| CatelusaCuParulCret a întrebat:

Exista vreo diferenta intre intelepciune si inteligenta?

14 răspunsuri:
| sndjulian a răspuns:

Sa fii inteligent inseamna sa stii ca rosia e un fruct. Sa fii intelept inseamna sa nu o folosesti la o salata de fructe.

| Radu284 a răspuns (pentru sndjulian):

Era (in original) intre knowledge si wisdom. Dar ma rog, se potriveste cat de cat si asa.

| RAY a răspuns:

Ambele sunt in mintea unei minti rationale capabila de gandire rationala

| Fatamuntilor a răspuns:

Esti inteligent ca ai pus o asfel de intrebare, dar raspund doar cei intelepti.

| CatelusaCuParulCret explică (pentru Fatamuntilor):

Sincer nu poti spune cum este un om doar pentru ca a pus o intrebare. Iar oamenii care raspund sunt pur si simplu familiarizati cu aceste tipuri de intrebari.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cel putin, eu inteleg ca intelepciunea presupune si inteligenta.Dar si inteligenta presupune si intelepciune asa ca diferenta dintre ele ar fi ca inteligenta este nativa, intelepciunea dobandita prin experienta.Deseori, oamenii renunta sa mai fie intelepti daca inteligenta ii scoate din orice necaz. Deseori oamenii fara inteligenta pregnanta prefera sa-si foloseasca intelepciunea, atat cat au, desigur ca nu in sens de prudenta. In fond sunt cateva categorii de concepte subiective pe care cu greu le poti defini si disjunge.Caci depind de o gramada de factori.Printre care si firea subiectului.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da. Intelepciunea vine odata cu varsta in timp ce inteligenta este nativa.

| Suck a răspuns:

Înțelepciunea se dobândeşte odata cu experiența... un om înțelept poate fi doar un bătrân. Inteligența se referă mai mult la capacitatea pe care o ai.

| Copac13 a răspuns:

Inteligent poate fi oricine da intelept mai rar gasesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intelepciunea e un sistem de principii sclavagiste inventate pentru a fi laudat de ceilalti. a pornit de la viata civica pentru viata civica

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Da,exista,cu inteligenta te nasti, intelepciunea o dobandesti in decursul mai multor zeci de ani.
Te salut,
Adrian!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Este aceiasi diferenta ca intre curaj si prostie.

| LostInPark a răspuns:

Poti fi intelept si cat incerci s-o faci pe mama ta sa-ti incalzeasca biberonul cu lapte, prin lacrimi, scutece murdare sau urlete pe la miezul noptii.
Daca experienta de viata ar crea intelepciune, insemna ca am fi niste bosorogi la pensie mai inteligenti, mai ales cu imaginea pe care ne-o cream cand ne certam pentru un scaun in autobuz.
Nu cred ca e nevoie de experiente si esecuri pentru intelepciune.Ca sa vad niste urmari ale unei actiuni, imi trebuie putina imaginatie, constiinta si un IQ satisfacator cam cat pentru un macelar salahor.
Nu ma intelege gresit, dar nu suport ideea fara dovezi, precum ca vei capata intelepciune.Adica "shut up, esti prea tanar!"
Diferente, yes! vezi dex si ce zic astia pe aci'.

| LostInPark a răspuns:

Sa-mi bag hot-dog'ul in chifla ****i de cenzura virtuala!