| catherine1 a întrebat:

"Gindesc, deci exist" cum intelegeti fraza?

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Aceasta fraza celebra ii apartine lui Descartes, dar ii apartine in sensul in care este esenta cartii sale "Meditatii Metafizice". In acea carte incearca sa demonstreze de fapt existenta lui Dumnezeu. Se iau mai multe conjuncturi, situatii si dependente de idei, iar rezultatul final este dat de faptul ca singura modalitate prin care eu, ca om, pot fi cert ca exist, este aceea ca rationez faptul ca exist, adica, gandesc.winking

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

N-o inteleg, deci nu exist.

| carminaburana43 a răspuns:

Eu cred ca voi gindi si dupa ce n-o sa exist.Corect ar fi fost ating obiectele le simt si exist.Gindesc si exist e depasit.

| Anonymus314 a răspuns:

O intelegem bine, tu? big grin

| BRG a răspuns:

Nu îl cheamă Socreate, ci Socrate, inginerule.

| PosteXD a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere existi. metal sau fizic? eu cred ca acest filozoc pe nume socreate (credtongue)vorbea din punct de vedere mental rationeaza deci socializeaza ceva in gen,

| PosteXD a răspuns:

Descartes nu socreate imi cer scuze pentru afirmatia de mai sus

| PosteXD a răspuns:

Am aflat pentru el folozifia era importanta statea toate diminetiile gandind si filozofand in pat si mai tarziu a fost ales ca filozof la curtea din suedia deci pentru el sa gandeasca era cel mai important lucru... nu manca numai ca sa filozofeasca.

| liviufirst a răspuns:

WOW! Acum imi dau seama de ce anumite persoane nu existau pentru mine.M-ai luminat definitiv.Cand ma uit la ei, parca trec prin ei...sau am eu imaginatia mai bogata?

| Remus82 a răspuns:

Inteleg ca nu esti mort.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

De unde nu-i, nici PONEIUL nu cere.

| Owakey a răspuns:

Bună!

Păi, cam aşa: dacă ar fi să o luăm ştinţific, nu este corectă deoarece există şi forme de viaţă neinteligente. Pe de altă parte, dacă ar fi să o luăm filozofal, este un paradox, logic că exişti dacă poţi să gândeşti.

Baftă!

| catherine1 explică (pentru Owakey):

Insasi fraza nu este corecta din anumite pucte de vedere...