| sabin89 a întrebat:

Fiindca tot e weekend...O poveste frumoasa cu niste sporturi si niste sportivi; care se va incheia, evident, cu o intrebare. La clubul unei companii se practicau trei discipline sportive: tenis, ping-pong si popice. 13 membri ai acestui club au luat parte la campionatul orasenesc de tenis. Tot 13 si-au disputat cupa clubului la ping-pong. 9 sportivi participa la intrecerile de popice. 4 membri ai clubului sunt amatori si de ping-pong, si de tenis (ei au participat si la campionatul orasenesc, si la cupa clubului). 2 membri stiu sa joace atat tenis, cat si popice (deci se regasesc si intre cei 13, si intre cei 9). 3 membri se pricep la toate aceste sporturi (au participat la toate). Puteti spune cati membri are clubul? (Se vede clar ca nu este o tema scolara; nu implica ecuatii sau mai stiu eu ce. E o simpla problema de logica).

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Păi avem un total de 13+13+9=35. Pentru că la unele sporturi participă aceeași jucători îi putem scădea dintr-o categorie sau 2 categorii adică asta înseamnă să îi luăm în seamă doar la o categorie. Deci 35-4(i-am scăzut pe cei de la tenis și i-am lăsat la ping-pong, adică i-am numărat doar odată la unul dintre cele 2 sporturi)=31. 31-2=29(i-am luat în considerare doar la popice și i-am ignorat la tenis, adică nu i-am mai numărat la tenis). 29-3-3=23.(i-am luat în considerare pe cei 3 multi-talentați doar la un sport din cele 3 deci la celelalte 2 i-am ignorat.). Deci în total în club sunt 23 sportivi, nu?

| sabin89 explică (pentru T0T):

Stiu si eu... Ma mai gandesc.

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

In cazul asta sunt 25 de sportivi.
Sunt 9 care joaca 2 sau 3 sporturi si atunci, daca scadem din numarul total de jucatori numarul celor care joaca mai multe sporturi aflam ca la Tenis mai sunt 6 sportivi care joaca doar tenis, la ping-pong sunt tot 6 care joaca doar ping-pong si la popice sunt 4 care joaca doar asta.
9 (cei care joaca mai multe sporturi)+ 6 (doar tenis)+ 6 (doar ping-pong)+ 4 (doar popice)= 25

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

"aflam ca la Tenis mai sunt 6 sportivi" - de ce 6, daca 13 - 9 = 4?

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Mi-au scapat cei 2 care joaca popice si tenis.
Deci 23, avea dreptate Zwi... laughing

9 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Nu mai am loc de intors. Ma tot gandeam cum sa ma fofilez, sa nu spun raspunsul. Dar acum, ca doi useri l-au revelat, n-am incotro. Trebuie sa recunosc ca sunt 23 laughing Eu am facut altfel. Am desenat trei cercuri care se intersecteaza, in asa fel incat exista o zona in centru care apartine la toate trei. Sa zicem ca le notam cu t, p si pc (de la tenis, ping-pong si popice). In zona din mijloc care apartine la toate trei am pus un 3. In zona care apartine doar lui t si p am pus 4; si am pus 2 in ultima zona (t & pc). Raman diferentele alea: 4; 6 si 4 (la t; p si pc). Si apoi le-am adunat. E acelasi lucru pe care l-ati facut si voi. Doar ca mie imi place sa desenez, sa inteleaga si unul de clasa a 5-a. Lasa ca in weekendul viitor gasesc una mai dura. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Foarte interesanta rezolvarea. Si eu am desenat happy. Am facut 3 dreptunghiuri pentru fiecare sport si am scris in stanga lor numarul celor care joaca mai multe sporturi si am tras linii catre ce sport joaca si in dreapta am scris numarul total. Si dupa am calculat cati joaca un singur sport si i-am adunat cu cei care joaca mai multe. Dar se pare ca m-am complicat mult vazand acum rezolvarea ta. laughing

O asteptam pe urmatoarea.

| CuriousStuff a răspuns:

15, dar da cu virgula. happy
Daca sunt 8 care joaca toate sporturile si mai sunt 4 care joaca tenis si ping pong si inca 2 care joaca tenis si popice sunt 14 care joaca tenis, deci unul nu joaca. Asta in cazul in care avem toate datele problemei.

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

Uf, iar am gresit! 3 membri, nu 8 se pricep la toate. Am corectat. Scuze.

| HTH a răspuns:

13 i guess.