| RelaţiiCuClienţii a întrebat:

Hei, TPU! xD
Am şi eu o întrebare mai ciudată în legătură cu Biblia.
Păi, după cum se poate presupune, Satana este îngerul căzut. Cel care l-a "trădat" pe Dumnezeu şi chestii de genul acesta. El, ca înger, se numea Lucifer( "Steaua Dimineţii" sau "aducătorul de lumină") cel mai frumos şi mai iubit înger de către Dumnezeu.
Anyway, am o foarte mare nelămurire în legătură cu acest nume, deoarece:
(Isaia, 14; 12-15, Vechiul Testament):"Cum ai cazut din cer, Luceafar stralucitor, fiu al zorilor.Cum ai fost doborat la pamant, tu biruitorul neamurilor!"
Acest pasaj se referă la îngerul damnat, dar, totodată se referă şi la căderea regelui Babiloniei. Este puţin cam suspect.
Adică, regele Babiloniei, din cauza relelor pe care le-a făcut şi a robiei pe care a exercizat-o este asemuit cu Satana? =)
În Biblie nu se găsesc informaţii precise în legătură cu această cădere, cu îngerii sau cu un adevăr adevărat care să fie verosimil. So, voi ce părere aveţi în legătură cu toate aceste?
Ierarhia această de conducere şi stăpănire şi cu denumirea concretă a numelui? =)
Probabil exagerez dacă mai întreb şi de Lilith =)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere am eu? cred ca trebuie sa-ti cauti alta carte, incearca capra cu trei iezi, dar si acolo ma gandesc cum de a lasat lupul capra si s-a apucat de inghitit sarmale ce sunt in foi de vita sau varza si fac rau unui carnivor rolling eyes
Atitudinea asta impotriva bibliei nu va schimba nimic, preotii nu se vor apuca de munca sau de donatii, interesele financiare sunt prea mari iar persoanele implicate in toata manipularea asta sunt prea puternice si privilegiate, singura solutie ramane forta armata, altfel nu se va schimba nimic.
Pe mine ma enerveaza persoanele incuiate care-ti zic"bravo preotului, daca se descurca!" pai se descurca dar cu ce pret? cine cotizeaza pana la urma pentru. ei? Tu cotizezi!
Si imi e scarba de imputitii care dau citate dintr-o carte de povesti si lasa capul intr-o parte cu semne grave de senilitate
-imi e scarba de cei care intorc capul intr-o parte pentru ca ei nu, nuuuu, vor sa vada copii amarati ci doar minciunile unei vieti crestinesti.
-imi e scarba de lacase de cult bisericesti din care esti alungat, nici nu poti sa te sprijini de ele caci sunt asa de reci incat le auzi si gandurile necurate.
-imi e scarba de crestinii ipocriti care-ti fura ranjind ultima sansa.
-imi e scarba de asteptarea asta la care toti iti zic, "ai rabdare ca dumnezeu o sa-i pedepseasca" iar dumnezeu este aliat numai celor care distrug si fura.
-imi e scarba de dumnezeii corupti si de sclavia care se face sub semnul crucii.
Imi e scarba de...scarba, hai fundita! ce mama naibii!

15 răspunsuri:
| RelaţiiCuClienţii explică:

@dexro: Da, Biblia este o carte religioasă, iar asta înseamnă pentru toată lumea un anumit lucru. Totuşi, acestă carte de care tu spui că reprezintă prostia prin care oamenii filozofează despre viaţa lor, aparent obişnuită, este foarte importantă pentru majoritatea persoanelor de pe această planetă a păcătoşiilor şi pocăiţiilor.
Aşa că, îmi voi ocupa minute importante din viaţa mea neimportantă, în comparaţie cu măreţia unui aşa-zis Dumnezeu, şi voi încerca să arăt prin argumente greşeala credinţei lor, sau, pur şi simplu voi ştii adevărul verosimil. Tind să cred că partea cu distratul are o mai mare greutate atunci când analizezi Biblia laughing

@ Dragă chelstone:
Poate şi iadul este doar o metaforă pe care doar Oamenii Credinţei o înţeleg. Mai ştii, poţi să te aştepţi de la absolut orice de la ei, mai ales când vine vorba de religie. Sunt previzibili, dar uneori sunt si delicioşi de imprevizibili.
Desigur, întotdeauna vei putea să contracarezi şi să pui la îndoială argumentele unui om, sau unei întregi mese, dacă tu ai alte păreri şi alte percepţii asupra lucrurilor.
Această carte, Biblia, este transmisă din generaţii în generaţii, aşa că, cu dezamăgire îţi spun că nu am nici o speranţă că se vor schimba.

