| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

Imi puteti spune toate conditiile pe care trebuie sa le respecte o planeta pentru a sustine forme de viata precum oamenii?

Răspuns Câştigător
| Sean a răspuns:

Pentru ca viata sa existe pe alta planeta trebuie sa existe urmatoarele, le voi expune in cateva puncte, ai mult de citit.

1. TEMPERATURA, influenteaza cat de rapid se misca atomi si moleculele

-PREA MICA, face ca chimicalele sa fie incete, ceea ce interfereaza cu reactile necesare vieti, dealtfel apa ingheta, deci nu exista apa sub forma lichida

-PREA MARE, la 125 de grade celsius ADN, ARN, proteinele incep sa se distruga, dealtfel temperaturile prea mari duc la evaporarea apei

-POTRIVIT viata este limitata din cate stim pana acum intre temperaturile -15 grade - 115 grade, apa lichida poate exista in anumite conditi

SISTEMUL SOLAR: Pamantul este singura planeta cu aceste conditii, dar conditile acestea pot exista pe anumiti sateliti naturali(ex:Europa, luna lui Jupiter) sau unele planete(putin probabil totusi)

2.APA, dizolva si transporta chimicalele intr-o, dintr-o celula.

-PREA PUTIN - Chimicalele necesari dezvoltari si energiei nu sunt dizolvate sau transportate la celula

-PREA MULT - Daca apa in masura mare nu afecteaza cu nimic, atata timp cat nu ii toxica sa interfereze cu viata.

-POTRIVIT - Apa de obicei este daca se respecta temperaturile.

SISTEMUL SOLAR: Pamantul, dar mai este si Marte, dar si anumite planete care au depozite de gheata subterane care se pot topi producand apa, Europa sub gheata se gaseste un ocean vast.

3.ATMOSFERA, retine caldura, protejeaza suprafata de radiatile periculoase, ofera chimicalele necesare vieti(Dioxid de carbon, nitrogen)

-PREA PUTIN - Planetele mici si Lunile, nu au destula gravitate sa mentina atmosfera, rezultand in pierderea moleculelor de gaz in spatiu, lasand planeta/luna fara protectie

-PREA MULT-De exemplu atmosfera planetei Venus este 100 de ori mai groasa ca a Pamantului, fiind facuta aproape toata din gaze cu efect de sera, fiind prea fierbinte, uita-te la o sera un exemplu foarte bun

POTRIVITA: Venus si Pamant sunt planete care au dimensiunile necasare, dar cum am zis mai sus de Venus, Pamantul are atmosfera de aproximativ 150 KM, fiind perfecta.

SISTEMUL SOLAR: Doar Venus, Pamantul si Titan(luna a lui Jupiter), au atmosfere semnificative, restul is mult prea mici.

4. ENERGIE, organismele folosesc lumina sau energile chimicale pentru a rula procesul de viata.

-PREA PUTIN-Cand este prea putina lumina, sau prea putine chimicale(ex:Fier, Sulf), care procura energie celulelor, organismele mor
-PREA MULT-Lumina este o problema, in masuri mari poate face planeta prea fierbinte sau sa fie afectata de ultravioleta, chimicale bogate in energie, nu sunt o problema

-POTRIVIT - Cu o lumina constanta sau chimicale cu energie, celulele pot produce reactile chimicale necesare vietii.

-SISTEMUL SOLAR- Planetele prea aproape desoare primesc prea multa lumina, iar cele prea departe prea putina lumina, dar aproape toate planetele solide si lunile, au chimicale bogate in energie.

5.NUTRIENTI, folositi la crearea si intretinerea unui organism.

-PREA PUTIN - Fara chimicale care sa produca proteine si carbohidrati, organismele nu pot creste, planetele fara un sistem de livrare a nutrientilor la organisme(ex: apa, activitate vulcanica), de altfel cand nutrienti sunt foarte putin, planete gazoaze, viata nu poate exista.

-PREA MULT, prea multi nutrienti nu sunt o problema, dar o planeta/luna cu activitate prea intensiva, de exemplu Io(luna Jupiter), unde activitate vulcanica este prea intesinva.

