| dwda a întrebat:

Hei TPU

de ce cand imi privesc imaginea intr-o oglinda care imi preia imaginea din alta oglinda fizionomia mea arata total diferita? care e imaginea reala? cand ma privesc direct in oglinda sau cand de exemplu stau in fata unei oglinzi si in mana tin o alta oglinda care imi reflecta mie imaginea mea din prima oglinda?

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai imaginea formata folosind cea de a doua oglinzi e reala, este modul in care te vad ceilalti.
Prima imagine e doar cea cu care te-ai obisnuit.

| dwda explică (pentru Inferno):

Ia o oglinda si incearca sa te uiti cu ajutorul ei la reflexia ta din alta oglinda! te rog fa experimentul! te modificaa complet

| JackR a răspuns:

Copia intotdeauna pierde din calitatea originalului. Interpretand imaginea in oglinda ca o "copie" a ta, este evident ca marind numarul de oglinzi, pierzi din ce in ce mai mult din imaginea reala.

| Diamondsz a răspuns:

Niciuna din ele nu este imaginea reala. Oglinda reprezinta felul in care esti perceput de catre tine insuti,nu si de ceilalti. Din aceasta cauza,multi se simt foarte bine in fata oglinzii,deoarece iti creeaza o iluzie falsa a realitatii, iar in momentul in care fac o poza, aceasta iluzie e spulberata de felul in care te percep altii, adica prin intermediul pozei. Nu stiu daca asta e destul de convingator pentru tine. Iti sugerez si sa fii mai precis in formularea intrebarii, caci nu am inteles felul in care te privesti in 2 oglinzi.