| wdqefdwefw a întrebat:

Hei stie cineva sa imi explice ce este element 118? de ce este mai scump si decat anti materia?
si la ce foloseste?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

In tabelul periodic al elementelor, pozitia 118 a fost mult timp neocupata si s-au facut presupuneri si estimari ale elementului care ar ocupa acel loc. In urma unor experimente in acceleratoare de particule, s-au obtinut cativa atomi din acest element, despre care nu se stiu nici acum foarte multe (numarul mic de atomi obtinuti nu permite studierea proprietatilor fizice si chimice). Este foarte scump pentru ca are costuri de "productie" foarte ridicate. Nefiind studiat si existand in cantitati de ordinul a cativa atomi, nu exista aplicatii practice pentru el.