-POTRIVIT-Aproape toate planetele solide si lunile aceleasi chimicale generale, deci nutrienti sunt prezenti, cele cu apa sau activitate vulcanica, pot transporta sau inlocui chimicalele necesare organismului.

-SISTEMUL SOLAR- Pamantul are apa si activitate vulcanica, Venus, TItan, Io, Marte au nutrienti si modalitati de transportare a lor, orice planeta cu apa sub suprafata sau roci topite, pot transporta nutrienti necasri organismului.

Cam astea is conditile necesare vieti, ii surprinzator cum viata se poate dezvolta si in cele mai ostile medii.

| BATTLEGROUND explică (pentru Sean):

Ok. mersi de informatii! am sa iti dau tie funa! dar sti ce? mai am o intrebare. una la cate planete crezi tu ca indeplineste toate aceste conditii? Cu toate ca unii vor crede ca sunt tampit eu tind sa cred ca suntem singurele fiinte (inteligente) di univers sad

| Sean a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Aici is mult mai multi factori de luat in considerare, in universul observabil exista 10 ^24 planete, un numar urias 1, 000, 000, 000, 000,000,000,000,000 de planete scris in cifre, factori principali care ti-am zis de ei, dar aici intervin alte lucruri, cat de aproape se afla acel sistem sistem solar de un Magnetar, Pulsar, Gaura Neagra, cat de puternica este steaua sau stelele acelui sistem solar, dar zic ca exista o sansa chiar mare, una la 1 triliard as zice ca o forma de viata destul de evoluata.

| BATTLEGROUND explică (pentru Sean):

Mersi de inf!winking Sper sa mai pot apela la tine pentu alte eventuale intrebari din acest domeniu deoarece observ ca esti informat!

| drutzix a răspuns (pentru Sean):

Ai uitat de gravitatie.
Corpul nostru a evoluat pe pamant, aici e obisnuit sa isi faca treaba.

| Sean a răspuns (pentru drutzix):

Am precizat de gravitate la atmosfera si nu este un lucru atat de important, gravitatea unei stele, luni, planeta depinde de dimensiunea ei in mare parte,, se pot gasi forme de viata pe planete/luni cu o gravitate mai mica decat cea de pe pamant daca se indeplinesc cateva conditii mult mai importante.

| drutzix a răspuns (pentru Sean):

Stiu asta. Gravitatie este importanta daca vorbim despre posibilitatea oamenilor sa traiasca in acel loc (planeta, satelit).
Daca e sa vorbim despre viata in general, atunci putem arunca pe fereastra orice fel de conditii. Viata nu trebuie neaparat sa fie pe baza de carbon.

| BATTLEGROUND explică (pentru drutzix):

Dar viata inteligenta trebuie!

| drutzix a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Nu. Viata inteligenta este doar rezultatul a milioane de ani (plus niste "accidente" pe aici si acolo) de evolutie iar evolutia functioneaza chiar daca viata respectiva este pe baza de carbon, amoniac, metan, siliciu etc.
Fapt Interesant: Am citit mai de mult un articol in care scria ca o forma de viata ar arata mai mult a cristal si ar avea un metabolism foarte incet iar un om obisnuit nu si-ar putea da seama ca organismul respectiv este in viata.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresie pe jos, parchet, termopane, wi-fi..altfel omul s-ar spanzura.

Răspuns utilizator avertizat
| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Ce a zis Alexandu e valabil pentru oameni dar viata poate fi foarte variata si poatee exista si in alte conditi. De exemplu pe Titan (un satelit a lui Saturn) sunt lacuri imense de metan si totusi se crede ca in acele lacuri se afla forme simple de viata.

| Alexandru_Tudor_2000 a răspuns:

Ele sunt:1. Existența apei(Hidrosferei)
2. Existența aerului(Atmosferei)
3. Existența pământului pe care oamenii pot cultiva hrană.
4. Existența animalelor.
5. Poziționarea planetei față de Soare. Dacă e prea aproape de Soare e prea cald. Dacă e prea departe de Soare e prea rece