| Kristtine a întrebat:

Exprima-ti opinia despre necesitatea invatarii limbii romane. De ce trebuie s-o invatam cand altii nici macar n-o stiu?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ok, hai să te văd atunci cum te descurci în România, folosindu-te doar de limba străină! Cu bunicii, părinții tăi cum ai de gând să comunici? Cât de ușor îți vei găsi un loc de muncă, fără să-ți cunoști propria limbă? Când vei avea nevoie de ajutor și în jurul tău vor fi doar vorbitori de limbă română, cum ai de gând să te descurci?

Un argument mai prost de atât cu greu puteai să găsești.

Este limba ta, limba în care ai spus primele cuvinte, limba în care ai auzit primul "te iubesc", limba în care gândești și care te reprezintă. Cum ai putea să n-o iubești și să nu vrei s-o înveți? Mi se pare de neconceput.

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este țara ta, limba ta și este minimum de respect și bun simț să-ți cunoști propria limba.

Și de ce te-ar interesa ce fac alții? Sau de ce te-ai compara cu cei care sunt mai slabi?
Este limba Ta și este datoria Ta s-o cunoști (atât cât se poate, că la perfecție oricum n-o vei ști niciodată).

| Kristtine explică (pentru NOname):

Este limba mea, dar nu mi se pare folositoare. Acum sunt cautate limbile straine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kristtine):

A, alt troll.

| DracoMalfoy a răspuns (pentru Kristtine):

In primul rand, nu ai cum sa inveti o limba straina daca nu iti stii propria limba ( ma refer, nu doar sa stii sa vorbesti, e vorba si de gramatica etc.). Crede-ma. In al doilea rand, daca unu e prost si analfabet inseamna ca toti trebuie sa fim la fel? Tocmai asta ne face mai diferiti de prosti, ca noi cunostem ce ei nu cunosc...Eu cred ca e esential sa iti cunosti limba.

| Kristtine explică (pentru anonim_4396):

Troll? Ma jignesti?happy Nu cred ca ti-am facut ceva asa ca lasa comentariile de prost gust.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kristtine):

Te afunzi.big grin

| NOname a răspuns (pentru Kristtine):

Ok, hai să te văd atunci cum te descurci în România, folosindu-te doar de limba străină! Cu bunicii, părinții tăi cum ai de gând să comunici? Cât de ușor îți vei găsi un loc de muncă, fără să-ți cunoști propria limbă? Când vei avea nevoie de ajutor și în jurul tău vor fi doar vorbitori de limbă română, cum ai de gând să te descurci?

Un argument mai prost de atât cu greu puteai să găsești.

Este limba ta, limba în care ai spus primele cuvinte, limba în care ai auzit primul "te iubesc", limba în care gândești și care te reprezintă. Cum ai putea să n-o iubești și să nu vrei s-o înveți? Mi se pare de neconceput.

| Vizitiul a răspuns:

Sunt roman, si de aia trebuie sa stiu numaidecat limba romana, dar te asigur ca pot regula o chinezoaica si fara sa fiu la curent cu limba chineza. Altii nu sunt romani, da' "sfarsesc" la fel...

| shadovv a răspuns:

Daca stii sa vorbesti, stii sensul cuvintelor si stii sa scrii... inseamna ca stii romana si nu ai nevoie sa mai inveti. Daca te referi la gramatica... ea este necesara doar celor care lucreaza in domeniu.

| justitiarul a răspuns:

Ca sa nu-ti uiti discursul invatat pe de rost ca Eba, daca devii politician!

| Romanian a răspuns:

Deci,intrebarea aceasta,fara suparare,este una dintre cele mai stupide si mai prost argumentate din toate cele cate le-am vazut pe TPU.Dupa intrebarea pe care ai scuipat-o aici,se vede clar ca nu esti roman.Daca esti roman,rusine tie! Am vazut smecheri de colt de bloc cu manele in telefon mai intelepti decat tine.Daca esti roman,se vede ca nu cunosti istorie deloc,iar daca cunosti,nu ai inteles absolut nimic.Daca esti roman,se vede ca nu ai citit literatura marilor scriitori romani. Daca ai citit totusi, atunci nu ai inteles absolut nimic. Daca esti roman, atunci imi este rusine ca inca respiri.Rusine! Du-te si invata maghiara! Daca esti roman,pana iti revii din starea aceasta de prostie extrema, la margine cu imbecilitate manelara, iti doresc sa pleci de pe aceste pamanturi.Pana iti revii.Sa vezi cum e printre straini.O fi mai bine pe plan material,dar nu mai ai constiinta nationala, nu mai ai nici n motiv adevarat de a fi mandru. Daca esti roman, imi este rusine de tine.Si se mai intreaba lumea de ce am ajuns in halul in care am ajuns.
Daca insa nu esti roman, si ai pus aceasta intrebare ce pune la indoiala chiar dreptul nostru de a ne numi romani, a pune la indoiala intreaga noastra strofocare de razboi constant cu lumea timp de peste 2000 de ani,atunci iti doresc sincere urari de intelepciune,caci nu ai mai multa decat un alogen fara mama,fara tata,fara Dumnezeu! Iti doresc din tot sufletul(in cazul in care nu esti roman) sa fugi cat mai departe de pe pamanturile noastre,caci drept spun, nu mai ai nici un drept sa ne respiri aerul si sa ne pangaresti pamantul nostru sfant, pentru care timp de peste 2000 de ani am murit, cu prezenta ta odioasa.Esti pecum un mucegai,repet,in cazul in care nu esti roman.O bacterie infiltrata pe ranile noastre actuale,bacterie ce trebuie dezinfectata.
Stiu ca ti se pare ca am exagerat,dar daca as avea posibilitatea,te-as lovi prin monitor. Daca esti roman,esti inutil acestor pamanturi. Daca esti strain,scuip pe tine.Iar daca vei sterge acest mesaj,sau il vei raporta, atunci nu faci decat sa dovedesti o lasitate tip politica, si sa dovedesti o mentalitate tip hiena.Amin!

