| ALM2000RO a întrebat:

Există vreun studiu care să abordeze situația asexualilor în română, preferabil despre asexualii din România? Aș fi curios să citesc despre cei ca mine, să parcurg punctele de vedere ale specialiștilor (medici, oameni de știință, sociologi, psihologi etc.) despre asexualitate la nivel național.
Am căutat pe net și nu am găsit nimic despre asexualitatea din România, doar podcasturi și videoclipuri cu explicații pe YT (foarte bune dar realizate de amatori). Eu vreau situația explicată detaliat și într-un mod complex de specialiștii în domeniu (deci la modul profesionist), cum am zis mai sus.
Și subliniez că mă interesează neapărat să parcurg niște studii, cercetări făcute în România și despre asexualitatea din România (sper că avem specialiști care au abordat această temă importantă a secolului XXI) și nu despre asexualitate la nivel general și internațional / mondial. Că despre asexualitate la nivel general și global găsesc destule studii serioase și am citit mai multe articole medicale și științifice de pe net!
Mulțumesc!
Mircea, un asexual de 23 de ani happy

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tara care a facut un referendum impotriva unei preferinte sexuale crezi ca a facut astfel de studii?

| ALM2000RO explică (pentru suntserios):

Păi ce legătură are referendumul cu studiile care s-ar putea face?
Pe ăla îl face guvernul, iar guvernul e ca și majoritatea populației din păcate, doar politicienii sunt după chipul și asemănarea majorității.
Dar asta nu înseamnă că nu avem și specialiști (medici, oameni de știință, psihologi, psihiatri, sociologi etc.) care pot să se ocupe cu cercetarea unor fenomene și a diverselor teme, precum asexualitatea. Chiar e necesar să avem cât mai multe studii într-o mulțime de domenii, știu că statul nu dă doi bani pe cercetare și că bugetul e de formă, să nu fie chiar 0 (e 0, 17% din buget dedicat).
Dar asta nu ar trebui să îi împiedice pe specialiștii care vor să lucreze la studii medicale și științifice să ia legătura cu sponsori privați pentru obținerea finanțărilor.

| suntserios a răspuns (pentru ALM2000RO):

Uite ca sponsorizarile private nu sunt asa de usor de gasit. Si repet intr-o tara profund religioasa si inchisa la minte nu se va asocia mai nimeni cu astfel de studii.

| doctorandus a răspuns:

Si? A fi asexual inseamna ca nu faci sex. Nu e un handicap, sa nu poti munci, sa nu poti iesi la o bere cu amicii, etc. In afara de faptul ca nu faci sex, duci o viata perfect normala. Nu e o boala psihica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E foarte simplu - nimeni nu a facut asemenea studii. De aia nu le gasesti. P.S. Apropos de studii private. Eu din ce pot redirectiona de la companiile unde am ceva de spus (una 100% a mea, administrator, si la cealalta doar administrator) trimit catre un ONG care sustine niste copiii sa mearga la scoala. Daca as avea sute de miliarde de euro, as sponsoriza educatie, educatie, cercetare in domeniul bolilor genetice rare, a dependentelor, in domeniul psihiatriei. As investi masiv in protejarea mediului. Asexualii? Sa fie sanatosi. N-as da nici un cent pentru astfel de cercetari lipsite de sens.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Din punctul de vedere al societăți și celor care alocă bani in folosul ei, Situația asexualilor este foarte similară cu ce-a a oamenilor străzi. Ambele grupuri sunt neproductive.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dragul Mircea.
Pariez că ești sătul de l.a.bă ca căinele de lanț

| ALM2000RO explică (pentru DeMicUnCălător):

Da, ai ghicit. Nu mai îmi provoacă nicio plăcere de câteva luni laba, de aceea m-am lăsat de tot, doar nu e s-o fac mecanic și din obișnuință fiindcă și-a pierdut demult farmecul inclusiv momentul ejaculării.
Sunt deja 2 săptămâni de când nu mi-am mai dat laba (eu o făceam la max 7-10 zile în ultimii 2 ani) și nu simt nici acum nevoia, sunt foarte bine așa, nu am niciun fel de tensiune happy
Acum chiar că sunt asexual 100% big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Această identificare cu asexualitatea ar putea fi de fapt un simptom mascat al depresiei.
Este cunoscut faptul că depresia se manifestă adesea prin apatie și lipsa de plăcere și de dorințe pentru lucrurile obișnuite.

Pe de altă parte, vizionarea de filme pentru adulți diminuează apetitul sexual, și exact ca un drog căruia trebuie să mărești doza pentru a obține aceeași senzație, filmele pentru adulți îi împing pe oameni să vizioneze conținut din ce în ce mai extrem.
Cred că cel mai bine este să cauți un terapeut competent care să te ajute să te cunoști mai bine, nu ar trebui să îți mai pui singur eticheta de asexual.

| trophin a răspuns:

Salut.
in primul rand stii ce inseamna asexual?
al doi rand.
nu cred ca ar fi, doar faci misto

| ALM2000RO explică (pentru trophin):

Știu bine ce înseamnă asexual și asexualitatea, chiar eu sunt asexual după cum am specificat în postare, te asigur că am citit mai multe studii despre asexuliatate și am urmărit și diverse podcasturi și videoclipuri.
Nu fac deloc mișto, chiar sunt foarte curios să citesc niște studii realizate în România și raportate la asexualitatea din țara noastră. Tu crezi ce vrei, însă eu îți spun că am o sete mare de cunoaștere și nu mă las până n-o potolesc! big grin

| ALM2000RO explică (pentru trophin):

Uită-te la întrebările mele de până acum (am 61 fără asta), am pus mai multe întrebări din spectrul acesta și am specificat că sunt asexual și mi-am specificat și numele și vârsta! Deci te poți convinge că sunt consecvent, că nu sunt troll și că nu îmi stă în obicei să fac mișto!

| trophin a răspuns:

Ai peste 60 de intrebari, nu a raspuns cineva
de ce? pentru ca e o bullsheetlaraie... nu exista asexual, o doar o stare de minte, insa daca se dezbraca o fata in fata ta se termina asexualitatea

| NarcisCorneliu a răspuns:

"Asexualitatea" in sine, nu reprezinta decat un concept contrafacut, plus o eticheta inutila, aplicata persoanelor cu dorinta de a nu ajunge in stagiul sexului, iar chiar ar fi ridicol, sa se cheltuiasca bani pe o inutilitate de studiu.