| AnaIcf a întrebat:

Hei... am nevoie de ajutorul vostru.
Sunt in clasa a 8-a si nu stiu pe ce profil sa dau... Imi place matematica, dar nu as vrea la mate-info pentru ca-s praf la chimie.
Imi place foarte mult si romana, asa ca as da la filo sau stiinte sociale, dar nu stiu la care se invata mai multa romana si ar fi mai bun. Imi puteti spune cate ceva despre filologie si stiinte sociale? Va multumesc

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
La mate-info nu te axezi asa mult pe bio-chimie,si profesorii nu vor fi asa exigenti cu cei de la mate-info,ci cu cei de la stiintele naturii.

Ai spus ca-ti place sa citesti, sa scrii... In epoca tehnologiei nu te mai ajuta aceste lucruri.
Informatica nu e grea, daca-ti merge mintea.

La filologie, stiinte sociale e mult mai usor, dar si cand sa zicem vei vrea sa dai la o facultate cu profil real, nu vei reusi. Sau daca vei dori in clasa a XIa la profil real, ai muuulte meditatii de recuperat...

| lovecats123 a răspuns:

Cu filologia si stiintele sociale nu prea ai ce face in viata.La sociale ai foarte mult de invatat istorie, geografie iar la filo va axati pe limbi straine si romana.INTR-ADEVAR cei de la uman au note mai mari la materiile gen chimie fizica dar asta nu inseamna ca stiu mai multe. Daca vrei la mate info sa stii ca nu te vei axa pe chimie ci pe mate si info normal iar informatica este foarte complicata.Eu sunt la stiinte ale naturii si fac 4 ore de fizica pe saptamana si 3 de chimie dar asta ma ajuta in viitoarea meserie de medic, chiar daca am note mai mici.Si mie imi place romana dar totusi am hotarat ca un profil real mi ar prinde mai bine pe viitor

| AnaIcf explică (pentru lovecats123):

Inainte si eu am vrut pe real, dar nu stiu... am realizat ca ador sa citesc si sa scriu carti asa ca as vrea da devin scriitoare, de aceea vreau sa ma axez pe romana