| Decrepit a întrebat:

Francis Bacon spunea ca oamenii nu au tendinta de a trai din experienta pura, iar ei prefera s-o pateze cu prejudecati.Iar aceste prejudecati sunt idolii.Idolii neamului, cum le spunea Bacon.Idolii pesterei,in care suntem captivi,cu propriul nostru consimtamant

Care sunt idolii tai,cei care te impiedica sa traiesti intr-o lume raportata doar la propria experienta,cunoastere solida asupra unor fapte si oameni, care te impiedica sa te indepartezi de stereotipie si amatorism?

7 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Mi-e teama ca viata mea, altfel unica, sa nu se rezume doar la "The Maker" Christopher Kezelos: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YDXOioU_OKM
Si, din dorinta de a face mai mult de-atat cu viata mea, mi-e teama sa nu-mi fac un idol. Eu l-am numit Idolul Perfectibilitatii.

| shadovv a răspuns:

Singura pestera in care ne aflam este cea platonica...

| WR104 a răspuns:

Nu-i vorba de idoli, idolii sunt de fapt niste umbre ce ne blocheaza lumina soarelui, nu putem vedea realitate cu adevarat ori nu poti sa te descurci in viata fara acea lumina, in intunericul acelei umbre ne lasam calauziti de acesti idoli de carton care ne-au orbit inca de la inceputul timpurilor.
Numai bine!

| WhatheWow a răspuns:

Eu nu am idoli ci doar demoni pe care trebuie să-i înfrunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu stiu ce intelegi tu prin experienta pura, si cum o poti capata in decursul vietii.Din cate stiu eu, experienta se capata actionand in baza unor repere, in randul carora intra si "idolii" amintiti de tine.
Apropo de experienta! Desi in cel putin 2 randuri am cautat sa intru in dialog cu tine, din motive numai de tine stiute, am fost refuzat. Iata ca eu, refuzand sa "raspund" experientei "pure", mai incerc.

| Generalul a răspuns:

Imi place sa cred ca nu sunt subjugat de idei preconcepute sau alte concepte care sa-mi afecteze liberul arbitru si gandirea. Din pacate o parte din taxele mele se duc pentru a finanta superstitiile si ignoranta altora (vezi Catedrala Mantuirii Prostimii de exemplu).

| Xtal a răspuns:

Nu am idolatrizat niciodata, apreciez dar nu idolatrizez daca as face asta probabil mi'as pierde esenta si as ajunge sa copiez acea persoana, suna plictisitor.Bacon.