| GusWaters a răspuns:

Pentru ca este o necesitate,si pentru ca poti sti tu si aramaica,finlandeza si japoneza, daca nu cunosti limba in care ai fost crescut, care se vorbeste in tara ta.Si,la cat de retardati au devenit unii, incat nu mai pot nici macar scrie sau vorbi corect, a ajuns chiar o mandrie sa stii sa scrii si sa vorbesti corect romaneste.Nu conteaza daca altii n-o stiu,altii ori sunt retardati,ori sunt straini,si au,ca tine,responsabilitatea de a sti limba poporului lor,si sa zicem,alte doua limbi straine,sa se poata descurca prin alte tari. Zici ca se cauta limbile straine? Bun.Du-te in Bamboo sau in Why Not si incearca sa o combini pe una intr-una din fabuloasele tale limbi straine, care dracu or fi, ca tare te mandresti ca sunt importante limbile straine.Nu poti! N-are de ce sa nu ti se para folositoare,ca daca nu stii s-o scrii/vorbesti ai s-o arzi doar aiurea prin Italia sau Spania,curatand toalete, poliglot penal ce esti! Nu mai bine sezi dracu la caldurica in Romania, pe 3000 lei/una, decat in Italia, prin toate vagaunile Romei pe 2000 euro/luna, si nu mai bine sti romana corect, decat 3 limbi straine chinuite?!

| Musique a răspuns:

De ce? Ca sa aratam ca suntem superiori si astfel modele pentru cei mai lenesi dintre noi.

| MortemAeternum a răspuns:

O limba mai buna si mai utila decat romana este germana, acolo oamenii sunt de o calitate mai buna decat romanii prosti(ma includ si pe mine).Sau o altia limba de viitor ar fi chineza laughing, succes.

| Neimportant a răspuns:

Nu trebuie atâta ceartă pentru o simplă întrebare. Trăieşti în România şi de exemplu vrei să-ţi cauţi de muncă, cum faci acest lucru dacă nu ştii limba română? Trebuie să ştii să comunici, să explici, să ai un vocabular dezvoltat şi să dovedeşti că ai intelect. Atâta timp cât eşti în ţara asta o să ai nevoie de limba română. Dacă te duci în Franţa, pentru ce mai ai nevoie de limba română când trebuie s-o utilizezi pe cea franceză? asta în cazul în care se găseşte vreun român pe acolo. Nu o să ai parte de amici, servici, familie dacă nu ştii română. Trebuie s-o înveţi pentru că ai nevoie întotdeauna de ea. Ştii să te corectezi, ştii să nu faci cacofonii, ştii să nu te faci de râs în lume.
Sper că te-am ajutat!
O zi bună.

| DarkSmile a răspuns:

Nu trebuie sa ne uitam la altii.
Eu de exemplu nu sint din Romania, sint din Moldova.Sa stii ca aici, oamenii vorbesc cu totul atfel.La noi nu se foloseste litera â. Limba noastra original romana a fost si este si va fi influentata foaaarteeeeeeeee mult de limba rusa.De aici eu aparut atitea taranisme, rusisme, injuraturi in rusa pe care le stiu copii de 6 ani.
Mindrestete de limba ta,de poporul tau.
Lupta pentru limba ta materna.
Daca vorbesti frumos,romana, cel putin sa te stradui romana curata, atunci oamenii din jur isi vor face concluzii pozitive despre tine.Atunci vei putea face fata ca esti un om inteligent, educat.

| radu1993 a răspuns:

Ca sa nu fim analfabeti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fim mai destepti decat basescu.de aia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți-aș fi răspuns, dacă n-ai fi adus gluma aia de argument.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii, e troll, lăsați-l.laughing

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Din răspunsurile lui nu pare a fi un troll. Tocmai de aia am și tratat întrebarea lui cu seriozitate.
Cred că este doar un puști dezorientat sau cineva foarte inteligent, care vrea să ne facă să conștientizăm de ce trebuie să iubim și învățăm limba română. Cum ar fi putut s-o facă mai bine, decât atacând-o și obligându-ne să o apărăm?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Necesitatea invatari limbi romane este pentru ca fincan-ai cum sa stii cum o dai in viata. Multi sa izbit de greutati-le vieti finca nu stia sa vorbeasca. Eu cunozc multe poiezi de mari scritori romini, care este cunoscuti peste graniti si nu mi-e rusine sa le recit.
Sat-i fie rusine finca razi de oameni cultivati ca mine si ca restul poporului romin. Huo!

| Chaquito a răspuns:

Ca sa te poti intelege cu cei din jurul tau. Traiesti, totusi, in Romania. Stai linistit ca trebuie sa o invete si altii care vin in Romania.