| anonim_4396 a întrebat:

Am şi eu o întrebare mai ciudată în legătură cu Biblia.

Păi, după cum se poate presupune, Satana este îngerul căzut. Cel care l-a "trădat" pe Dumnezeu şi chestii de genul acesta. El, ca înger, se numea Lucifer( "Steaua Dimineţii" sau "aducătorul de lumină") cel mai frumos şi mai iubit înger de către Dumnezeu.

Anyway, am o foarte mare nelămurire în legătură cu acest nume, deoarece:

(Isaia, 14; 12-15, Vechiul Testament):"Cum ai cazut din cer, Luceafar stralucitor, fiu al zorilor.Cum ai fost doborat la pamant, tu biruitorul neamurilor!"

Acest pasaj se referă la îngerul damnat, dar, totodată se referă şi la căderea regelui Babiloniei. Este puţin cam suspect.

Adică, regele Babiloniei, din cauza relelor pe care le-a făcut şi a robiei pe care a exercizat-o este asemuit cu Satana?

În Biblie nu se găsesc informaţii precise în legătură cu această cădere, cu îngerii sau cu un adevăr adevărat care să fie verosimil. So, voi ce părere aveţi în legătură cu toate aceste?

Ierarhia această de conducere şi stăpănire şi cu denumirea concretă a numelui?

Probabil exagerez dacă mai întreb şi de Lilith

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai ca ma si plagiez poate iau si de data asta fundita laughing
fanaticdupatine a răspuns:
"Ce parere am eu? cred ca trebuie sa-ti cauti alta carte, incearca capra cu trei iezi, dar si acolo ma gandesc cum de a lasat lupul capra si s-a apucat de inghitit sarmale ce sunt in foi de vita sau varza si fac rau unui carnivor rolling eyes
Atitudinea asta impotriva bibliei nu va schimba nimic, preotii nu se vor apuca de munca sau de donatii, interesele financiare sunt prea mari iar persoanele implicate in toata manipularea asta sunt prea puternice si privilegiate, singura solutie ramane forta armata, altfel nu se va schimba nimic.
Pe mine ma enerveaza persoanele incuiate care-ti zic"bravo preotului, daca se descurca!" pai se descurca dar cu ce pret? cine cotizeaza pana la urma pentru. ei? Tu cotizezi!
Si imi e scarba de imputitii care dau citate dintr-o carte de povesti si lasa capul intr-o parte cu semne grave de senilitate
-imi e scarba de cei care intorc capul intr-o parte pentru ca ei nu, nuuuu, vor sa vada copii amarati ci doar minciunile unei vieti crestinesti.
-imi e scarba de lacase de cult bisericesti din care esti alungat, nici nu poti sa te sprijini de ele caci sunt asa de reci incat le auzi si gandurile necurate.
-imi e scarba de crestinii ipocriti care-ti fura ranjind ultima sansa.
-imi e scarba de asteptarea asta la care toti iti zic, "ai rabdare ca dumnezeu o sa-i pedepseasca" iar dumnezeu este aliat numai celor care distrug si fura.
-imi e scarba de dumnezeii corupti si de sclavia care se face sub semnul crucii.
Imi e scarba de...scarba, hai fundita! ce mama naibii! "

Multumiri stafului tehnic ce ma sustine:

Masinisti: doi motani si un kinder de 3 ani care imi corecteaza postarile incoerente

Cei care imi tin tastatura: -un alcoolic cu tremurici
-un flecmatic
-un emokid
Tinuta oferita de: Adam si Eva
Machiaj si masaj oferit de...amanta furioasa.com
Figuranti:Crestini
Ingeri
O masina de spalat umana
Un iepure de cauciuc(asta nu stiu de unde a iesit)

THE END!

| RelaţiiCuClienţii a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce răutăcios eşti! laughing

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok,am înțeles că raspunsul tău e un amestec de glumă și seriozitate, dar am să răspund totuși serios; dacă vrei sa schimbi ceva,"întruchipează schimbarea pe care vrei sa o vezi"! FII "sfânt precum Tatăl vostru din ceruri e sfânt"! ca să sfințești pe cei din orașul tău! Există încă destul har în Biserică pentru a îți acompania credința și a o întări!"Caută și vei găsi".

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pacatul îsi are originile în Lucifer, in inima acestui inger care dorea sa devina independent de Dumnezeu, si chiar sa se
urce mai sus de Dumnezeu.

Iata citeva din numele lui:
- diavolul,
- steaua stralucitoare,
- fiul diminetii,
- unul dintre cei mai frumosi ingeri,
- chiar si cel mai puternic dintre îngeri.

El a dorit sa fie mai presus de Dumnezeu si acest lucru a condus la caderea sa din cer si astfel la nasterea pacatului. (Isaia 14:12-15)

Redenumit Satan, aruncat din ceruri, el a introdus pacatul în rasa umana în Gradina Edenului, acolo unde i-a ispitit pe Adam si Eva cu aceeasi atractie: "veti fi ca Dumnezeu". In Geneza 3 etse descris, dialogul lor cu sarpele, actul lor de razvratire împotriva lui Dumnezeu si a poruncilor Lui. De la acel moment, pacatul s-a transmis din generatie în generatie la toata omenirea si noi, ca descendenti ai lui Adam, am mostenit pacatul de la el. Romani 5:12 ne spune ca prin Adam, pacatul a intrat în lume si astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, întrucât "plata pacatului este moartea". (Romani 6:23).

