| BloodyAngel1900 a întrebat:

Haideti sa discutam pe baza acestor lucruri

Cele Noua Pacate Sataniste

1. Prostia – prima pe lista pacatelor sataniste. Pacatul principal in satanism. Este pacat ca prostia nu e dureroasa. Nu mai poate fi vorba doar de ignoranta intr-o societate care creste considerabil in stupiditate. Aici se incadreaza si cei care isi urmeaza drumul tinand cont de absolut tot ce li se spune. Mijloacele de informare promoveaza o prostie cultivata ca atitudine, care nu este doar acceptata ci si laudabila. Satanistii trebuie sa invete sa vada prin ‘trucuri’ si nu-si pot permite sa fie atinsi de prostie.

2. Infatuarea – o astfel de atitudine poate fi iritanta si nu este in conformitate cu Legile fundamentale ale Magiei Inferioare. La egalitate cu prostia, prin modul in care sunt pastrati banii in circulatie in zilele noastre. Natura fiecaruia impune un anumit sentiment de superioritate indiferent daca acesta este justificat sau nu.

3. Solipsismul – [doctrina filozofica conform careia eul si perceptiile sale constituie singura realitate existenta]: poate fi foarte periculos pentru satanisti; a te destainui cuiva care este de departe in dezacord cu tine. Este greseala de a astepta ca oamenii sa te rasplateasca cu aceeasi consideratie, politete si respect, pe care tu le oferi in mod natural. Asteptarile tale vor fi in zadar. In schimb, satanistii trebuie sa lupte pentru dictonul : ‘ "Fa celorlalti ceea ce iti fac si ei tie". Este o preocupare pentru majoritatea dintre noi si solicita vigilenta constanta pentru a nu cadea prada iluziei ca toti sunt ca tine. Cum s-a mai spus, unele utopii ar fi ideale intr-o natiune de filosofi, dar din nefericire (sau poate din fericire, din punct de vedere Machiavellian) suntem departe de acel punct.

4. Autoamagirea – Este prezenta si in cele 9 afirmatii satanice, dar merita sa fie mentionata si aici. Este un alt pacat important. Nu trebuie sa omagiem nici una din vacile considerate sacre, tinand cont si de rolurile pe care suntem nevoiti sa le jucam noi insine. Singura data cand trebuie folosita propria inselatorie este atunci cand intervine distractia, si suntem constienti de ceea ce facem. Dar atunci nu mai poate fi vorba de autoamagire!

5. Conformismul – evident, din punct de vedere satanic. Este bine sa te conformezi dorintzelor altuia, daca in final vei beneficia tu. Dar numai prostii urmeaza ‘turma’, lasand o entitate impersonala sa dicteze. Cheia este sa-ti alegi cu intelepciune Stapanul, decat sa te lasi inrobit de nascocirile majoritatii.

6. Lipsa de perspectiva – Din nou, acest pacat poate aduce multa suferinta pentru un satanist. Niciodata nu trebuie sa pierzi din vedere cine esti, ce esti si ce amenintzare poti fi prin simpla ta existenta. Noi facem istoria acum, in fiecare zi. Pastreaza intotdeauna in minte o ampla imagine istorica si sociala. Aceasta este o cheie estentiala atat in Magia Inferioara cat si in Magia Superioara. Observa structura si imbina lucrurile dupa bunul plac. Nu te lasa niciodata constrans si intelege ca actiunile tale se desfasoara pe un nivel total diferit de restul lumii.

7. Uitarea trecutului Ortodoxiei – fii constient ca aceasta este o metoda de indoctrinare fortata a lumii prin acceptarea a ceva nou si diferit, cand de fapt acest lucru a fost deja acceptat pe scara larga, iar acum imbraca o alta forma. Se asteapta de la noi sa laudam excesiv geniul Creatorului, si sa uitam de original. Astfel societatea tinde sa devina dispensabila.

8. Orgoliul Neproductiv – Cel de-al doilea cuvant prezinta importanta majora. Orgoliul nu dauneaza, pana in momentul in care incepi sa arunci copilul odata cu apa de baie. Regula Satanismului este: daca merge pentru tine, foarte bine. Cand inceteaza sa mai mearga, te trezesti incoltit si singura cale de scapare este sa spui: ‘ Imi pare rau, am facut o greseala, sper ca o putem rezolva cumva‘, atunci spune-o.

