| SaveTheNature a întrebat:

Daca pentru tine existenta Lui Dumnezeu, e doar un basm,o naivitate, o prostie.
Explica-mi te rog
-De ce (deci nu -cum) de ce Pamantul are viata? de ce se afla la acea distanta perfecta fata de soare,care a facut ca viata sa existe?
-De ce pamantul are si apa si aer pentru a intretine viata?
- De ce dominam planeta cu inteligenta noastra- noi oamenii?
-De ce pot eu vorbi cu tine de la distanta?
-De ce au animalele si insectele,forme si culori atat de complexe? atat de variate? asezate intr-un sistem complex si perfect.
-De ce planetele sunt dispuse si au miscari de asa natura incat nu se ciocnesc una de alta?
-De ce e bine cand faci bine? de ce avem si constiinta noi?
-De unde puterea de adaptabilitate a plantelor si animalelor la conditiile de mediu?
- De unde vin energiile care fac ca corpurile sa se miste astrele,animalele, oamenii?

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Chiar nu intelegi niste notiuni elementare de fizica, biologie, chimie, si geografie?
Pamantul are viata pentru ca viata a evoluat pe el. Pur si simplu viata a aparut aici.
"de ce se afla la acea distanta perfecta fata de soare, care a facut ca viata sa existe? "
Loteria cosmica, Din punct de vedere matematic este posibil. Este ca atunci cand arunci 50 de zaruri si trebuie sa pice 7 la toate. Care e probabilitatea ca dintr-o aruncare sa pice 7 la toate?
1/50.
"De ce pamantul are si apa si aer pentru a intretine viata?"
Tot cu loteria se rezolva si problema asta.
"De ce dominam planeta cu inteligenta noastra- noi oamenii?"
Pentru ca noi am fost singura specie care a evoluat suficient de mult incat sa isi dezvolte ratiunea.
Daca evolua un broscoi si nu omul, probabil ca si acel broscoi si-ar fi pus tot intrebarile astea si ar fi crezut ca el este cel ales,etc.
"De ce pot eu vorbi cu tine de la distanta?"
Datorita corzilor vocale.
"De ce au animalele si insectele, forme si culori atat de complexe? atat de variate? asezate intr-un sistem complex si perfect."
Pentru a se adapta mediului. Un sarpe ce traieste in desert are culoare maro, pentru a se camunfla. Un sarpe ce traieste in jungla are culoare verde pentru a se camunfla si el.
"De ce planetele sunt dispuse si au miscari de asa natura incat nu se ciocnesc una de alta?"
Datorita gravitatiei. Gravitatia le atrage una de cealalta, dar daca adaugam o acceleratie (a=n) unui corp. Acel corp nu se va ciocnii de celalalt. In va ocolii. Asta e fizica pura. Era un joc foarte interesant cu planete pe net. Asta e o intrebare cam copilareasca.
"De ce e bine cand faci bine? de ce avem si constiinta noi?"
Nu exista bine.
"De unde puterea de adaptabilitate a plantelor si animalelor la conditiile de mediu?"
Daca faci biologie, zoologie ai sa vezi de unde.
"De unde vin energiile care fac ca corpurile sa se miste astrele, animalele, oamenii?"
E vorba de gravitatie, energia intunecata si materia intunecata. Astea sunt cele 3 lucruri. Astea misca planetele, le atrag, le resping.
La omaeni energia vine de la muschi, din cauza asta te misti. Creierul transmite niste semnale la muschi.

| SaveTheNature explică (pentru Inferno):

Mi-ai spus niste lucruri pe care le stiam deja. Evident ca cineva a vrut sa se intample toate acestea.
Nu toate sunt asa pur si simplu coincidente si intamplari.

| Toluk19 a răspuns (pentru Inferno):

Pur si simplu a aparut viata aici. Pur si simplu?
Cel mai prost raspuns care l-am vazut vreodata!

| Inferno a răspuns (pentru Toluk19):

Pai viata a aparut in baltile primordiale de noroi, dar nu am mai spus si asta.

| Purec a răspuns:

"De ce (deci nu -cum) de ce Pamantul are viata? de ce se afla la acea distanta perfecta fata de soare, care a facut ca viata sa existe? "

Distanta perfecta fata de Soare, pentru noi, ca fiinte ce am evoluat aici. S-a demonstrat totusi ca viata ar putea evolua si in conditii mult diferite de cele care le avem noi ( plus ca aici e vorba doar de viata pe care o stim, pe baza de carbon) Viata cel mai probabil este de foarte multe feluri. E cair posibil sa nu fii descoperit inca viata pe alte planete datorita faptului ca nu stim unde sa cautam. Citisem acum cativa ani ca s-a descoperit chair aici pe Pamant o bacterie dintr-o "geneza" diferita. O bacterie care consuma arsenic, o substanta toxica pentru toate fiintele asa zise "normale"

http://www.mediafax.ro/......ic-7772985 uite si un link sa te documentezi putin

"De ce pamantul are si apa si aer pentru a intretine viata?"