@ғℓoωεr:
Hmm, atunci dacă Lucifer este doar o denumire a regelui babiloniei. Satana, de unde a aparut? Eu ştiam că întâi a fost Sf.Trinitate.şi, spus Bibliei, Dumnezeu împreună cu Duhul Sfânt şi cu Fiul, au creat Pământul.
Cum se face că a apărut Satana, Duşmanul de veci a lui Dumnezeu?

@fanaticdupatine:
Desigur că preoţii nu-şi vor schimba atitudinea.
Desigur că oamenii nu vor vedea în spatele minciunii.
Desigur că nimeni niciodată nu va face ceva special în binele comunităţii.
Desigur că vom vedea în continuare sclavia în spatele bisericii.
Desigur că Dumnezeii corupţi şi Atotţiitori ne vor controla viaţa în continuare.
Desigur că creştinii vor fi mereu la putere.
Desigur că religia ne vă controla viaţa, pentru că este cea mai puternică armă pe care omenirea o are. Cea mai distrugătoare armă. Credincioşii o au, şi o folosesc în cel mai deplorabil mod: Ameninţăn-du-ne.
Folosesc cuvântul unui presupus Dumnezeu, unei presupuse fiinţe care este neasemuit de măreaţă şi ne ameninţă cu chinuri groaznice timp de mii de ani.
Aşa că, probabil o să-ţi fie scârbă de toate acestea în continuare, pentru că ele nu se vor schimba.
Ei, nu cred că-mi voi schimba cartea curând. Mereu voi avea ceva de argumentat în legătură cu ea. Este cartea cu cele mai mari controverse din istoria lumii. Aşa că.

| RelaţiiCuClienţii explică:

@Lemonshu:
Răspunsul acela l-am premiat din greşeală. Am o problemă cu calculatorul şi s-a blocat la un moment dat, aşa că nu am ştiut pe ce am apăsat... Plus că nu ştiu cum să anulez.
Întrebarea este pentru toată lumea, nu doar pentru atei. Oamenii nu se împart în atei şi creştini.

| chelstone a răspuns:

ToxicNeon, nu o sa primesti un raspuns coerent si fara a-l putea contrazice niciodata, de la cineva care este ultras religios, pentru ca biblia este o carte pline de metafore pe care doar 'ei' o inteleg, si bineinteles ca tu care ai libertate deplina fara a fi constransa de amenintarea iadului, nu stii sa interpretezi lucrurile, iar atunci cand reusesti ceva ceva, le interpretezi gresit, prin urmare asteapta-te sa te vare in fundul iadului, bineinteles pentru ca ei sunt buni crestini si au voie sa judece, si nu si-au pus niciodata intrebarea ca dumnezeul lor ii poate ierta si pe cei care sunt impotriva sa si nu-l inteleg, si poate isi mai schimba si doamne doamne parerile ca de 2000 de ani...

| chelstone a răspuns:

ToxicNeon, sa stii ca o sa apara si astfel de persoane care o sa spuna ca raiul si iadul sunt doar niste stari, dar bineinteles ca o sa le demontez ca aceste interpretari ale lor nu au niciun fundament logic si ca este imposibil sa existe intr-o parte doar rai unde este doar bine si esti euforic si de cealalta parte unde este iadul si unde te simti naspa, lucrul acesta este imposibil pentru ca binele si raul sunt dependente una de alta nu poate exista doar bine sau doar rau, iar daca ar exista nu ai cum sa le percepi astfel pentru ca nu a-i avea un termen de comparatie

| Kosuchin a răspuns:

