| DorelSudoru a întrebat:

Fiecare e frumos in felul lui adevarat sau fals? argumentati

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

1. Frumuseţea stă în ochii privitorului.
2. Frumuseţea vine din interior.
Fiind de acord cu aceste două lucruri, spun că da, fiecare E frumos în felul lui (şi pentru cineva anume).

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Total fals.
În primul rând, frumuseţea e relativă. Prin urmare, nu există valoare de adevăr absolută în ceea ce priveşte o afirmaţie cu privire la frumuseţea unui anumit obiect sau unei anumite persoane.
Mai pe româneşte, nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie.
Şi totuşi, ca să ajung eu, sau tu, sau oricine altcineva la concluzia subiectivă că ceva/cineva este frumos, trebuie să ai un punct de referinţă - adică ceva mai puţin frumos/urât.

Aşadar, afirmaţia este falsă.

Numai bine.

| EmaS a răspuns:

Fiecare om este unic si special.Intotdeauna exista un echilibru.Un caracter frumos, o minte sclipitoare, omul launtric.Frumusetea exterioara trece, dar frumusetea interioara, nu.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Da, pentru că frumosul este relativ.

| cristi202 a răspuns:

Am avut o cunostiinta care nu arata bine deloc, si nici emotional si intelectual nu statea prea bine. Credeam ca din aceasta cauza nu isi va gasi o partenera. Gresit. Anul trecut, dupa ce nu l-am mai vazut vreo trei ani, m-am intilnit din nou cu el, si, spre surprinderea mea, mi-a facut cunostiinta cu sotia sa, o fata ca toate fetele. Am inteles inca o data ca fiecare om e frumos in felul lui, ca fiecare om are ceva de oferit, si ca oricit de urit ar parea, va exista cineva caruia sa ii placa de el.

| BebeStrumf a răspuns:

Adevarat; pentru ca poate compensa si cu frumusetea interioara; deci nu'i fals; iar ce'i frumos pentru mine poate fi urat pentru tine; ceva de gust si...raportare la sine.

| NickiMinaj a răspuns:

Fals. unii sunt urati in felul lor.

| blondissima a răspuns:

Fals. Ceva este frumos atunci cand nu este urat si invers. Daca toti am fi frumosi, n-am mai fi niciunul.
De aceea sunt eu urata, ca sa fiti voi toti frumosi. :*

| Pomar a răspuns:

Fals.

| MidnightLady a răspuns:

Fals. Unii sunt frumosi in toate felurile. Asa ca mine.

| TahionN a răspuns:

Frumuseţea (fizică) este un aspect pur sexual. Oamenii se raportează instinctual la un ideal fizic, reprezenând prima atracţie la sexul opus. Există cazuri în care ne autoconsolăm cu ideea "Bă, ce deşteaptă/inteligentă e. Nu mă interesează aspectul fizic. În fine, suntem oameni, avem dreptul la iluzii.

P.S. Nu uitaţi ce a zis Lacan*: " Fantasies have to be unrealistic, because the moment...the second
that you get what you seek you don't, you can't want it anymore. In order to continue to exist, desire must have its objects perpetually absent. It's not the "it" that you want. It's the fantasy of "it".

* Citat luat din filmul "The life of David Gale".

MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu ce zici, eşti de acord cu opinia mea.
Ahh, şi să-mi confirmi/infirmi relevanţa citatului ales.

| andrasstefan a răspuns:

Hm.da eu sunt frumos si fizic(asa mi s-a spus) si inlauntru dar oamenii nu stiu ce inseamna in primul rand frumosul.lumea judeca prea mult dupa abilitatile noastre intelectuale si fizice.90% din cei urati ajung sa se considere neimportanti si nu pentru ca ar fi asa ci pentru ca se lasa convinsi de vorbele stupide ale celorlalti care au o gandire din epoca cretacicului inferior.in grupul meu am si persoane care sunt considerate urate dar nu am lasat sa se inteleaga niciodata asta fiind ca ai iubesc asa cum sunt si pentru cum gandesc, deci nu fac discriminare.frumusetea conteaza? da, insa va spun sincer ca am vazut si baieti urati cu fete frumoase si invers semn ca frumusetea nu este un criteriu eliminatoriu.Si multi din grupul meu care sunt mai,,urati,, au iubiti sau iubite frumoase, frumosi si in nici un caz nu vorbim de interese materiale.Increderea in noi si in altii este cea ce ne lipseste si increderea este ceva frumos care ar trebui sa fie in fiecare din noi.cea ce ne atrage la alte persoane este fizicul ori gandirea sau miscarea corpului, unele obiceiuri poate chiar si indiferenta.de aici deducem ca fiecare are un atu si este frumos in felul lui.

| AmandytaErhan a răspuns:

Da asa este, unu cu ochelari poate s nu fie atat de dragut fara, sau unu gras poate fi mai urat slab.
dar daca ma gandesc mai bine sunt oameni care pot fi mai frumosi daca se schimba singuri si nu raman asa cum is nascuti. vorbesc de vopsirea parului punerea linzilor cu alta culoare.

| Addiction a răspuns:

Salut. e 100 % adevarat. Fiecare e special prin felul sau de a gindi de a fi. Si chiar daca pentru cineva o anumita persoana are un defect fizic sau moral pentru altcineva asta e acel lucru care il face special si care inebuneste. Pa, pa:*

| Morenna10 a răspuns:

E adevarat.Frumusetea nu inseamna numai aspect fizic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e, exceptie fac cei uriti.

| Alina_4074 a răspuns:

Din punctul meu de vedere cu totii suntem frumosi cum spui tu fiecare in felul nostru...dar din pacate nu toata lumea stie sa arate ca este frumoasahappy!