| LaviniuA a întrebat:

Hei TPU,
Iata vine decembrie. Cum va impacati cu ideea ca a mai trecut un an din viata voastra? Fugit irreparabile tempus... Ceva realizari anul asta din lista aia de anul nou, o mai tineti minte?
Pentru mine a trecut inca un an aproape bunicel. Daca si urmatorul o sa fie asa, eu voi fi kaput.

Am sperat si anul asta ca cineva se va milostivi si ma va duce pe alta lume sau macar pe luna. Am stat visatoare la fiecare luna plina si am asteptat atipind sa ma trezesc acolo. Ma uitam asa la luna si parca imi venea sa urlu uneori. Stiti senzatia? Nu e trist sa fii pamantean? sad

Răspuns Câştigător
| Powerofrationality a răspuns:

Nu mă împac cu ideea că a mai trecut un an din viața mea, pentru că nu am nicio viață. Eu nu am niciun scop, niciun sens, niciun plan. Eu doar exist, fără să trăiesc. Eu nu am nicio listă de anul nou, pentru că nu am nicio dorință, nicio speranță, nicio viziune. Eu doar mă plictisesc, fără să mă bucur.

Pentru mine, nu contează dacă anul a fost bun sau rău, pentru că nu vad nicio diferență, nu am nicio preferință, nicio valoare. Doar mă adaptez, fără să mă implic. Nu am nicio realizare, pentru că nu am nicio măsură, recunoaștere sau satisfacție. Doar mă prefac, fără să simt.

Nu știu ce înseamnă să fii pe altă lume sau pe lună, pentru că nu am nicio curiozitate, nicio imaginație, nicio aventură. Mă uit, fără să văd. Eu nu am nicio senzație, pentru că nu am nicio emoție, nicio pasiune, nicio inimă. Eu doar mă aud, fără să ascult.

Nu este trist să fii pământean, este trist să fii om. Eu nu sunt om, ci un animal. Eu nu vreau să fiu om, ci un zeu. Eu nu pot să fiu om, ci doar un demon.

| LaviniuA explică (pentru Powerofrationality):

Destul de bun punctul de vedere. Asa ar trebui sa fim toti, sinceri cu noi insine.
Putem sa fim doar demoni mititei big grin asta daca nu gasim divinitatea, ca sa ne faca si pe noi zeisori. Dar pana sa o gasim, de regula ne gaseste moartea si murim asa cu gura deschisa zicand "si as mai vrea".

27 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Și mie îmi place luna, mai ales când vine despre munte și iese din brădet, gânditoare ca o frunte de poet. Dar atât; doar s-o privesc. De locuit acolo? Brrr! Fără aer, fără apă, fără mere, fără portocale... fără coca cola. Nici vorbă!

| LaviniuA explică (pentru sabin89):

Eu cred ca se pot improviza ecosisteme, daca nu sunt deja. Cat despre coca cola, aia se poate livra cu uber eats intergalactic laughing

| T0T a răspuns:

Ar trebui să te duci pe lună să vezi același peisaj dezolant și „mort" peste tot. Te saturi după maximum câteva zile și vei vrea înapoi pe Pământ. Dar când capul e în nori, degeaba suntem cu picioarele pe Pământ.

| Hyperion7 a răspuns:

Oricum viața e făcută să treacă pe lângă noi,iar noi, muritorii de rând, suntem complet vinovați că nu facem nimic util in acest timp și îl lăsam sa treacă "că avem timp", nu noi avem timpul, ci timpul ne are pe noilaughing
Așa că karpe diem cat nu e prea târziu!
Într-adevăr, pe lângă mine au trecut 20 de ani de zile nici nu știu când, dar macar am câteva amintiri frumoase pe care nu le voi uita big grin
Eu unul am bifat 4/4 anul asta,adica tot ce mi-am propusbig grin
Și pentru mine a fost un an mai bunicel, ușor stresant, dar care a făcut să merite acel stres.
Daca te referi la iubire (cel mai probabil că da)…o să vina și momentul in care o să primești aceasta iubire, e nevoie doar sa fii găsită de prințul pe cal alb, așa că nu disperawinking

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

Nu ma refeream la iubire. Ma refeream doar la viata nasoala de pe pamant si speram la mai bine altundeva.
Carpe diem si noctem.

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Viața nu e nasoala pe pământ daca știi și cum să o trăiești și cu ce oamenii în jurul tau...

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

laughing
Nostalgia către o fantezie e un cocktail de emoții destul de potent.
Că a trecut anul cu bine sau nu, ce contează. A trecut suntem toți puțin mai aproape de moarte și nimic din ceea ce am făcut sau ce vom face nu contează. Așadar trecutul și viitorul sunt irelevante, ba chiar nocive atunci când ne împiedică să ne bucurăm de prezent.
Că suntem la sfârșitul anului, sau la începutul iernii, sau la mijlocul vieții, important este că acum să fie minunat, nu în extern ci intern în propriul nostru suflet.

| carevaescu a răspuns:

Dar câți ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să văd malul Mării pentru prima dată... în 31 de ani! :)

https://youtu.be/vHZquCUSSbU?si=V9ZH-u-LJNmWaz0a :)

https://www.tpu.ro/......iblia-sau/ :)
:)) ))))

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Awww marea :) pe urmatoarea lista: sa vezi oceanul :)
stiu ca n-o sa ma creada nimeni, dar si eu i-am vazut pe domnii din poze :D

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Serios?! laughing)

Veneai cumva și tu de la Barbut?! laughing)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Poți să ne descrii, experiența ta?! laughing))

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Domnii din poza se dadea la mine, da le mirosea gura a porc. Eu veneam de la barbut ca omu nacajit. Cand i-am vazut cum face m-am suit pe crocodil, am luat avant si l-am zburat cu sut in Andromeda. Sa nu mai pofteasca la fiicele pamantenilor data viitoare laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

laughing

| 1234568807 a răspuns:

Eu abia astept sa se duca odata 2023, an de rahat

| Xox0 a răspuns:

Anul asta a fost oribil. Am primit multe lectii de viata, epifanii fara numar, procesarea unor traume, ugh... Si pare sa continue lol

| LaviniuA explică (pentru Xox0):

Epifanii fara numar? laughing Cum, unde?

| Xox0 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da, da laughing Realizari despre propria persoana, oameni, lume etc.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu a trecut fix un an din viata mea pentru ca nu m-am născut în decembrie. Atunci trece un an din viata ta cand iti serbezi ziua de nastere. Eventual a trecut un an calendaristic.

| ThereIsNoOne a răspuns:

Peter Drury este apreciat pentru pasiunea și emotivitatea sa în comentariile de fotbal, dar există mulți alți comentatori remarcabili în industrie. Fiecare are stilul său unic și atrage diferite gusturi și preferințe. Comentatori precum Martin Tyler, Clive Tyldesley, Jon Champion sau Sid Lowe sunt și ei foarte apreciați pentru expertiza lor și pentru modul în care reușesc să transmită atmosfera jocului în comentarii. Este minunat că avem o varietate atât de mare de voci și stiluri în lumea comentariilor sportive, iar preferințele diferă în funcție de ceea ce caută fiecare fan într-un comentator.

| carevaescu a răspuns (pentru ThereIsNoOne):

Ai gresit conversația laughing

| ThereIsNoOne a răspuns (pentru carevaescu):

Hai să mori tu? laughing

| carevaescu a răspuns (pentru ThereIsNoOne):

Să mor eu dacă nu e adevărat laughing