Nu-ti face griji, sigur va veni cineva sa te "lamureasca" happyl

| dexro a răspuns:

Ce se poate zice?!
In primul rand efortul tau este demn de apreciat, pe langa asta... ce sa ceri?! Biblia, este o carte religioasa, religia egal prostia prin care oamenii filozofeaza despre viata lor folosind supranaturalul, asa ca este perfect normal ca regele babilonian sa fie asociat cu satana deoarece satana nu este fizic el este doar o idee prin care se descrie lucrur semicunoscut de mii de ani cum ca orice om, oricat de frumos pare el se poate transforma peste noapte in demon. Acum ce sa faci? Daca nu esti in stare sa intelegi biblia te numesti credincios daca esti si totusi o folosesti esti ori prost ori vrei sa manipulezi, iar daca o intelegi dar nu o folosesti iti pierzi timpul, te enervezi sau distrezi happy

| ταξιδιώτης a răspuns:

Sa presupunem ca o nava extraterestra la un momentdat a vizitat sau fortata sa ajunga pe Terra.Cei ce au vazut-o atunci sau poate au ajuns la bordul ei au numit-o "Slava".Un obiect venit din cer si cei veniti cu el avand costume speciale cum puteau fi numiti atunci...zei.Cineva nu a respectat un ordin (sa nu se implice in procesul de civilizatie al pamantenilor), acesta a fost Lucifer care a invatat pe pamanteni unele lucruri ca sa le usureze munca si viata.Acestea au aparut ca vrajitorii, lucruri miraculoase pentru cei de atunci.Nu-i exclus ca Lucifer sa se fi razvratit in urma pedepsei ca acesta sa fie abandonat pe Terra.Ce zici?

| คиค a răspuns:

Hey buna!

Si pe mine ma pasioneaza tot ce are legatura cu Ingerii.

Intr-adevar, titlul de "Steaua dimineţii" i-a fost dat si tiranului, regelui Babiloniei a carui cadere a fost profetita.
Din cate am mai citit eu, acest pasaj a fost aplicat ulterior prinţului demonilor, astfel că numele de "Lucifer" a început să fie folosit pentru Satana şi a fost răspândit cu ajutorul unor lucrări precum Infernul lui Dante Alighieri şi Paradisul Pierdut al lui John Milton, dar pentru vorbitorii de engleză cea mai mare influenţă a fost determinată de utilizarea în King James.

Orcum, acesta este un subiect controversat.
Multi cred ca Lucifer nu ar fi Satana, ci doar Antichitul.
Conform Bibliei, din citatele urmatoare:

Isaia 14:4 Tu vei cânta cântecul acesta de ocară împotriva împăratului Babilonului(Lucifer) şi vei zice: "Cum s-a sfârşit cu asupritorul şi cum a încetat chinul nostru!

Isaia 14:10 Toţi iau cuvântul şi îţi zic: "Şi tu eşti slab ca noi şi te asemeni nouă".

Isaia 14:11 În iad s-a pogorât mărirea ta în cântecul harfelor tale. Sub tine se vor aşterne viermii şi viermii vor fi acoperământul tău. (în cazul în care Lucifer putrezeste în mormânt, văzând cum îngerii nu pot muri (Luca 20:35 Iar cei ce se vor învrednici să dobândească veacul acela şi învierea cea din morţi, nici nu se însoară, nici nu se mărită.
20:36 Căci nici să moară nu mai pot, căci sunt la fel cu îngerii şi sunt fii ai lui Dumnezeu, fiind fii ai învierii.), atunci Lucifer nu poate fi un înger, de aceea el trebuie să fie un om muritor)

Aceste pasaje se referă la regele Babilonului, Lucifer; Antihristul: un om care părea atotputernic, dar care a fost coborâtă la locuinţa morţilor "Hell".
Lucifer înseamnă "luceafărul de dimineaţă"(un epitet al planetei Venus). Acesta a fost numele dat la apariţia zori a planetei Venus, care vesteste lumina zilei. Acest asupritor (Isaia 14:4 ) care este imaginea luceafarului de dimineata (Planeta Venus) care se ridica in zori ca strălucitoare a stelelor, stralucirea lui Jupiter şi Saturn, dar numai până când soarele apare. În acelaşi fel, Antihristul va veni ca o lumină falsă, dar va dura doar temporar pana cand adevaratul Fiu (Ioan 8:12 Deci iarăşi le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii) apare.