Prin Adam, înclinatia, de multe ori neinteleasa, catre pacat, a trecut asupra întregii rase umane si astfel toti oamenii au devenit pacatosi prin natura lor. Atunci când Adam a pacatuit, fiinta lui interioara a fost transformata de pacatul sau de razvratire, a ajuns sa nu mai deosebeasca ce iubea inainte, aducând asupra lui moartea spirituala si depravarea morala care aveau sa se transmita tuturor celor care s-au nascut dupa el.

Oamenii fara deosebire, au devenit astfel pacatosi nu pentru ca ar fi pacatuit, ci ei au pacatuit pentru ca s-au nascut cu o natura lor pacatoasa, s-au nascut pacatosi. Aceasta conditie, devine umana si este cunoscuta sub expresia de "PACAT MOSTENIT".

| MMihai a răspuns:

10 intrebari pe care fiecare creştin trebuie să răspundă inteligent
http://www.youtube.com/watch?v=zDHJ4ztnldQ
Lucifer nu este Satana
În diverse credințe sunt vârsta de aur, de bronz, de aramă, de fer etc
La evrei niște îngeri, „căzuți ", au făcut sex cu niște femei.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lilith
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer

| Angel0 a răspuns:

In Biblie gasesti doar 10% din raspuns.Restul il gasesti la concurenta.
Fluturii care sunt atrasi de lumina si se apropie prea mult de flacara, se ard.Ai grija.

| miradoniz a răspuns:

TARE! Ai idee câți de putini au auzit de Lilith?hee hee ți-ai dat și răspunsulhee hee în Biblia noastră,nu este tot ce se găsește în tradiția evreiasca, din bunul motiv, ca o buna parte din aceasta este(sau a fost)oralăhee hee

| miradoniz a răspuns:

@MămăligăVssMandarinăhee hee bine,dar,întrebarea ta nu mi se pare foarte clară.Ce cauți să afli mai exact? Propoziția asta "Ierarhia această de conducere și stăpânire și cu denumirea concretă a numelui"nu are nici un predicat. Vrei sa afli care este ierarhia "duhurilor"? Nimeni nu știe-exista mai multe presupuneri, dar noi mergem după principiul că omul nu știe a priori nimic despre Dumnezeuhee hee Iar când află, nu mai îl intereseazăhee hee

| miradoniz a răspuns:

SweetAngel3 Mai informează-te!
Biblia chiar nu zice nimic de genul ăsta! E adevărat că "a întreba înseamnă deja neascultare". Întradevăr,nu asculți de cel rău care îți șoptește să nu care-cumva să deranjezi pe Domnul Atotputernic,cel care dă Înțelepciunehee hee tu nu știi oare, că dacă o ceri, o vei primi?hee hee ȘI cu atât mai bine pentru cel răuhee hee

| SandraMikyZu a răspuns:

Sincer nu cred ca este un pacat daca crezi in Dumnezeu dar esti doar curios atat timp cat nu banuiesti ca el ascunde ceva desi intr-un fel ne ascunde ceva temporar pana la judecata atunci vom intelege totul si nu ne ascunde e complicat dar nu avem raspunsuri si suntem curiosi dar tebui sa fim constienti ca Dumnezeu nu ne vrea raul

| gaby37 a răspuns:

SweetAngel3 nu se refera la asa ceva s-a referit la invierea lui Iisus Hristos n-am chef sa-ti explic ca e mult de scris

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Wow!
Trebuie să mă simt onorată că mi-ai copiat întrebarea, sau să fac scandal că ai copiat-o fără să specifici că nu este proprie?
Măcar nu ai primit răspunsuri satisfăcătoare. happy

| DontHaveANamee a răspuns:

@SweetAngel3, da, adevarat. Dar sunt curioasa. Si nu dau nici 2 centi pe ce spune biblia. Eu vreau un raspuns mai detaliat. " Fiecare intrebare asteapta un raspuns"

| Skylar a răspuns:

@SweetAngel3 Ba nu!

| LetyPayne a răspuns:

Biblia mai zice :"Crede si nu cerceta."!

| aliceinchains a răspuns (pentru LetyPayne):

Citatul ăla mi se pare o adevărată prostie. Și în primul rând, nici măcar NU se regăsește în Biblie.

| LetyPayne a răspuns:

In primul rand nu am vrut sa zic asa.Numai ca mie mi se pare prostesc sa pui intrebari in legatura cu Biblia. Daca asa scrie totusi de ce sa ne intrebam noi de ce scrie sau nu mai stiu eu ce? Asa a fost, asa sa fie.

| miradoniz a răspuns (pentru LetyPayne):

TOCMAI de asta e bine să punem toate întrebările la care ne putem gândi-Biblia e sfântă.Dar nu ca ar fi vreun merit al oamenilor, cumva, că noi nu avem nimic sfânt.E Domnul însuși care ne-a păstrat-o ca să ajungă până la noi. Sămânța fariseilor nu prinde decât în sufletele neîntărite de Domnul-prin învățăturile din Biblie.De asta spun ortodocșii "Bine-cuvântat ești Doamne,învață-ne pe noi îndreptările tale". Ideea nu e de a nu căuta răspunsuri,ci de a Îl lăsa să ți le împărtășească.El însuși,în inimă.
Plângi, plângi cu mine, pentru cei ce "au pus preceptele oamenilor în locul învățăturii Domnului".