9. Lipsa de estetica – Este aplicatia fizica a Factorului de Echilibru (vezi Biblia Satanista ). Estetica este importanta in Magia Inferioara si trebuie cultivata. Este evident ca nimeni nu poate obtine bani folosind standardele clasice de frumusete si astfel apare descurajarea in aceasta societate de consum; dar un ochi bine dezvoltat pentru frumos, pentru echilibru, este un instrument satanic esential si eficace care trebuie sa fie folosit. Nu este vorba despre ceea ce ar trebuit sa fie placut, ci despre ceea ce este placut. Estetica este ceva personal, reflecta propriul caracter, dar exista si sensuri universal-valabile ale placutului si frumosului care nu pot fi negate.

Sunteti de acord? Cum vi se par? Credeti in aplicabilitatea lor?

22 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

*kongeriket îşi drege vocea* o mică adnotare dacă-mi permiţi:
La punctul 7 formularea originală nu sună aşa.
Traducerea corectă este "uitarea ortodoxiilor trecute". Tocmai pentru că nu face referire la secta ortodoxă sau la secta catolică sau la secta anglicană sau care-or mai fi ci face referire la codurile "morale" pe care adeptul le-a practicat în trecut, coduri şi principii bazate pe obscurantismul mistic caracteristic religiilor avraamice (creştinisim, islamism şi iudaism).

Nu sunt de acord cu ele ca noţiune de păcate pentru că în general nu sunt de acord cu noţiunea de "păcat" indiferent de unde vine aceasta. Noţiunea de "păcat" a ţinut pe loc omenirea câteva sute de ani.
Mi se par raţionale însă indiferent de intenţii, nu e întocmai în regulă să le impui.
Nu, nu cred în aplicabilitatea lor. De ce? Pentru că de-asta se ocupă evoluţia. Atâta vreme cât încerci să te opui evoluţiei, rămâi pe loc iar la nivel macro aceste probleme se rezolvă într-un final.

Shalom.

| FucktheSystem a răspuns:

Sunt de acord. Păcatul 1 e cel mai inteligent, ever. Păcat că mulți facă păcatul ăsta.

| DorelSudoru a răspuns:

Perfect de acord... Apropo daca le posta ca niste chesti de ne facut neprecizand ca sunt pacatele sataniste nu v-ati mai fi agiatat ata si ati fi dat alt raspuns...straight face
Uni dintre voi sunt chiar patetici...
Deci invatati sa acceptati ideii noi...deci observ ca mentalitatea de turma ramane
@BloodyAngel Daca nai tine poza aia la avatar ar fi perfect.

| MenInShadow a răspuns:

Nu le-am citit pe toate, dar esti nebun? cum sa fie pakat ca nu doare prostia? pai daca durea 95% din populatia romaniei era in coma, sau in moarte cerebralalaughing
Asta in Romania, cred ca la nivel international mai mult de 98% erau asa...

| AlxMro a răspuns:

Cu ce sa fiu de acord? Cine crezi tu ca e in masura sa-ti dea acordul lui in asemenea aberatii decat un satanist. Din moment ce tu le-ai postat inseamna -probabil- ca tu ai o inclinatie spre satanism fiind si a doua postare cu legatura la acest satanism. Dar Decalogul l-ai citit?

| GizazCraist a răspuns (pentru AlxMro):

E o problema cu satanismul cumva? Sa stii, draga, ca multi membrii ai minunatei noastre societati sunt satanisti fara sa-si dea seama.
Tu, pe de alta parte esti cam pacatos, dupa standardele stataniste

| AlxMro a răspuns (pentru GizazCraist):

S-o iau de bine sau de rau? Au trecut aproape 2 ani... nici nu stiu de ce, la momentul respectiv, am simtit nevoia sa comentez la intrebarea asta.

| AlxMro a răspuns:

Astea sunt lucruri care le intalnim in viata de zi cu zi la fiecare oameni. Cum putem sa spunem ca acestea sunt pacate daca ne-am nascut cu ele. Da. sunt pacate din punctul altora de vedere. Jelli, care celelalte?

| LotusRadioactiv a răspuns:

