| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit o multime de pareri. Pana la urma, stresul ARE sau NU ARE legtura cu, caderea parului?
Printre atatea mass-media, sunt destul de confuz. As dori sa ma lamuriti voi.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Da, stresul are lagatura cu caderea parului dar nu cred ca este singura cauza. Daca persoana respectiva mai are si genetic o influienta nefasta (tatal, bunicul )au chelie pot si fii si nepotii sa aiba chelie, deci aici caderea parului are clar si o influienta genetica. La mine in vecini este o familie care are doi baieti, la care dinca din liceu le-a cazut parul si au facut chelie, pentru ca si tatal lor este chel si acest exemplu nu este singular. Candf se observa ca intervine o cadere masiva a parului, este bine sa se faca un consult la medicul dermatolog pentru a vedea daca nu exista si o cauza pentru caderea parului cum ar fi o ciuperca ori o alta cauza dermatologica. Se pot obtine efcte multumitoare cu Revalid, cu un tratament de mai lunga durata insa fara sfatul medicului nu este bine sa trecem la automedicatie, poate ca in cazul noastru acel medicament nu va da efecte pozitive. Oricum mult succes si cauta sa eviti cauzele care-ti provoaca stres.

daniela
| daniela a răspuns:

Poate caderea parului este legata de stres... Sau stiu eu daca iti cade parul ai un stres in plus (mai ales daca esti pe cale sa chelesti)

| DeMentaa a răspuns:

Da are legatura

| spyceygirl a răspuns:

Bineinteles ca da...stresul este peste tot. te poti iingrasa de la stres, poti slabi de la acesta, poti face hipercolesteromie pe baza de stres, sa ti se ridice tensiune, sa iti cada parul...sa faci lucruri pe car enu le ai ace de obicei doar petrnu ca esti stresat, sa tipi la o persoana fara sa vrei, sa jugnesti o persoana fara sa te gandesti ca o afecteaza doar pentru ca esti stresat...asadar Da stresul este de vina in majoritatea bolilor...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Stresul la ora actuală este considerat unul din factorii determinanţi ai multor boli, inclusiv căderea peărului (pe sistem nervos).
Pa, pa.

| geoneo9 a răspuns:

Da are, dar doar daca esti foarte stresat.