| dsfsdfsss a întrebat:

Hei TPU, un computer quantic functional ar putea rezolva toate problemele cu care se confrunta umanitatea in momentul de fata? De la revolutionarea medicinei pana la rularea inteligentei artificiale, tot? Credeti ca marile guverne au avansat in secret cu tehnologia acestor computere cu mult in fata a ceea ce detine google in momentul de fata?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde ai scos-o?

| darrio2007 a răspuns:

Nu prea stiu ce este aia fizica cuantica dar stiu un singur lucru. Nu jignesti pe unul si pe altul doar pentru ca nu este de acord cu tine. Daca cei 7 ani de acasa i-ai facut in fundul curtii, cu ceva maro pe masă, abtine-te de la a mai vorbi urat cu altii.

| darrio2007 a răspuns:

Ai probleme grave. Intrebarile tale cred ca sunt la hoha. Parerea mea este ca habar n-ai de subiectul intrebarilor tale.

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu-ti pui poza la profil? Sa stim si noi cu ce „savant" avem de a face. Sau nu te ajuta „computerul quantic"?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Umanitatea nu este un tot unitar cum sugerezi dta când pui întrebarea.
Nu este și nu va exista niciodată un computer care să dea soluții la probleme. Un computer este o unealtă de calcul, depinde cum îl folosești.
Orice problemă are partea sa care trebuie calculată.
Dar orice problemă umană cu care se confruntă umanitatea este o problemă de viață. Oricât de mare ar fi capacitatea de calcul al unui computer, soluția nu va apare ca rezultat pe terminalul lui, pe desktop sau la imprimantă. Aceasta este o utopie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu daca ai programa o inteligenta artificiala ca sa faca pamintul o lume perfecta, care crezi ca e primul parazit pe care l-ar elimina? Nu cumva fix omul?

| relian a răspuns:

laughing esti tare de tot,iai facut pe toti praf,dar tu cu ce anume gandesti?
Rezolva problemele calculatorul in ce baza?
un calculator de orice natura afr fi el,opereaza cu date date de catre om corect?
Asa si daca tu nu cunosti o probleme data,cum crezi ca poate acel computer sa o faca?
Daca tu nu-i dai date,nu-i dai ca nu styii ce sa-i dai.
Cred ca tu faci confuzie intre modul de a rationat si un prapadit dfe computer laughing pentru ca orice computer nu va rationa de unul singur niciodata laughing
Deci despre ce ciorba vorbim aici,de burta sau de fasole?laughing Amice nu mai jigni lumea ca esti pe dinafara.
Sa spunem ca omul are cunostinte despre o anume boala,ce nevoie ar mai avea de acel computer ce spui tu? Aaaa deci stii despre ce este vorba, dar ii zici acelui computer uite asta e boala, asta face, asa functioneaza, apoo computerul spune ce? Da bravo ai rezolvat laughing
Cred ca citesti multe informatii, dar de priceput le pricepi invers laughing era sa zic in gura laughing

| relian a răspuns:

laughing esti de coma,pe bune,dar pe de alta parte e de plans la modul cum gandesti,esti sub orice limite laughing
Daca tu gandesti ca un calculator gandeste in locul tau,atunci ne-am dus dracu laughing bine in cazul de fata dus esti doara tu,avem noroc ca unia mai si gandesc laughing altfel cu specimene de genu tau am fi disparut de mult timp de pe scena vietii laughing
Ba omule,un calc face cei spui tu,ala nu gandeste,nu creeaza si asa mai departe.
Daca tu nu-i spui cum sa trateze cancerul ala n-are cum sa o faca,tu pricepi asta?
E ok las ca e bun si asa rau,mergi pe drumul tau cai bun asa laughing Modificari in genomul uman laughing dar de unde stie calculatorul ala de genoame si de rahaturi de genul asta?
Te pomeni ca este ceva gen Dzeu calculatorul asta laughing materiale revolutionare laughing astea cum le face,de unde le scoate? Poate mai stii o fi o supernova,ca doara alea is fabrici de materiale in univers laughing revolutioneaza medicina laughing esti tare de tot, cum anume, explicane si nou asa mai simplu, mai direct, lumineaza-ne si pe noi laughing
Deci supercalculatorul tau este o buruiana in mijlocul drumului daca omu nu-i da date. Daca tu deja ai date, nu vad ceti mai trebuie acel supercomputer laughing dar in mintea ta probabil cine stie ce inventie o mai fi laughing

| aXy99 a răspuns:

"un computer quantic functional ar putea rezolva toate problemele cu care se confrunta umanitatea in momentul de fata!"
Ce mai afirmatie. Ia spune-ne si noua, prostilor, cum. Lumineaza-ne.

| aXy99 a răspuns:

Putere de calcul aproape infinita? laughing
Amice, calculatoarele quantice sunt la inceput, puterea de calcul este extrem de limitata.

| Bizon95 a răspuns:

NOPE
problema sunt oamenii, NU COMPUTADORUL
sau... hmm, versiunea cinica
DA, cum sa nu, o rezolva... DEFINITIV, o sa se numeasca Sky Net SI O SA NE OMOARE PE NOI, OAMENII, dupa care nu mai e nici o problema tongue

| Bizon95 a răspuns:

Putere de calcul aproape infinita are in primul o aplicatie ABSOLUT MORTALA: decriptarea
asta inseamna ca toate mail-urile, parole, etc. nu or sa mai fie secrete si o sa iasa un razboi GLOBAL de toata frumusetea (NU mondial, GLOBAL, PE TOT GLOBUL)
asta e cel putin ce cred eu despre asa ceva
iar google cica, ca a facut deja compteru' lu' peste big grin

| Panamax a răspuns:

Intr-una din zile o sa fie posibil.

| Nilsson a răspuns:

Un computer cuantic funcțional ar aduce numeroase beneficii însă momentan această tehnologie mai are nevoie de ani până să fie pusă la punct.
Dacă un guvern ar deține un astfel de computer, de ce nu îl folosește să facă bani din descoperiri? De ce ar investi cineva resurse într-o tehnologie că apoi să o țină ascunsă? Nu are niciun sens.

| Demidol a răspuns:

Ar putea da solutii utile. Dar punerea lor in practica depinde tot de om. Restul... e teorie.