| dwda a întrebat:

Hei TPU

imi explica si mie cineva stiintific cum afecteaza mai exact stresul caderea parului? cum iti poate cadea parul in urma unei stari mentale? nu pricep

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, parul smecher paraseste capul proost.

| 2007teen a răspuns:

Te referi la boala numita Alopecia Areata?

| Dar13 a răspuns:

Adesea, caderea parului este pusa pe seama stresului, insa, te-ai intrebat vreodata care este mecanismul din spatele acestui proces? Iti venim in ajutor cu cateva lamuriri, dar lucrul cel mai important pe care trebuie sa-l retii este ca poti limita caderea parului controland stresul.

Pentru a intelege interdependenta dintre stres si caderea parului, trebuie sa privim putin mai in amanunt lucrurile. "Viata" parului nostru se desfasoara pe parcursul a trei etape.

Ca sa intelegi legatura dintre stress si caderea parului, este esential sa intelegi cele trei faze de crestere a parului
In prima faza, numita anagena, in bulbul firului de par se nasc celule noi, care formeaza firul de par; faza anagena sau faza de crestere dureaza intre doi si sase ani.

Cea de-a doua faza se numeste catagena si este un ciclu scurt care dureaza intre doua si patru saptamani; in timpul acestei faze, firul de par nu mai creste din cauza ca este degradat, totusi acesta nu cade, ci ramane atasat la suprafata scalpului, in timp ce un nou fir se formeaza in bulb.

Cea de-a treia faza, numita telegena, dureaza intre doua si patru luni, si este o faza de "odihna". Parul nu mai creste si, treptat, firele vechi, care au stat atasate de scalp, incep sa cada, iar procesul de crestere se reia cu faza anagena. ceasta din urma faza, telegena, este importanta cand caderea parului este adusa in discutie. Cand suntem supusi unui stres major (divort, nastere, descoperirea unei boli, probleme la job, mari pierderi financiare, pierderea cuiva drag etc.), corpul poate declansa inceperea fazei telegene, din cauza dezechilibrului hormonal care se intampla in organism. Rezultatul este caderea excesiva a parului intr-o perioada scurta. Desi caderea parului brusca si in cantitati mari este determinata de niste stresori puternici (evenimente insemnate din viata), si o tensiune continua zi de zi poate afecta ciclul normal de viata al parului. Ca sa previi caderea parului si, mai ales, ca sa scapi de aceasta problema, trebuie, intai si intai, sa limitezi stresul. Iata ce solutii iti propunem.Solutii pentru a preveni si trata caderea parului cauzata de stresul necontrolat
1. Tine sub control stresul
Este important sa-ti dai seama de factorii cauzatori de stres si sa incerci sa-i reduci pe cat posibil. Daca stresul este legat de serviciu, solutia este sa incerci…managementul timpului: un set de reguli, principii, practici si aptitudini care, coroborate, te vor ajuta sa-ti valorifici mai bine timpul si sa-ti imbunatatesti calitatea vietii. Si stresul emotional poate determina caderea parului. Cea mai eficienta metoda de a-l indeparta este meditatia!