| Pidiciii a întrebat:

Hei TPU, credeți că va mai ninge în România cum ningea o dată mai demult?
Foarte mult?

24 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mai demult, cumplita iarnă cernea norii de zăpadă, nişte troiene lungi călătoare, care erau parcă adunate grămadă undeva în cer. Nu mai e cazul acum însă, când atât lumea cât şi natura trec prin transformări profunde

| Meme10Memu a răspuns (pentru sabin89):

Nu ar mai trebui sa se predea in scoli George Cosbuc la limba si literatura romana pentru ca nu se mai potriveste cu realitatea prezenta. Ar trebui sa fie scos din tematica pentru examenul de capacitate dupa gimnaziu, si bacalaureat. Ar trebui sa se predea Biblia unde scrie de ultimele zile ale acestui sistem si despre Armaghedon.

https://www.povesti-pentru-copii.com/......ulita.html

Iarna pe ulita de George Cosbuc:

A-nceput de ieri să cadă

Câte-un fulg, acum a stat,

Norii s-au mai răzbunat

Spre apus, dar stau grămadă

Peste sat.

Nu e soare, dar e bine,

Şi pe râu e numai fum.

Vântu-i liniştit acum,

Dar năvalnic vuiet vine

De pe drum.

Sunt copii. Cu multe sănii,

De pe coastă vin ţipând

Şi se-mping şi sar râzând;

Prin zăpadă fac mătănii;

Vrând-nevrând.

Gură fac ca roata morii;

Şi de-a valma se pornesc,

Cum prin gard se gâlcevesc

Vrăbii gureşe, când norii

Ploi vestesc.

Cei mai mari acum, din sfadă,

Stau pe-ncăierate puşi;

Cei mai mici, de foame-aduşi,

Se scâncesc şi plâng grămadă

Pe la uşi.

Colo-n colţ acum răsare

Un copil, al nu ştiu cui,

Largi de-un cot sunt paşii lui,

Iar el mic, căci pe cărare

Parcă nu-i.

Haina-i măturând pământul

Şi-o târăşte-abia, abia:

Cinci ca el încap în ea,

Să mai bată, soro, vântul

Dac-o vrea!

El e sol precum se vede,

Mă-sa l-a trimis în sat,

Vezi de aceea-i încruntat,

Şi s-avântă, şi se crede

Că-i bărbat;

Cade-n brânci şi se ridică

Dând pe ceafă puţintel

Toată lâna unui miel:

O căciulă mai voinică

Decât el.

Şi tot vine, tot înoată,

Dar deodată cu ochi vii,

Stă pe loc să mi te ţii!

Colo, zgomotoasa gloată,

De copii!

El degrabă-n jur chiteşte

Vrun ocol, căci e pierdut,

Dar copiii l-au văzut!

Toată ceata năvăleşte

Pe-ntrecut.

Uite-i, mă, căciula, frate,

Mare cât o zi de post

Aoleu, ce urs mi-a fost!

Au sub dânsa şapte sate

Adăpost!

Unii-l iau grăbit la vale,

Alţii-n glumă parte-i ţin

Uite-i, fără pic de vin

S-au jurat să îmbete-n cale

Pe creştin!

Vine-o babă-ncet pe stradă

În cojocul rupt al ei

Şi încins cu sfori de tei.

Stă pe loc acum să vadă

Şi ea ce-i.

S-oţărăşte rău bătrâna

Pentru micul Barba-cot.

Aţi înnebunit de tot

Puiul mamii, dă-mi tu mâna

Să te scot!

Cică vrei să stingi cu paie

Focul când e-n clăi cu fân,

Şi-apoi zici că eşti român!

Biata babă a-ntrat în laie

La stăpân.

Ca pe-o bufniţă o-nconjoară

Şi-o petrec cu chiu cu vai,

Şi se ţin de dânsa scai,

Plină-i strâmta ulicioară

De alai.

Nu e chip să-i faci cu buna

Să-şi păzească drumul lor!

Râd şi sar într-un picior,

Se-nvârtesc şi ţipă-ntruna

Mai cu zor.

Baba şi-a uitat învăţul:

Bate, înjură, dă din mâini:

Dracilor, sunteţi păgâni?

Maica mea! Să stai cu băţul

Ca la câini!

Şi cu băţul se-nvârteşte

Ca să-şi facă-n jur ocol;

Dar abia e locul gol,

Şi mulţimea năvăleşte

Iarăşi stol.

Astfel tabăra se duce

Lălăind în chip avan:

Baba-n mijloc, căpitan,

Scuipă-n sân şi face cruce

De Satan.

Ba se răscolesc şi câinii

De prin curţi, şi sar la ei.

