| sabin89 a întrebat:

Cum vi se par problemele cu "mincinoşi"? Grele, uşoare? De exemplu:
Andrei spune că Barbu minte, Barbu spune că Ion minte, Ion spune că Andrei sau Barbu minte. Cine minte şi cine nu?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Andrei si Ion spun adevarul, iar Barbu minte.
Daca Andrei spune adevarul, atunci Barbu minte, asta inseamna ca Ion spune adevarul.Ion spune ca Andrei sau Barbu mint si afirmatia este corecta.
Daca in schimb Andrei minte, atunci Barbu spune adevarul.Deci,Ion minte, dar Ion spune ca Andrei sau Barbu mint prin urmare exista o contradictie. Asadar, Andrei nu poate minti.

| sabin89 explică (pentru zurick):

Vezi că fiecare literă contează. Am spus "Andrei sau Barbu minte". Deci "minte", nu "mint". Adică unul din ei minte, nu că mint amândoi.

| zurick a răspuns (pentru sabin89):

Da,acolo era minte.Nu am spus ca mint amandoi, ci ca minte Barbu.

| zurick a răspuns (pentru zurick):

Adica am gresit la scriere, dar nu am luat in considerare faptul ca ambii mint deoarece acolo era "sau". Daca Ion mintea trebuia ca Andrei SI Barbu sa spuna adevarul, dar cred eu nu este cazul.

Sa inteleg ca am gresit si la rezolvare?

| sabin89 explică (pentru zurick):

Ai rezolvat bine. Intr-adevăr, dacă Andrei spune adevărul, înseamnă că Barbu minte. Dacă Andrei minte, înseamnă că Barbu spune adevărul. Deci oricum, şi într-un caz şi în altul unul minte şi altul spune adevărul. Deci Ion are dreptate când spune că unul din ei minte. Deci dacă Barbu a spus că Ion minte (şi doar văzurăm că Ion spune adevărul), e clar că Barbu minte.
Nu ştiu dacă eu am formulat-o mai clar sau mai încurcat, dar amândoi am spus acelaşi lucru.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai daca Andrei minte atunci Barbu spune adevarul si invers. Este imposibil ca amandoi sa minta, sau ca amandoi sa spuna adevarul.
Prin urmare afirmatia lui Ion "Andrei sau Barbu minte" este adevarata. De unde rezulta ca Barbu minte atunci cand spune de Ion ca ar minti, iar Andrei spune adevarul atunci cand il acuza pe Barbu ca minte.

| Kaℓi a răspuns:

Toti sunt niste mincinosi. Nimic nou big grin

| sabin89 explică (pentru Kaℓi):

Ce am remarcat eu este că în problemele astea cu mincinoşi apar numai nume de bărbaţi. Să aibă asta o semnificaţie? Adică în general femeile nu prea mint? happy

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

Cam tot atata semnificatie cat are si faptul ca aproape toate uraganele devastatoare poarta nume de femei big grin

Mint si femeile si barbatii la fel de mult, desi cercetatorii britanici ( laughing ) au constatat ca barbatii sunt mai mincinosi.

| sabin89 explică (pentru Kaℓi):

Păi cu uraganele este de înţeles, că atunci când intră femeia în casă parcă se dezlănţuie uraganul. laughing

| RAY a răspuns:

Reflecta DNA in fapt, asa functioneaza justitia in ro

| Sn4k3 a răspuns:

Cel putin 2.