| ciucurel22 a întrebat:

Hei TPU

Am inteles ca teoretic calatoria in viitor este posibila doar daca atingem o viteza apropriata de cea a luminii! Dar nedumerirea mea este daca propulsam un atom cu viteza luminii intr-un accelerator de particule timp de o secunda acesta va calatori in timp 20 de secunde! De aici vine si nedumerirea mea : atomul unde va fi in cele 20 de secunde? pentru atom a trecut doar o secunda iar pentru noi 20 deoarece acel atom a calatorit in timp...Cum a calatorit in timp 20 de secunde? unde s-a aflat el in acel interval de timp? a disparut pur si simplu si a aparut peste 20 de secunde?

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Timpul nu se scurge identic pentru toti.
Daca un corp calatoreste in viitor atunci un observator l-ar vedea cum dispare, ca in "Masina timpului" de Wells.
Atomul respectiv calatoreste mai incet in timp. Cu cat viteza e mai mare cu atat calatoresti mai putin in timp, nu mai mult.

| ciucurel22 explică (pentru Inferno):

Omule scuza-ma ca iti spun dar nu prea ai logica deoarece tu spui ca la fiteza egala cu cea a luminii timpul se opreste in loc pentru tine. Dar la CERN la acceleratorul de particule sau atins 99. 99999% din viteza luminii si acele particule nu au calatorit decat cateva nanosecunde in timp sad VREI SA SPUI CA ASTA II TIMPUL MAXIM DE CALATORIE IN TIMP laughing)?
?

| Inferno a răspuns (pentru ciucurel22):

Raportat la atom timpul se scruge mai incet.
Raportat la lumea exterioara se scurge mai repede.
Deci pentru atom timpul se scurge MAI INCET,nu mai repede, si exact asta ii permite sa calatoreasca in timp.

| Inferno a răspuns (pentru ciucurel22):

"Teoria lui Albert Einstein ne învaţă că dacă cineva ar putea călători cu viteza luminii, timpul S-AR OPRI pentru acea persoană.[...]acu cât un obiect călătoreşte cu o viteză mai mare, cu atât timpul trece MAI INCET pentru acel obiect."
http://www.scientia.ro/......nilor.html

Formulele nu mint, daca dai valori din ce in ce mai mari in formula ce descrie variatia timpului in functie de viteza, ai sa observi ca timpul total scade, pana cand, pentru v=c ajunge la zero.

Uite un exemplu.
10 secunde la viteza de 10 m/s raman tot 10 secunde.
10 secunde la viteza de 100000 m/s raman tot 10 secunde.
in timp ce
10 secunde la viteza de 100000000 m/s devin 9, 4272 secunde.
Cu cat viteza creste scade.
10 secunde la viteza de 200000000 m/s devin 7, 4492 secunde.
iar
10 secunde la viteza de 299782458 m/s (viteza luminii) devin 0 secunde.

10 secunde la o viteza egala cu 99, 99999% din viteza luminii devin 0, 004472135842109 secunde.
Timpul a scazut, nu a crescut.

Uite cateva calcule si privind cresterea masei.

1. m'=10, 0000
v=10% din viteza luminii
m=10, 050378

2. m'=10, 0000
v=30% din c
m=10, 48284

3. m'=10, 0000
v=60% din c
m=12, 5000

4. m'=10, 000
v=90% din c
m=22, 9415

5 m'=10, 000
v=c
m=infinit.

| Darkmagic a răspuns:

Am mai raspuns cu privire la calatoriile in timp aici:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13214810/

In ceea ce priveste intrebarea ta:

1. Nu este posibila accelerarea unui "ATOM" pana la viteza luminii, nici la CERN, nici in alta parte.
Motivul?
Atomii au masa. :)

2. Cei de la CERN accelereaza particule SUBATOMICE, si le ciocnesc, mai exact, dezintegreaza protoni in speranta gasirii si altor "caramizi" ale materiei. (au si gasit) :)

| rapp2020 a răspuns:

Si asta nu e sigur, cu calatoria in timp. daca atingem viteza lumini e doar o idee. Oricum noi nu vom atinge o asa viteza, niciodata.winking

Răspuns utilizator avertizat
| IonutPopa a răspuns:

In primul rand daca ai calatori cu viteza luminii ai arde sau murii pe loc.In al doilea rand un atom e un atom si ar rezistawinking