| punkbuster9988 a întrebat:

Gaurile negre absorb tot(desi elibereaza energia rezultata in urma materiei absorbite)inclusiv lumina.Cum pot gaurile negre sa absoarba lumina? Lumina n o poti simti sau gusta deci cum poate fi absorbita? Am cautat pe net un documentar ca sa vad o schema facuta pe calculator pentru sugera acest fenomen dar nu am gasit nimic.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Simturile umane nu conteaza in acest context. Lumina este o radiatie electromagnetica, si poate fi absorbita de gaurile negre. Tocmai asta face gaurile negre sa fie foarte greu de gasit, pentru ca nu exista nicio sursa de lumina in jurul lor.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Imagineazati ca esti pe strada si dintr-o data apare o gaura in beton logic toate masinile cad in ea apare intrebarea pe unde iasa pai poate in alt univers, poate iasa altundeva nu stiu cea ce e sigur e faptul ca energia nu poate disparea niciodata sub nici o forma deci gaurile nergre nu fac ca sa dispara energia universului poate le conserva habar nu am uite un documentar despre gauri negre http://istoria-lumii.ucoz.com/load/despre_stele_gaurii_negre_supernove/133

| ErrorFound a răspuns:

Simturile sunt bazate pe receptori, gaurile negre nu folosesc receptori, ci doar gravitatia.
Si gaurile negre emit radiatie.
Lumina este formata din fotoni care AU masa, deci sunt influentati de gravitatia gaurii negre.

| sergiu2 a răspuns:

Lumina e alcatuita din fotoni gaura neagra absoarbe fotonii.noi vedem ''lumina'' fotonilor, dar lumina ce o vedem noi e energie eliberata de fotoni