Observ faptul ca aceste reguli se bazeaza doar pe propria persoana.
Decalogul insista asupra dragostei fata de apropae, sa uitam de sine si sa ne concentram asupra binelui omenirii.
Aceste caractersitici pe care le-ai enumerat (cu exceptia catorva) mi se par specifice unor roboti.

| Balmung a răspuns:

Mai du-te in Mormant la LaVey si zi-i ca nu ti-ai gasit adepti pe TPUlaughing

| haYsa a răspuns:

Nu sunt o persoana rasista ori sexista deci clar nu pot fi un xenofob in religie.
Oricum, daca nu incerci [macar] sa ii intelegi pe ceilalti e greseala ta.[generalizez]
Sincer? Mie mi se par foarte, foarte egoiste.
Pacatele astea, Sataniste, mi se par o lista de "How to be Satanist!" ceea ce e gresit.
Copii sunt foarte curiosi, asa ca o intr'o zi plictisitoare o sa dea cautare pe google " Cum sa fiu satanist." pentru ca e ceva nou pentru ei si vor sa experimenteze.
O sa gaseasca o lista ca cea de mai sus si o sa o citeasca, iar ei cum sunt foarte schimbat-ori din cauza varstei si cum cred ca tot ce e nou si diferit e bun o sa inceapa sa se comporte precum prevede lista.
Acum te vei intreba "Ce'i rau in asta?!".
Pai sa luam cateva exemple:
1"Fa celorlalti ceea ce iti fac si ei tie" - mi se pare extrem de gresit.
Atat timp cat tu te gandesti doar la ceilalti si te intereseaza daca ceilalti te plac/sunt de acord cu tine/nu sunt de acord cu tine/ te jignesc/etc e normal ca tu nu poti evolua, nu te poti maturiza pentru ca nu poti vede dincolo de spatiul tau de 2x2 care reprezinta doar critica. Trebuie sa treci pentru acele lucruri marunte iar acest "pacat" nu te ajuta foarte mult.
2"Autoamagirea" Tot paragraful mi se pare o porcarie. NU poti sa nu te autoamagesti cand iubesti[Totul o sa fie bine, si ea/el ma iubeste.] sau cand dai un examen[O sa'l iau daca...] etc.
3 Conformismul = prezentarea pe care o are de aici mi se pare extrem de egoista.
4 "Niciodata nu trebuie sa pierzi din vedere cine esti, ce esti si ce amenintzare poti fi prin simpla ta existenta." WTF? "ce amenintare esti?"... Genial de subiectiva expresia.
Simpla ta prezenta nu trebuie sa inspire frica sau ura pentru ca nu suntem animale. Trebuie sa fim vazuti ca persoane superioare, care pot intelege lucrurile, care pot ierta si iubi orice. Nu trebuie sa ne limitam la binele propriu.
Am evoluat acum. Toti am evoluat. Doar ca o parte au ramas intr'un anumit punct.
5 "dar un ochi bine dezvoltat pentru frumos, pentru echilibru, este un instrument satanic esential si eficace care trebuie sa fie folosit." Aceste lucruri sunt bune in orice situatie nu numai in Satanism.
Revin la idee, daca copii sunt atat de usor influentabili sa urmeze aceste legi si sa devina egoisti, nu o sa'i ajute cu nimic.
La 20 de ani probabil nu o sa aiba pe nimeni aproape si o sa fie vazuti chiar si de parinti cu alti ochi.
Nici o persoana nu vrea asta.

Sa nu crezi ca sunt impotriva tuturor lucrurilor din aceste pacate.
De exemplu "Nu te lasa niciodata constrans si intelege ca actiunile tale se desfasoara pe un nivel total diferit de restul lumii." este un ajutor foarte bun.
Insa 1/6 e prea putin ca sa ajute un om sa evolueze in bine.

