| Kaveri a întrebat:

Putem avea incredere in propriul creier?
Realitatea pe care o traim nu este pana la urma, decat o reprezentare in mintea noastra a informatiei primita prin organele de simt transmisa de la un neuron la altul prin axoni și dendrite.
Dupa cum spunea si Platon noi vedem doar umbra din pestera acelasi lucru a spus si Einstein prin "totul e relativ"
Se poate sa fim controloati si sa ne fie ascunsa realitatea si ceea ce se petrece in jurul nostru, captivi fiind sa traim intr-o alta lume fara sa stim!?

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa folosim creierul decit in ce priveste simturile, adeca numai si numai pentru a simti.Restul nu sint decit proiectii, dar ce pacat ca ne-am construit civilizatia pe simple proiectii.

| DakotaRoyse a răspuns:

Creierul poate da rateuri, ne poate fraieri şi poate fi fraierit de alţii, dar prezintă lumea din jur destul de fidel. În fond a avut timp evoluţia să lucreze la acest lucru destul timp, nu-i aşa?
Ce te întrebi tu stă doar în filozofie. Bine, se leagă filozofia şi de ştiinţă, dar e cam absurd să spui că eşti un creier într-un borcan şi totul e în imaginaţia ta, zic eu.
Cum zice şi Furny, prea multă paranoia strică.

| Kaveri explică (pentru DakotaRoyse):

In cazul asta nu se poate vorbi despre evolutie este irelevant.
Nu am spus ca eu sunt un creier si nici de borcane.
Nu am imaginatie dar poate ca sunt una.

| Λndrei a răspuns:

Pai si eu m-am gandit la chestia asta cel putin o data pana acum.
Daca ne controleaza chinezii si noi doar visam o alta realitate in care ei vor "face legea" peste vreo cativa ani?
laughing

| Kaveri explică (pentru Λndrei):

Interpretezi altfel de cum se cuvine ideea.

| Λndrei a răspuns (pentru Kaveri):

Eu am incercat doar sa introduc putina ironie si da chiar m-am gandit la ce zici tu dar nu prea imi vine sa cred.Asta se intampla de obicei in momentele mele de brain storming...
Daca tot crezi ca nu preicep ceea ce vrei tu sa intelegem te rog sa oferi mai multe explicatii desii nu cred ca exista si alte intelesuri.

| Kaveri explică (pentru Λndrei):

Ma bucur ca ai inteles.

| RAY a răspuns:

Da foc la o lumanare si baga mana in foc sa simnti realitatea, omul mereu a visat conspirati in jurul lui

| Mădă0611 a răspuns:

Citeam zilele trecute "Culorile, sunetul, mirosul, gustul, toate aceste senzatii nu sunt "reale"." si desi stiam, tot mi s-a oprit respiratia pentru cateva secunde. Noroc ca avem aceeiasi stramosi si perceptiile s-au transmis, asa ca in mare sunt asemanatoare, deci... nu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Nu" la ultima intrebare*

| Delicacy a răspuns:

Eu zic să nu te mai gândeşti la asta, îţi face mai bine la inimă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti avea incredere in creierasul tau, pina dai pe git o sticla de alcool, sau pina iei substante halucinogene. De acolo, creierasul incepe sa creeze o realitate proprie.

| Furny a răspuns:

Hai sa fim seriosi am devenit prea paranoici

| Kaveri explică (pentru Furny):

Ar fi cazul sa decuplezi "pilotul automat" pe baza caruia functionezi si sa ne folosim noi mintea nu sa ne lasam folositi de catre ea.

| bogdan1793 a răspuns:

Nu.Atat timp cat esti sanatos psihic, nu e nimic imaginar.Si nu putem fi controlati de nimeni si de nimic, totul tine de fiecare dintre noi.Totul e relativ se aplica doar la persoanele subiective, care vad realitatea numai din punctul lor de vedere.Persoanele obiective vad realitatea asa cum este ea si traiesc in functie de realitate.

| Niculae_Alin_Cristian_1993 a răspuns:

Totul incepe in minte mon imi ^_^...totul incepe in minte^_^!