:

Da

| Annequeen345 a răspuns:

Nu se știe sigur de vreme ce niciunul dintre noi nu s-a intors din morti, dar ștu sigur ca exista o viata, care merita traita din plin