Satan ("adversar") are multe nume, dar "Lucifer" nu este unul dintre ele. El este numit "acuzator", "înger de lumină" "Belzebut", "Belial", "Deceiver", "Diavolul", "Dragon", "Enemy", "Evil One", "tatăl minciunii", "dumnezeu de această vârstă "," domn al puterii văzduhului "," printul acestei lumi "," criminal "," Şarpele "," ispititorul ".

Totul este decat o interpretare. Fiecare dintre noi poate interpreta diverse pasaje biblice intr-un mod
original.

| คиค a răspuns:

Nu am intentia sa intru in polemica cu nimeni. Eu una, am o credinta religioasa foarte puternica, si nu sunt de acord cu ceea ce a spus "dexro".
Permitemi sa te intreb : esti crestin ortodox?

| Criticul a răspuns:

"Intortochiate sunt caile Domnului", ti-ar spune un preot, insa eu iti spun, tare manipulatoare mai este biblia, si dumnezeul ce este descris intransa. Asa cum religia a avut intodeauna legatura cu politica, Isaia cu siguranta s-a referit, la caderea regelui Babiloniei de la aceea vreme. De ce crezi ca in biblie, nu se gaseste absolut nimic descriptiv despre ingeri, cu atat mai putin despre asa zisul "Lucifer"?! Iti spun eu. Fiinda nu poate avea legatura cu politica. Ca sa te convingi, afla (in cazul in care nu stiai), ca Iisus a fost "ridicat" la rangul de fiu al lui Dumnezeu, in urma unui vot sustinut, la Congresul de la Niceea care bineinteles, era parte integranta a politicii din vremea respectiva.

| Rose123 a răspuns:

Unele intrebari legate de Biblie vor ramane mereu un mare mister. Ati observat ca de multe ori anumite fraze sau lucruri spuse de sfinti/Dumnezeu/Iisus sunt cu mai multe sensuri? Eu cred ca Biblia, fiind carte religioasa poate fi interpretata liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exagerezi, este normal sa vrei sa afli, sa stii.Am mai zis, dar repet:nu cititi biblia ca pe o carte obisnuita.D-zeu a facut lumea, nu sa o distruga.Satana,numiti-l cum vreti, a fost creat ca PIATRA de incercare a credintei noastre in D-zeu.Nu gasesti nimic concret in biblie, trebuie sa poti intelge.Ex:Vor apare cai cu aripi de fier,(au aparut avioanele); pamintul va sufla(scuipa)limbi de foc(vulcanii).NU cititi ci intelegeti biblia.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu am intentia sa intru in polemica cu nimeni." si de ce dai ingeras cu stupizi? te vede dumnezeu si zice"aha, @ғℓoωεr m-a aparat si m-a scutit de un drum inutil pe pamant"?
Primul pas s-a facut privind camataria in biserici, sa vedem cum se vor descurca si cu traficul de carne vie ambalat in prostitutie legala, si atunci tot asa o sa inchideti ochii si o sa intrebati"unde, unde se face camatarie? ca noi n-am auzit".
Buni cotizanti mai are biserica! si eu mai profit de naivitate dar cand vad retard ma retrag pentru ca am remuscari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dupa cum ai premiat raspunsurile, si dupa cum ai inceput intrebarea, este clar.trebuia sa incepi asa; crestinii sa nu raspunda.intrebare pentru atei.cred ca ai uitat.varsta,neoane.varsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ema, te inteleg ca nu ai intrebari la care sa raspunzi, te inteleg perfect, dar in loc sa dai un stupid mai bine pune-ti tu singura o intrebare.
Daca ma iubesti si vrei sa-mi zici asta, nu e nevoie sa te ascunzi timida pe sub petalele de stupizi cazute la picioarele postarii mele.