| fasmvav a întrebat:

Hei TPU

credeti ca in arhivele vaticanului sau oriunde altundeva in lume ar exista ascuns adevarul despre aparitia omului si despre motivul pentru care noi traim?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia niciodată nu a reprezentat adevărul ci tocmai opusul.
Iar dacă există oameni care nu realizează că nu ştim care este originea vieţii,sunt cei care se complac în religie.
Religia ce oferă răspunsuri disperate,la întâmplare, ştiinţifico-fantastice, din pură dorinţă şi imaginaţie a cunoaşterii răspunsurilor.
Eu unul prefer să trăiesc aşa cum am fost născut, şi anume liber gânditor, limitat şi îndeajuns de sincer încât să recunosc că nu pot cunoaşte anumite sensuri poate mult prea mari şi imposibil de înţeles de către mintea umană.
Răspunsul meu la întrebarea ta este nu.
Motivul pentru care trăim de asemenea nu există.
Viaţa nu are un sens anume ci noi îi oferim unul prin dorinţa noastră de a fi fericiţi şi de a ne îndeplini idealurile şi visele.

| fasmvav explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cine esti si cati ani ai dar ai dat un raspuns super destept si pot paria pe oricat ca in realitate si tu esti de asemenea un om foarte interesant si inteligent! mersi de raspuns si sa stii ca sunt total de acord cu el!

| anonim_4396 a răspuns (pentru fasmvav):

Îţi mulţumesc mult!

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu.Acestea sunt intrebari vesnice si fara un raspuns convenabil.

| cristimihailov a răspuns:

Unii spun ca ar fi.
Altii spun ca nu ar fi.

Nimeni nu prea stie care este partea reala.

De aceea majoritatea aleg sa isi traiasca viata decat sa se gandeasca de unde a picat crocodilul sau cand va fi distrusa Terra.

| ShoboM a răspuns:

Nu

| CreatorulLabirintului a răspuns:

De ce doar in arhivele Vaticanului s-ar gasi secretele vietii? Sunt religii in lume aparute cu mult mai devreme decat cea catolica.Sunt civilizatii disparute despre care nu avem nicio cunostinta.Crezi ca ei nu au lasat scris pe nicaieri un ¨ adevar ¨ despre creatie? Universul este prea mare si prea batran ca sa visam vreodata la deslusirea lui.