| Teodorel a întrebat:

Stiu ca in neoane se afla Ne(neon).
In becurile economice se afla Ne(neon)?
Funda primului raspuns!

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu inteleg care este intrebarea!
In becurile economice se afla vapori de mercur, daca asa ai intrebat.
Citate din ziarul Timpul:
"În cazul becurilor economice, lumina este creată prin descărcarea de mercur la presiunea joasă. Astfel, pe lângă faptul că mercurul prezintă un pericol pentru sănătate în cazul deteriorării becului, aceste becuri necesită ceva timp până vor ajunge la intensitatea maximă. Lămpile fluorescente compacte sau cele luminiscente trebuie montate sau demontate foarte atent, ca nu cumva să se spargă în locuinţă. Acestea conţin vapori de mercur foarte periculoşi pentru sănătatea omului."

"Fiecare bec fluorescent conţine 5 miligrame de mercur, un tub luminiscent (de neon) conţine circa 60 mg, iar un termometru, de exemplu, conţine 500 mg. Chiar şi în aceste cantităţi, mercurul este periculos. Paradoxal, însă, becurile economice devenite obligatorii în Uniunea Europeană sunt considerate a fi... ecologice. Se consideră că un consum mai mic de energie are ca efect o poluare mai mică… "

| neutrino a răspuns:

Nu in toate tipurile de becuri economice se afla neon.

| peperonies a răspuns:

La ce intrebare?

| liviu890 a răspuns:

Care-i intrebarea? Nu ai pus nici o intrebare...

| darrio2007 a răspuns (pentru liviu890):

Nu se vede semnul intrebarii? Eu il vad.

| liviu890 a răspuns (pentru darrio2007):

A editat-o!

| darrio2007 a răspuns (pentru liviu890):

Aha.

| Hapiuc_Robert_1993 a răspuns:

Nu, a nu se confunda toate becurile cu "becuri economice".

Tu te referi la becurile fluorescente, adica becuri asa: http://dacato.ro/product-category/becuri-economice/becuri-fluorescente/

Becurile fluorescente nu contin Ne ( neon) dar contin o cantitate mica de mercur, nereciclate corespunzator pot dauna mediului inconjurator, folosirea lor in mod obisnuit nu este deloc nociva.

Becurile economice cu LED sunt cele mai bun din toate punctele de vedere si nu sunt daunatoare mediului.