| Alex a întrebat:

Mahomed a fost un profet adevarat sau fals? Argumentati raspunsul, va rog.

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pentru creştini şi evrei este un profet fals, pentru musulmani este profet al Lui Dumnezeu.
Am menţionat numai aceste religii deoarece au rădăcini comune şi anume : Vechiul Testament.

| kamykaze88 a răspuns (pentru Arthur):

Mai exact numai primele 5 carti scrise de Moise

| Arthur a răspuns (pentru kamykaze88):

Nu Bogdane, în Coran este prezent şi este recunoscut ca profet Iisus, la fel este pomenită şi Maica Domnului.
Deci sunt distanţaţi mai mult de evrei prin acest lucru şi mai aproape de creştini prin recunoaşterea lui IIsus ( dar ca simplu profet ) dar asta la o analiză nerealistă pentru că în practică este altfel.

| kamykaze88 a răspuns (pentru Arthur):

Stiu ce vrei sa zici da sunt de acord dar coranul are in comun cu biblia cele 5 carti primele 5

| Arthur a răspuns (pentru kamykaze88):

Bogdane, " Coranul include multe episoade din Vechiul si Noul Testament, in care se regasesc eroii biblici: Ibrahim (Abraham), Musa (Moise), Yusuf (Iosif), Daud (David), Suleiman (Solomon), Ali (Ilie), Isa (Isus) si multi altii. Specific Coranului este faptul ca multe dintre povestiri se repeta, cu unele mici variatii. Comparand aceste istorii cu relatarile din Sfanta Scriptura – document antedatat Coranului -, descoperim alteratii majore privind continutul si cadrul istoric al episoadelor. "

| ghiolbitza a răspuns:

De fapt, nu Mahomed a intemeiat islamul, ci cei care au pus bazele Bisericii Catolice. Mahomed a fost scolit la Vatican, Paris si Roma. Din acest motiv invataturile islamului seamana cu cele crestine. De asta Hristos e prezentat in Coran ca fiind doar un profet, ar fi fost o dovada de prostie din partea celor care l-au format pe Mahomed sa afirme in Coran ca Hristos e Dumnezeu. Aalah e denumirea aramaica pentru Dumnezeu, in dialectul vorbit de Hristos cat a fost pe pamant. Fa si tu niste conexiuni si vezi la ce concluzie ajungi.