| Ruines a întrebat:

Un proiect rus promite nemurirea oamenilor prin intermediul transferarii creierului persoanelor in corpuri robotizate. Desi proiectul inca se desfasoara, se aproximeaza ca pana in 2050 va fi gata...Pareri?
http://2045.com/
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0 1hbkh4hXEk

15 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Sper să mai trăiesc şi atunci, să-mi plimb hoitul robotizat prin baruri şi să beau bere, că doar nu beau pe ficatul meu.

| Exilee a răspuns:

Niciodata. Oricat de mult ai incerca, nu vom ajunge niciodata la un progres atat de puternic, cu toate ca stiinta nu are limite si solutii exista dar greu de aplicat,iar probleme sunt pentru a fi rezolvate.
Dar nu, masinile, robotii si alte ''inventii'' de acest gen nu au viata. Omul DA, are viata. Asta este diferente dintre o masinarie si un om si anume, aceasta diferenta consta in faptul ca omul prezinta: ratiune, constiinta, sentiment, instincte etc.
Hai sa aduc in vorba si un element religios si anume, viata este in Domnul Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru Ruines):

CUm am mai spus, solutii sunt dar greu de aplicat. Oricat de mult ar dori cineva, si pot spune ca si eu, sa obtina nemurirea, din nefericire NU SE POATE. Este o chestie relativa aici. Nu poti sa pacalesti moartea care va veni mai devreme sau mai tarziu.
''Toti suntem datori cu o moarte''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca s-ar ajunge acolo, cum ar fi sa traim intr-un corp incare nu simtim nimic? Adica foame, sete, vom fi cam niste computere obosite

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ruines):

Da,dar nervii din tot corpul, va fi destul de greu sa copieze niste nervi, plus ca va fi nevioe de un aparat de ventilatie al sangelui(sangele functioneaza cu O2 )plus un motor care sa pompeze sangele, este foarte dificil, dar nu imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii cum este asta? Daca nu ai ce face, gasesti ceva cu care sa poti speria putin omenirea.Sa fim seriosi, si daca ar fi gata nu va fi pus in practica, fiind controlat totusi de cineva.Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Annim a răspuns:

Există televizoare care se pot controla cu ochiul(însă încă nu sunt lansate pe piață). Există ecranuri transparente cu touch screen. Putem juca jocuri cu propriul nostru corp. Există claviatură lazer care o poți înșira pe orice suprafață pentru a scrie. Și considerînd calculatoarele cu o memorie mizeră de cîteva tone care existau înainte, cred că am făcut un progres destul de senzațional. Există o mulțime de tehnologii de care noi nu știm și nici nu v-om cunoaște în viitorul apropiat, pentru că ar fi prea riscant. Roboții sunt viitorul și mulți savanți lucrează în proiectarea unui robot perfect uman. Și la fel cum s-a întîmplat cu windows-ul pentru calculatoare, compania care va introduce pe piață cel mai bun robot va obține vînzări excepționale pentru mulți ani la rînd. Este spre necesitatea lor să reclameze. Sunt doar aberații. Poate există mașini zburătoare dar noi niciodată nu v-om ști de existența lor pînă cînd ele nu vor ieși în vînzare. Nu cred că se poate de ajuns la nivelul biologic pentru că organismul uman e prea complex, pînă o simplă celulă are o mulțime de proprietăți. Cel puțin viitorul ne va arăta, să ajungem cu bine pînă în 2050.

Răspuns utilizator avertizat
| cnv2829 a răspuns:

Nu mi se pare o idee buna si cred ca oamenii care vor incerca vor regreta rapid decizia. Adica cred ca nimeni nu ar vrea sa isi vada familia si prietenii murind, plus ca unde ar mai fi distractia si elementul surpriza, daca tu stii ca in orice moment poti sa o iei de la capat.Pana la urma te-ai plictisi