| VreauMiere a întrebat:

Fosforescenta are vreo legatura cu becurile neon?

8 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Relativ.

Becurile neon sunt de fapt acoperite cu un strat (ala alb pe care il vezi) care devine fluorescent cand este bombardat cu radiatii ultraviolete.

Intre cei doi catozi se descarca un curent care genereaza asemenea radiatii. Radiatiile lovesc stratul fluorescent si astfel se produce lumina.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru cristimihailov):

Nici vorba. Fluorescenta este un efect de provocare a luminii intr-un gaz prin descarcare electrica, pe cand fluorescenta se refera la proprietatea unor substante (fluorescente ) de a mentine, prin inmagazinare a luminii ceva vreme dupa ce producerea luminii dispare.
Se pot asocia desigur dar sunt fenomene diferite.
Albul pe care-l vezi la becurile fluorescente, nu are nici o legatura cu 'fosforescenta'.E doar un filtru care te fereste de frecvente daunatoare ochiului in descarcarea 'fluorescenta'.

| cristimihailov a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ufff... Am citit gresit, "fluorescenta" sad

Ai dreptate.

Limba romana sau ochelarii... bata-i vina.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru cristimihailov):

Am gresit intr-adevar :
'pe cand fluorescenta refera la proprietatea unor substante (fluorescente ) de a mentine, prin inmagazinare a luminii ceva vreme dupa ce producerea luminii dispare.'
AICI AM GRESIT IN GRABA ADICA IN LOC DE
'fluorescenta' este de fapt 'fosforescenta'...
imi cer scuze de graba. Asta voiam sa spun!

| cristimihailov a răspuns (pentru oprescudorin11):

Stai linistit. S-a inteles happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru cristimihailov):

Neonul nu este alb, e rosu-oranj. Ala alb de il vezi tu in tuburile pentru iluminat e probabil argon sau alt gaz rar.

| cristimihailov a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Da stiu, dar complicam discutia. Pe care oricum am citit-o prost.

| AlphaPower a răspuns:

Nu,nu are nici o legatura.