| sabin89 a întrebat:

Fiindcă se tot măreşte numărul mincinoşilor în lume, m-am gândit că am putea lărgi şi noi aria investigaţiilor cu privire la ei. happy De data asta problema se pune aşa:
Andrei spune că dacă Barbu minte, atunci şi Dinu minte, Barbu spune că Andrei şi Dinu mint, Costel spune că Andrei sau Barbu minte, Dinu spune că dacă Costel spune adevărul, atunci si Barbu spune adevărul. Cine minte şi cine spune adevărul?

17 răspunsuri:
| sabin89 explică:

O variantă "băbeşte" ar putea fi şi aşa: dacă Barbu minte, atunci Andrei spune adevărul (vezi ce a zis Barbu) şi Costel spune şi el adevărul (pentru că el a zis că doar unul din cei doi minte). Dacă Barbu spune adevărul, atunci rezultă că Andrei minte (vezi din nou ce a zis Barbu), deci iarăşi Costel spune adevărul (din acelaşi motiv ca mai sus). Deci am stabilit că şi într-un caz şi în altul Costel spune adevărul. Ăsta este un rezultat de reţinut. Acum, dacă Dinu spune adevărul, atunci (pentru că Costel spune adevărul) ar trebui ca şi Barbu să spună adevărul şi conform celor spuse de el (de Barbu) rezultă că Dinu minte. Contradicţie, deci Dinu minte şi ăsta este cel de al doilea rezultat obţinut. A rămas că Andrei sau Dinu spune adevărul. Adică Andrei spune adevărul, pentru că Dinu deja ştim că minte.

| RAY a răspuns:

Nu putem stii cine spune adevarul sau nu,nu inseamna ca daca majoritatea spun ca x spune adevarul chiar e adevarat sau invers, adevarul il gasim doar prin metoda stiintifica, prin dovezii, cu toti mintim, asta e natura umana

| Freya1 a răspuns:

Costel cred ca spune adevaru deoarece nu il acuza nimeni ca minte laughing

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Vezi ca faci o eroare congitiva

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Este un fel de gicitoare Ray doar nu o iei in serios

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Doar ma stii ca sunt foarte serios naty )))))

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Ma intreci omule laughing

| zurick a răspuns:

Iti place sa ne provoci laughing
Eu cred ca Dinu si Barbu mint, iar Costel si Andrei spun adevarul.

Am pornit de la Dinu. Daca Dinu spune adevarul, atunci avem 2 posibilitati:
1.Costel spune adevarul deci conform lui Dinu care spune adevarul si Barbu spune adevarul.Prin urmare, Andrei si Dinu mint, dar asta este o contradictie deoarece am pornit de la faptul ca Dinu spune adevarul.
2.Costel minte prin urmare Andrei si Barbu spun adevarul, dar Barbu spune ca Andrei si Dinu mint iar contradictie.

Singura posibilitate ramasa este ca Dinu sa minta. Avem iar doua posibilitati ori Costel spune adevarul ori minte.
1.Costel spune adevarul atunci Barbu minte deoarece Dinu minte si el a spus ca daca Costel spune adevarul atunci si Barbu spune adevarul.Barbu minte deci Andrei sau Dinu spun adevarul, dar stim deja ca Dinu minte deci Andrei spune adevarul.Pana aici nicio contradictie.

2.Costel minte => Andrei si Barbu spun adevarul
Barbu spune adevarul=>Andrei si Dinu mint
Andrei nu poate si sa minta si sa spuna adevarul deci iar dam de contradictie.

| sabin89 explică (pentru zurick):

Recunoaşte că ai luat ceva cursuri de logică în particular. happy

| zurick a răspuns (pentru sabin89):

Neh. Am facut logica in a 9-a la clasa.(acum sunt a 11-a ) Imi amintesc ca trebuia sa dam un test anuntat, dar eu eram invoita pentru o olimpiada (sunt 2 saptamani de chiul motivat pentru natio')si totusi m-am dus la test, am vazut ca ma pierd in el si l-am pus sub banca laughing, iar profesorul n-a stiut niciodata laughing
Am fost la un concurs cu probleme de logica in clasele 4-8 pana cand am devenit mai proasta, dar luam mereu mentiune, asa ca imi pierdusem speranta.
Prin urmare, am dat pe la scoala si cam atat happy

| gratargratar a răspuns:

Fie predicatul P "a minti". P(x) = fals nonP(x)=adevarat
Fie A - Andrei, B - Barbu, D - Dinu, C - Costel
Ipoteze:
a)Toata lumea spune adevarul din perspectiva proprie
b) Lucram cu propozitiile in ordinea problemei.

nonP(A) -> P(B) P(D)
nonP(B) -> P(A) ^ P(D)
nonP(C) -> P(A) v P(B)
nonP(D) -> nonP(C) -> nonP(B)

Deci sa incepem de la prima.
nonP(A) -> P(B) P(D) Adevarat
1-> (1 1) => 1 -> 1

Asta transforma urmatoarea in:
P(B) -> nonP(A) ^ nonP(D) Adevarat
0 -> 1 ^ 0 => 0 -> 0

Apoi:
nonP(C) -> P(A) v P(B) Adevarat
1 -> 0 v 1 => 1 -> 1

In sfarsit,
nonP(D) -> nonP(C) -> nonP(B) Adevarat
0 -> (1 -> 0) => 0 -> 0

Deci:
Andrei spune adevarul
Barbu minte
Dinu minte
Costel spune adevarul

| sabin89 explică (pentru gratargratar):

Hey, wait a minute, cam sofisticată demonstraţia. Câtă şcoală crezi că am şi eu...Eu mă gândeam s-o luăm aşa băbeşte. laughing Dar rezultatul cred că e bun, că la fel mi-a dat şi mie.

| AC4S4 a răspuns (pentru sabin89):

Daca Barbu minte inseamna ca Dinu nu minte, contradictie cu rezultatul lui.

| gratargratar a răspuns (pentru sabin89):

De fapt modific cele doua ipoteze si le reduc la una singura:
Cei patru se inteleg ca fiecare sa spuna adevarul dpdv formal, functie de adevarul spus de primul dintre ei (i.e. Andrei).

Tu ai inventat problema asta sau ai gasit-o undeva?
Caci oricum ar fi, are mai multe interpretari - in functie de cum schimbam ipotezele de lucru.

| octa2021 a răspuns:

Ion Iliescu sigur minte

Răspuns utilizator avertizat
| xZeRoReSpEcT a răspuns:

Eu spun ca costel minte