| didutu13 a întrebat:

Hei TPU

am citit pe internet despre proiectul avatar care ne spune ca pana
in anul 2045 se vor crea creiere artificiale pe care se vor putea descarca informatiile din creierul uman astfel incat vom traii vesnic in corpurile unui robot.

intrebarea este daca voi credeti ca se va reusi finalizarea unui asemenea proiect si ce parere aveti despre acest lucru-----Eu unul cred ca acesta ar fi inceputul distrugerii umanitatii si spulberarea a tuturor placerilor vietii!

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mi se pare o idee şi o perspectivă interesantă, de viitor, care mai devreme sau mai târziu va fi pusă în practică, cel puţin experimental.

| sublime89 a răspuns:

Eu nu prea cred ca se va face asta pana in anul 2045. Prin anii 1950 se spunea la fel si despre anul 2000, si nu s-a intamplat nimic asemanator. Intr-un viitor mai indepartat insa, e posibil. Pentru asa ceva e nevoie de o tehnologie foarte avansata. Noi deocamdata mai avem de invatat foarte multe lucruri despre creier, deci cred ca suntem foarte departe de a putea descarca informatiile din el intr-un robot.
Intr-un fel am putea spune ca ar fi inceputul distrugerii umanitatii, pentru ca am inceta sa fim oameni in acel moment. Practic, ne-am inlocui corpul nostru omenesc cu unul robotic, si ne-am pastra mintea umana. E ceea ce am putea numi "cyborg".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda.Ma gandesc cum o sa ne inmultim cand vom avea nevoie de noi indivizi.Pentru ca cei prezenti, ori s-au defectat, disparut pe la "fier vechi"in conditii misterioase, sau au suferit unele accidente.Probabil ne vom copia, nu-i o paguba asa de mare, unicitatea la indivizii din ziua de azi tine doar de orgoliu.Cred ca va fi primul pas spre sfarsitul omenirii.N-o sa sa poti tine pasul cu un robot, vor exista conflicte.
Ce sa zic, un excentric cu frica de moarte, sper sa-i iasa pasele, nu ma va afecta cu nimic.

| didutu13 explică (pentru anonim_4396):

Vrei sa zici ca tu te-ai simtii bine stiind ca esti un robot?