| Rose_7509 a întrebat:

Hei!^_^. Am nevoie de ajutorul vostru, si ma refer la cei care au profilul stiinte ale naturii.Cum este la acest profil, greu? Mi-a spus o persoana ca este foarte foarte foarte greu. ca trebuie sa stii foarte multa matematica si chimie.Eu nu cred ca este la fel cum spune, chiar asa groaznic straight face. Spune-mi mai multe despre cum vi se pare acest profil.:*

Răspuns Câştigător
| muffy1 a răspuns:

Am terminat acum cativa ani acest profil, si sincer mi s-a parut banal, nu m-as fi descurcat cu matematica si fizica de la mate info chiar daca si la bio chimie am facut destula. cati priveste chimia, da e multa, da indura de vrei, oricum nu ai nevoie de ea, si iti spun eu care sunt la medicina ca nu are nici o legatura chimia din liceu cu ce se face la facultate, acum alege ce vrei, sincer e cam aceeasi chestie, o sa terini liceul si o sa vezi ca multe din conceptiile astea se spulbera imediat, si o sa vezi ca nu a contat deloc ce profil ai facut

5 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Eu sunt, am trecut acum intr-a 11a. Mie sincer nu mi se pare ataaaaaat de greu. Dar depinde de tine acum. Daca le ai cu matematica fizica si chimia, e usor. Chiar foarte usor. Din punctul meu de vedere e cel mai echilibrat profil, pentru ca noi facem toate materiile in mod egal pana la terminarea liceului, si putem urma o gama larga de facultati dupa. Eu chair nu as spune ca e groaznic, mie imi place multbig grin

| Castorul a răspuns:

Matematica...da, se face multa (4 ore pe saptamana) dar nu e jale. Adica eu in generala nu prea ma impacam cu matematica, dar sunt la stiintele naturii si fac fata fara probleme. Oricum, matematica de la stiintele naturii e mai usoara decat cea de la mate-info spre exemplu.
Nici chimia nu e foarte grea, insa depinde foarte mult de profesor. Oricum daca iti vezi de scoala si iti citesti macar odata lectia (chiar si in drum spre liceu), faci fata. Nu e un profil imposibilwinking
Bafta!

| n0name a răspuns:

Si eu tot stiinte dau laughing

| DaianaN a răspuns:

Eu vreau sa dau la un liceu cu acest profil. Nu este groaznic deloc. Pentru ati fi usor la acest profil este necesar sa stii sau sa iti placa chimia biologia, fizica si putin matematica pentru ca este stiinta exacta de altfel profilul este real. Poate ca persoanei care ti-a spus acele lucruri nu ii plac aceste materii. Eu cred ca merita sa dai la profilul stiinte ale naturii dar sa stii ca te pregateste in special pentru facultati ca medicina, farmacie si altele asemanatoare insa poti merge la mai multe facultati deoarece se fac aproape toate materiile si romana si limbi straine si isorie, geografie si altele adica nu pierzi materiile importante chiar daca acest profil se bazeaza pe chimia fizica si biologia. Daca iti place alege-l si mie mi-au spus unii carora le place lb. romana ca mai bine nu dau la acest profil ci la filologie sau stiinte sociale. Daca iti place alege-l si succes! funda? love struck

| AndreeaDeea56 a răspuns:

Daca nu iti plac chimia si fizica in mod special, mai bine nu dai acolo.