| Joker92 a întrebat:

Ce este materia si anti-materia? stie cineva concret? ducandu-ne cu gandul la univers.

Răspuns Câştigător
| muffy1 a răspuns:

Nu, nu stim ce e o gaura neagra exact, stim cum se formeaza, dar se supune cat de cat legilor fizicii, faza cu antimateria e doar o teorie, dar de e adevarata, acea "lupta" dintre materie si antimaterie a avut loc la inceput, cum sa zic. la o miliardime de miliardime de secunda de la big bang, nu existau legi ale fizicii in momentul ala, nici macar universul nu exista asa cum il putem imagina, dar si de exista, cand se intalneste materia cu antimateria, nu ramane nimic, e eliberarea unei cantitati de energie stocata in materie, imensa energie, de exemplu materia unui singur corp uman, are exhivalentul energiei unei bombe care ar putea nivela un continent intreg, bomba de la hirosima a fost rezultatul eliberarii energiei unui singur gram de uraniu, deci ar fi o explozie imensa intre materie si antimaterie, dar nu ar mai ramane nimic, gaura neagra sau orice altceva, s-a intamplat sa fie doar putina mai multa materie car enu a fost eliminata, si aia a ramas si a creat universul asta.

5 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Deci, sa fac o comparate. Zii se refera atat la zii (12 ore) cat si la cele 24 de ore, iar materia de refera atat la materie propriu zisa cat si la materie si anti-materie. Si sunt opus simetrice, spre exemplu atiparticula difera de particula printr-un pol opus, insa au aceiasi greutate.

| muffy1 a răspuns:

Este tot materie, exact la fel, tot aceiasi atomi, doar sarcina electrica opusa, din aceasta cauza de un atom de materie si antimaterie se intalnesc se elimina reciproc
se presupune ca imediat dupa big bang exista atat materie cat si antimaterie, si cea mai multa a castigat, sau mai simplu tot ce vedem acum. intreg universul e doar o particica minuscula a materiei de la inceput, care a fost neutralizata la cateva miimi de secunda de la big bang, in un univers paralele de exemplu ar fi putut castiga antimateria, si acel univers ar fi aratat exact la fel ca acesta, pana si noi am fi aratat exact la fel, doar atomii nostri ar fi fost din antimaterie

| Joker92 explică (pentru muffy1):

Aci ramanem cu semnu' intrebarii.Deoarece materia-la un loc cu anti-materia ar provoca probabil o gaura neagra cu dimensiuni din ce in ce mai mari.nu?

| Joker92 explică (pentru muffy1):

Ms de raspuns, mi-a placut.

| muffy1 a răspuns (pentru Joker92):

Nu, nu stim ce e o gaura neagra exact, stim cum se formeaza, dar se supune cat de cat legilor fizicii, faza cu antimateria e doar o teorie, dar de e adevarata, acea "lupta" dintre materie si antimaterie a avut loc la inceput, cum sa zic. la o miliardime de miliardime de secunda de la big bang, nu existau legi ale fizicii in momentul ala, nici macar universul nu exista asa cum il putem imagina, dar si de exista, cand se intalneste materia cu antimateria, nu ramane nimic, e eliberarea unei cantitati de energie stocata in materie, imensa energie, de exemplu materia unui singur corp uman, are exhivalentul energiei unei bombe care ar putea nivela un continent intreg, bomba de la hirosima a fost rezultatul eliberarii energiei unui singur gram de uraniu, deci ar fi o explozie imensa intre materie si antimaterie, dar nu ar mai ramane nimic, gaura neagra sau orice altceva, s-a intamplat sa fie doar putina mai multa materie car enu a fost eliminata, si aia a ramas si a creat universul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceput din acea explozie a rezultat materie negativa si pozitiva, daca ar fi sa deosebesti cele 2 nu ai avea cum decat daca leai analiza protoni si neutroni care sunt negativi sau pozitivi, dar e acelasi lucru diferenta e ca cele se distrug violent cand se distrug, faza cu gaura neagra este un mit gaura neagra este cand o stea moare o supernova mare stea noastra va vi doar o pitica alba