Pe la garduri ies femei,

Se urnesc miraţi bătrânii

Din bordei.

Ce-i pe drum atâta gură?

Nu-i nimic. Copii ştrengari.

Ei, auzi! Vedea i-aş mari,

Parcă trece-adunătură

De tătari!

| darrio2007 a răspuns:

Posibil ca da. Dar la iarna.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu. Totul s-a intors cu susul in jos si nu isi mai revine. Din cauza poluarii am distrus si clima. Daca printr-o minune disparem naiba odata toti de pe planeta asta, peste vreo cateva sute de mii de ani vor fi si iernile in Romania ca odinioara.

| RKBlue a răspuns:

Mai asteapta cateva sute/mii de ani pana la urmatoarea era glaciara.
Ce se intampla acum s-a intamplat de multe ori, doar ca poluarea accelereaza procesul de incalzire globala, deci si racirea e mai aproape.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că se va mai întâmpla curând. S-a modificat mult clima şi temperaturile în ultimii 10 ani.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate apuc Armaghedonul prezis in Biblie ca sa scap de mizeria asta de sistem condus de Satan.

| ValentinGabi a răspuns:

În sezonul ăsta cu siguranță nulaughing dar la iarnă posibil să ningă dar nu ca pe vremuri pentru că s-a schimbat clima

| CataCatalin994 a răspuns:

Sper ca nu, urasc iernile.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Nu cred..Pt ca s-a schimbat clima mult... Si totul e intors pe dos acum..Chiar si lumea in care traim...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Daca tot ai o tristete in frazele pe care le exprimi, data viitoare poti sa nu mai cumperi prostii de la ratatii de chinezi carora nu le pasa deloc de clima.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Toate is made in china?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Nu. Produsele locale nu sunt facute in China.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu stiu ce legatura are China cu asta. laughing Dar in fine. Aa, chestia e ca. Prin anii 2005-2010 cand eu eram mica iarna era iarna, vara era vara, si anotimpurile erau exact asa cum ar trebui, acum iarna e prea cald, vara e prea frig. Si tot asa. Zapada e doar in poze. Si asta e din cauza a celor care conduc lumea in secret, s-au jucat un pic cu proiectul Haarp si au stricat totul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

"Si asta e din cauza a celor care conduc lumea in secret, s-au jucat un pic cu proiectul Haarp si au stricat totul."
Nu da vina pe guverne secrete si alte teorii ale conspiratiei ca sa te minti singura ca nu ai avea si tu o parte din vina.

"Nu stiu ce legatura are China cu asta. " Chinei nu ii pasa de mediul inconjurator. Orice produce, produce cu costul poluarii. Iar cum tu cumperi produse de pe site-uri de acolo doar ca sa le iei mai ieftine, sustii poluarea. Cu toate aste, te plangi ca timpul nu mai este cum a fost odata.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Guvernele au stricat tot. Guvernele, mafia, politica, armata, america, china. Nu putem da vina pe produsele facute in china. Si nu ma plang deloc de timp. Daca asta e lumea in care traim, trebuie sa acceptam. Stii in ce nu mai cred eu? In Covid19. E o spalare pe creier. O vrajeala imensa, manipulare in masa. Nu cred in televiziuni si in oameni! O zi buna. happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Nu am dat vina pe produsele din China, am dat vina pe cumparatori.
Cat despre faptul ca nu te plangi deloc de timp, punctele alea de suspensie utilizate din greu in primul raspuns spun altceva.

"Stii in ce nu mai cred eu? In Covid19." Bine ca mi-ai aratat cu cine am de-a face.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Prea putin imi pasa! Nu sunt obligata sa urmez turma de oi. Fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui si sa creada absolut ce vrea. Sanatate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Nu prea esti speciala din moment ce urmezi cealalta turma de oi.

| Meme10Memu a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Asa e pentru ca si dupa Armaghedonul prezis in Biblie iernile vor fi blande ca pe timpul primului om Adam si primei femei Eva.

| MarlaMia a răspuns:

Daca ar mai fi frig cum era odata... Dar clima se incalzeste. Inca o conditie majora e si cantitatea de precipitatii. Combinate, multa apa si foarte frig, duce la zapada multa si nameti ca altadata. Nu prea cred.

| Pidiciii explică (pentru MarlaMia):

Păi si asta ar insemna sa se dezghete ghetarii

| Catrice a răspuns (pentru Pidiciii):

Pai si nu se dezgheață deja? Acu 2 sau 3 ierni nu nai stiu ziceau ăștia la tv ca o fost mai frig la noi decât la polu' nord.

| MarlaMia a răspuns (pentru Pidiciii):

Ba nu. Asta inseamna incalzire.