| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

Este posibila constructia unei bombe mai puternica decat cea nucleara?

adica exista substante din care sa se poata concepe o bomba mai puternica decat cea nucleara?

7 răspunsuri:
| a3e6u9 a răspuns:

Antimateria.

| BATTLEGROUND explică (pentru a3e6u9):

Wtf... Un kg de antimaterie poate anihila un kg de materi si atat... Nu poate fi folosita ca explozibil. Mai lasa codul lui davinci ca nu e aevarat tot ce se spune acolo!

| a3e6u9 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Ai dreptate, numai că E=mc^2. happy
1 kg de materie + 1 kg de antimaterie ar elibera vreo 180 petajouli de energie, adică vreo 43 megatone TNT. Ca și comparație, bomba de la Hiroshima a avut vreo 15 kilotone TNT.

1 megatonă = 1000 kilotone

| BATTLEGROUND explică (pentru a3e6u9):

Da ar elibera energie dar acea energie nu ar fi distructiva!

| a3e6u9 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Dar ce ar face energia aia, ți-ar încălzi ceaiul? happy

| BATTLEGROUND explică (pentru a3e6u9):

laughing) Pai ar fi inofensiva... Ar fi eliberata o cantitate uriasa de energie si atat! Ca si cum sar produce o cantitate fff mare de electricitate! NU?

| a3e6u9 a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Bine, tu știi mai bine, mă pun eu cu tine? happy