Cred in aplicabilitatea lor, clar. Uita-te unde a ajuns Romania din cauza celor egoisti, uita-te unde a ajuns Terra din cauza lor.
Fi obiectiv si vei observa ca am 70% dreptate, pentru ca e clar ca nu poti sa fi in total acord cu mine, suntem diferiti, iar asta e un lucru bun.
Oh damn. chiar am scris mult.
O zi buna!

| haYsa a răspuns:

*schimbat-ori* Am scris repede si probabil am tastat din greseala -.
Acum ceva timp un prieten mi-a spus un banc.
Vreau sa precizez ca prietenul ERA Satanist si stiu sigur ca nu era intr'o secta care il urmau pe LaVey [cel pe care'l ai la avatar]. A renuntat la a mai fi Satanist din cauza ca "Nu mai aveam nici o emotie, nu ma simteam nici bine nici rau. Se spune ca unii vad lumea in alb, negru sau albastru. Eu nu o vedeam in nici un fel. "
Ideea e alta.
Bancul:
Dumnezeu si Satan joaca table cu 3 zaruri. [ Ii scriu pe ambi cu litera mare ca sa nu provoc un disconfort vizual.]
Daca Satan isi arata numele prin zaruri, cine castiga?

| TheSupreme a răspuns:

Pot spune ca sunt de acord cu o parte, oricum nu cu toate pentru ca am citit si lucruri care pot fi interpretate drept ineptii. De altfel, dupa cum spui tu mai toata lumea si tot ce a creeat ea e 100% satanista. Gandeste-te totusi ca toti oamenii credinciosi sunt cei cu adevarat fericiti, cel putin din punct de vedere moral; noi ne plangem si blestemam atunci cand ni se intampla ceva rau, un om credincios gandeste chiar mai rational daca ne gandim! el se gandeste unde oare a gresit de i s-a intamplat ceva rau, descopera unde e problema proprie si o rezolva, daca nu descopera nimic, se consoleaza cu ideea ca asa e cel mai bine. Pe de alta parte, un satanist s-ar injura ore intregi doar ca sa se descarce(crede el) si tot nu realizeaza nimic. Nu stiu totusi cum consideri PROSTIA un pacat, un om e prost pentru ca a avut ghinion( cred eu, de vreme ce poate s-a lovit la cap cand era mic, s-a nascut cu o problema si creierul lui nu s-a dezvoltat, nu l-a invatat nimeni cum sa se descurce sau sa-l puna la studiu s.a.m.d.). Cat despre aplicabilitate, o spun de-a dreptul: Un om din ziua de azi care vede asta va spune ca e o mare TAMPENIE, si i-ar fi rusine sa discute asemenea lucruri cu seriozitate.

| BloodyAngel1900 explică:

Animonim as vrea sa discutam...lasa'mi un id

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astia 3 de ati raspuns inainte...crestinopati. Ma calcati pe nervi.
Normal ca sunt de acord, le-am citit mai demult. Astea sunt logice, rationale si utile, nu ca celalalte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@d2ny - cele crestine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu faceti decat sa va incredeti intr-un schizofren ca La Vey. Daca voi numiti asta rational inseamna ca nu aveti nicio legatura cu realitatea. Schizofrenia va asteapta si pe voi (mai mult ca sigur sfarsiti prin a va sinucide dupa ce ati impuscat toti colegii de scoala/serviciu). Atentie! Pacatul exista atata timp cat se merge pe filosofia binelui si raului. Insa, rational vorbind, nu exista rau sau bine, exista atitudini care urmaresc scopuri mai mult sau mai putin normale (statistic). Vorbiti de prostie, cand in ea va scaldati. Ca sa fiu explicit, prostia nu este sinonim cu dobitocia sau retardul, ci semnifica incapacitatea unui individ (care poseda rationalitate) de a constientiza, asimila si pune in practica noi viziuni/puncte de vedere. Este ceea ce voi nu practicati aici... nici voi, asa-zisii satanisti si nici voi, crestinii.

| MtfkRebekah a răspuns:

Tu chiar n-ai ce face sa mor eu
thinking

| Ankhulnb a răspuns (pentru MtfkRebekah):

Află ce fac SATANIȘTII! N-o să îți vină să crezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html

Creștinismul,evreii și o contradicție biblică ipocrită:

http://www.seruah.com/......blica.html

Află de ce suprimă și denigrează creștinismul sexualitatea și femeile:

http://www.seruah.com/......meile.html

| PinkPanda a răspuns:

Prostia după părerea mea e cel mai mare păcat ce poate exista. Iar satanismul e credinţa care face echilibrul între spirit şi logică.

| XxAndreeaxX14 a răspuns:

Si eu care ma asteptam la ceva mult mai interesant.Prostia laughing))

| XxAndreeaxX14 a răspuns:

Sa sti ca ai incalcat-o pe prima