| opfjcoia a întrebat:

Hei TPU

Gruparile care conduc lumea cum ar fi Bohemian grove, masoneria, skull and bones din care fac parte oameni foarte foarte bogati si inteligenti sunt grupari care au la baza practici oculte si ritualuri!

Intrebarea mea este de ce cred acesti oameni in magie si in ocultism? Pana la urma sunt oameni inteligenti!

8 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Ti-ai raspuns singur, tocmai pentru ca sunt inteligenti.

| cristimihailov a răspuns:

Intai de toate, ar trebui sa iti pui intrebarea daca chiar asa este, ca acela grupari conduc lumea si nu altele.

Apoi, sa te gandesti la magie si ocultism, poate ar trebui sa iti raspunzi inainte daca ele exista sau nu.

Ceea ce spui tu, tine mai mult de subiect de film. Oamenii (oricare ar fi ei) poate au si practici mai ocultiste, dar cu siguranta stau pentru avantaje materiale si putere. Ceea ce este diferit.

| opfjcoia explică (pentru cristimihailov):

Da inteleg ce zici tu. Nici eu nu cred in magie si ocultism si chiar de aia ma intrebam de ce cred acei oameni care se presupune ca sunt cat de cat destepti! EU NU PREA CRED NICI IN DUMNEZEU DACA STAU BINE SA MA GANDESC!

| cristimihailov a răspuns (pentru opfjcoia):

Din pacate, faptul ca tu nu crezi, nu inseamna ca nu exista. Ci doar tu nu vrei sa vezi. E discutie mai lunga aici...

| opfjcoia explică (pentru cristimihailov):

Da ce tu esti atat de primitiv incat crezi in ritualuri?

| cristimihailov a răspuns (pentru opfjcoia):

Daca tu consideri asta primitivitate. Atunci da, sunt primitiv si cred in asa ceva.

In momentul in care o sa mai deschizi ochii tai de "happy feet 2" si o sa incepi sa mai vezi lumea, poate si in modul in care am mai vazut-o si eu, o sa intelegi aceste aspecte.

Cand o sa vezi pe viu o exorcizare, sau diverse chestii sa le zicem "voodoo", si alte astea s-ar putea sa nu te mai dai atat de rotofei.

Nu uita, ca din toate, prostia e cea mai grava chestie scuzabila. Dar indiferenta nu este pardonabila.

| opfjcoia explică (pentru cristimihailov):

Auzi ca exorcizare si voodoo laughing Du-te inapoi la desenele animate! Ca nu sti ce inseamna evolutie si stiinta! Esti spalat pe creier de biserica!

| cristimihailov a răspuns (pentru opfjcoia):

Cum ziceam. Ignoranta e grava. Oricum, traieste tu cu parerea ta linistit, eu o sa traiesc cu a mea fara nici o problema.
E si asa greu sa iti explic cum de am ajuns la aceste concluzii. Dar sunt sigur ca este fara rost sa o fac.