Pamantul este doar una dintre miliardele de Planete din Univers. Are atmosfera datorita felului in care planeta este alcatuita. Daca nu am avea camp magnetic, planeta ar pierde atmosfera. Daca noi avem nevoie de oxigen pentru a traii, nu inseamna ca viata nu poate fi sustinuta si fara acest gaz. Nu te raporta la viata pe care o cunosti. E posibil ca viata in spatiu sa existe sub o forma cu totul diferita. Iar apa este un element comun in univers. La fel si Soarele, este o stea mai degraba comuna. Deci in concluzie nimic special.

"-De ce au animalele si insectele, forme si culori atat de complexe? atat de variate? asezate intr-un sistem complex si perfect."

animalele si insectele au evoluat in medii diferite si in moduri diferite. As zice ca varietatea formelor de viata este chiar mica.

"De ce planetele sunt dispuse si au miscari de asa natura incat nu se ciocnesc una de alta?"

Afla ca in universul timpuriu ciocnirile dintre planete, erau relativ frecvente. Chiar iubitul nostru Pamant a suferit acum mult timp o astfel de coliziune ( Coliziune care ne-a dat noua luna)

Restul intrebarilor nu merita raspuns. Numai bine

| dragos9234 a răspuns:

Cand am vazut intrebarea ma gandeam sa iti dau un raspuns bun dar dupa ce am citit toata intrebare nici nu ma mai obosesc.

| 1Mihai1 a răspuns:

Ateii o să dea un răspunsul de genul :"o coincidenţă, participand şi ştiinţa..."

| raymusic5432 a răspuns:

Ca asa vrea zeus?

| raymusic5432 a răspuns:

De ce (deci nu -cum) de ce Pamantul are viata? de ce se afla la acea distanta perfecta fata de soare, care a facut ca viata sa existe?
ce ofera conditi care permit vietii sa evolueze, nu e chiar distanta perfecta distanta, nu uita de luna care influenteaza mult pamantul sa nu uitam ca fara ea aveam 6 ore de ziua

-De ce pamantul are si apa si aer pentru a intretine viata?
suprafata pamantului are apa din cauza temperaturi care o mentine in cele 3 starii,universul e plin de hidrogen deci ce te mira atat de mult?
oxigenul la produs primi microbii prin fotosinteza
eu unu nu domin planeta,ea domnia pe noi,natura isi face de cap cu noi nu vad vreo dominare
ce inseamna inteligenta? de unde stim ce e inteligenta? daca in viitor vom fi mai inteligentii oare inteligenta din prezent cum va vi vazuta?
evolueza totul si asa zisa inteligenta
sunt animale inteligente mult
-De ce pot eu vorbi cu tine de la distanta?
isi poti raspunde si singur

-De ce au animalele si insectele, forme si culori atat de complexe? atat de variate? asezate intr-un sistem complex si perfect.
ce perfectiune vezi tu in natura?
a evoluat sute de milioane de ani
-De ce planetele sunt dispuse si au miscari de asa natura incat nu se ciocnesc una de alta?
pentru ca se rotesc in jurul soarelui si sunt la distante mari una de alta, in plus toate planetele cad spre soare desi isi pastreaza distanta constant
ca luna care se departeaza anual de pamant

-De ce e bine cand faci bine? de ce avem si constiinta noi?
ce intrebare, de unde sti ca pisica mea nu are, facem pariu ca ea te intrece in memorie asa cum e ea mica
-De unde puterea de adaptabilitate a plantelor si animalelor la conditiile de mediu?
evolutia lea adaptat bine
De unde vin energiile care fac ca corpurile sa se miste astrele, animalele, oamenii?
ce energie

| mieluturbat a răspuns:

Dintr-un singur motiv!

Si anume pentru ca nu a fost creat de Dumnezeul Biblic ci de "Legea/ile" care guverneaza Universul